Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. júna 2016Odhadovaný čas čítania: 3 min

EUrópa stage bude na Pohode aj tento rok

pohoda-festival-nalepka-_web.jpg
© EU
Festival Pohoda 2016 je čoskoro tu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku na ňom nebude chýbať! Aj tento rok bude pre návštevníkov pripravený stan EUrópa stage, kde pod hlavičkou Café Európa prebehnú zaujímavé diskusie a nebude chýbať ani EÚ info zóna s informáciami o EÚ a programom pre všetky vekové kategórie.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bude aj tento rok prítomné na najväčšom slovenskom hudobnom festivale Pohoda 2016. Návštevníci festivalu sa môžu opäť tešiť na stan EUrópa stage,  ktorý bude hostiť zaujímavé debaty pod hlavičkou Café Európa k aktuálnym európskym témam.

Súťaž o 15 lístkov na festival Pohoda 2016 bola 19. júna 2016 ukončená!

Barbora Huntatová
Viera Suchová
Monika Olejárová
Veronika Kalousková
Pavel Kožuch
Daniela Palacká
Maroš Madaras
Miroslav Tahotný
Lenka Kadučáková
Lucia Solčániová
Mária Odrášková 
Dominika Surovčíková
Tomáš Zajac
Karina Pavlarčíková
Diana  Burgerová

Vítazom blahoželáme! 

Diskusie opäť na Pohode

Európska spoločnosť v dnešnej dobe čelí mnohým problémom, ktoré dostali celý kontinent do stavu krízy – od dôsledkov poslednej finančnej krízy, cez utečeneckú vlnu, nárast euroskepticizmu, otázky možného vystúpenia niektorých krajín z Európskej únie, až po ruskú propagandu a konflikt na Ukrajine. Pre tých, ktorým nie sú tieto témy ľahostajné, sú pripravené diskusie, ktoré vďaka zaujímavým hosťom sľubujú náučný a obohacujúci zážitok. Príďte do nášho stanu EUrópa stage diskutovať so skvelými rečníkmi napríklad o utečeneckej kríze, ruskej propagande, či rozmáhajúcom sa extrémizme.

Café Európa

Ako už býva zvykom, aj tentoraz sa uskutočnia na Pohode diskusie Café Európa v piatok a sobotu.

V piatok 8. júla v čase od 12:00 do 12:50 bude prebiehať diskusia s názvom „Prečo sa bojíme utečencov?”, ktorú organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Goethe Inštitútom. O postojoch slovenskej verejnosti k utečeneckej kríze, ako aj o konkrétnej skúsenosti života utečenca budú hovoriť Zuzana Števulová, riaditeľka mimovládnej neziskovej organizácie Liga za ľudské práva, Rasha Abbas, sýrska spisovateľka a novinárka žijúca v Nemecku a Martin Dubéci, analytik a aktivista z občianskeho združenia Progresívne centrum. Diskusia bude moderovaná slovenským spisovateľom Michalom Hvoreckým a bude prebiehať v angličtine.

V sobotu 9. júla od 12:00 do 12:50 bude prebiehať diskusia s názvom „Média ako zbraň: Môže ruská propaganda rozložiť Európu?” o dopadoch šírenia dezinformácií v európskej spoločnosti a výziev, ktorým Európa čelí. Pod moderátorskou taktovkou Mireka Tóda z Denníka N budú diskutovať Alexander Duleba, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, Juraj Smatana, učiteľ a občiansky aktivista a Jaroslav Naď, spoluzakladateľ portálu antipropaganda.sk zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.

Ďalšie diskusie

V piatok 8. júla v čase od 11:00 do 12:00 bude prebiehať diskusia s názvom „Prečo volíme fašistov?" o narastajúcich preferenciách krajne pravicových strán. Táto debata je organizovaná moderátorom Štefanom Hríbom, s ktorým bude diskutovať Ján Benčík.

V sobotu 9. júla od 15:00 do 16:00 bude prebiehať diskusia s názvom „Svet bez Václava Havla”. Pod moderátorskou taktovkou Štefana Hríba budú na danú tému hovoriť Karel Schwarzenberg, český politik, exminister zahraničných vecí a bývalý kancelár prezidenta Václava Havla, Martin Bútora, slovenský sociológ, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg a diplomat a Vladimír Hanzel, bývalý osobný tajomník prezidenta Václava Havla, hudobný publicista a kritik.

Okrem diskusií budú v susednej EÚ info zóne pripravené zábavné súťaže, vedomostné kvízy a interaktívne hry ako napríklad koleso šťastia, či európske puzzle, v ktorých si návštevníci budú môcť otestovať svoje vedomosti o Európe a Európskej únii. Takisto tu budú pripravené informačné materiály pre tých, ktorí by sa radi dozvedeli viac o fungovaní EÚ, alebo o príležitostiach, ktoré občanom  Únia ponúka. Žiaci a študenti sa napríklad budú môcť dozvedieť všetko o programe Erasmus+ a to najmä o štúdiu a dobrovoľničení v zahraničí. Nebude chýbať ani fotokútik a žrebovanie o skvelé ceny. Tešíme sa na vás!

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. júna 2016