Malé otvorené hospodárstvo, akým je to slovenské, je vo veľkej miere závislé od medzinárodného obchodu a trhov, čo ho robí ekonomicky zraniteľným voči globálnym krízam, akou je aj pandémia ochorenia COVID-19.
Vďaka členstvu v EÚ však Slovensko môže ťažiť z kombinovanej sily 27 členských štátov Únie, ktorá mu pomáha lepšie a rýchlejšie sa zotaviť z neočakávaných finančných otrasov i dosahovať dlhodobý hospodársky rast a upevňovať fiškálnu stabilitu. Členstvo v EÚ pomohlo Slovensku vybudovať moderné hospodárstvo založené na voľnom obchode, zahraničných investíciách i raste.
Jednotný trh EÚ, prijatie eura a podpora koordinácie hospodárskej a fiškálnej politiky EÚ zabezpečujú, aby slovenské hospodárstvo zostáva stabilné a konkurencieschopné.
Najdôležitejšími sektormi hospodárstva Slovenska v roku 2018 boli priemysel (26,2 %), veľkoobchod a maloobchod, doprava, ubytovacie a stravovacie služby (20,2 %) a verejná správa, obrana, vzdelávanie, zdravotníctvo a sociálna pomoc (14,8 %).
Do krajín EÚ smeruje 86 % slovenského vývozu (Nemecko 22 %, Česko 12 % a Poľsko 8 %), v prípade krajín mimo EÚ smerujú 3 % vývozu do Spojených štátov a po 2 % do Ruska a Číny. Pokiaľ ide o dovoz, 80 % pochádza z členských štátov EÚ (z Nemecka 20 %, Česka 16 % a Rakúska 10 %). Z krajín mimo EÚ 5 % dovozu pochádza z Ruska a 5 % z Južnej Kórey.
Eurostat - ekonomické ukazovatele Slovenska (aktuálne informácie o nezamestnanosti, inflácii, priemyselnej výrobe, deficite verejnej správy/prebytku, verejnom dlhu, cene práce, HDP, HDP na obyvateľa).