Dnes sa pred budovou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v Bratislave konal protest slovenských poľnohospodárov, z rúk ktorých sme si prevzali ich požiadavky adresované Európskej komisii. Chceme sa poďakovať všetkým zúčastneným za kultivovaný priebeh protestu a zároveň ich ubezpečiť, že budeme naďalej pokračovať v dialógu o budúcnosti európskeho a slovenského poľnohospodárstva.
Potravinová sebestačnosť, ktorú plnia naši poľnohospodári, považujeme v EÚ za extrémne dôležitú. Nejde o samozrejmosť, pretože na prácu poľnohospodárov a ich príjmy majú stále väčší dosah následky ruskej agresie voči Ukrajine, zmena klímy sprevádzaná obdobiami sucha, lesnými požiarmi a povodňami a pribúdajúce nové povinnosti.
V období 2023 – 2027 bude európskym poľnohospodárom v rámci strategických plánov Spoločnej poľnohospodárskej politiky rozdelených viac ako 300 miliárd eur. Od roku 2014 Komisia schválila aj výnimočné opatrenia vo výške 2,5 miliardy eur na podporu početných kríz v tomto odvetví. V minulom roku išlo o 500 miliónov eur na výnimočnú pomoc pre farmárov, ktorí boli zasiahnutí krízami.
Chceme zdôrazniť, že Európska komisia pozorne počúva poľnohospodárov a v reakcii na vzájomný dialóg prijíma viaceré opatrenia.
Možnosťou krátkodobých riešení sa Komisia zaoberá už v rámci existujúcich pravidiel. Na stole je viacero návrhov:
- posilnenie ochrany citlivých poľnohospodárskych výrobkov EÚ v rámci návrhu na obnovenie dočasného pozastavenia dovozných ciel a kvót na ukrajinský vývoz do EÚ.
- riešenie problémov poľnohospodárov týkajúcich sa príjmov tým, že sa im umožní na rok 2024 využívať výnimky z pravidiel spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré im ukladajú povinnosť zachovať určité oblasti neproduktívne.
Predsedníčka Komisie sa tiež zaviazala, že pred zasadnutím Rady pre poľnohospodárstvo a rybárstvo 26. februára 2024 predloží prvé návrhy na zníženie administratívnej záťaže poľnohospodárov.
Zároveň v rámci vytvoreného strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ hľadáme spoločné riešenia, ako dosiahnuť nový konsenzus na riešenie zložitejších a dlhodobejších otázok. Do tohto strategického dialógu sú zapojení zástupcovia poľnohospodárov, mladí farmári, ale aj spracovatelia potravín, zástupcovia neziskového sektora a predstavitelia rôznych zainteresovaných subjektov z celého sektora.
Komisia sa pravidelne stretáva s organizáciami zastupujúcimi poľnohospodárov, ako aj so zainteresovanými stranami zo všetkých častí agropotravinového reťazca EÚ. Vďaka takejto konzistentnej komunikácii sme si vedomí problémov a obáv už na ich počiatku.
Sme presvedčení o tom, že poľnohospodárstvo a ochrana prírody môžu ísť ruka v ruke. Potrebujeme jedno aj druhé.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 22. februára 2024
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku