Európska komisia bojuje proti dezinformáciám
NOVÉ: Európska komisia spúšťa pred voľbami do Európskeho parlamentu kampaň na zvýšenie informovanosti o rizikách dezinformácií a zahraničnej manipulácie.
Komisia takisto uverejňuje nový súbor nástrojov s praktickými usmerneniami pre učiteľov a pedagógov vrátane praktických ukážok, ktoré im majú pomôcť vysvetliť študentom a mladým ľuďom dezinformácie a manipulácie s informáciami.
Nová webová stránka poskytne jednotné prístupové miesto ku všetkým relevantným informáciám a zdrojom o strategickej komunikácii a boji proti dezinformáciám.
Boj proti dezinformáciám je spoločným úsilím, do ktorého sú zapojené všetky európske inštitúcie. EÚ úzko spolupracuje s online platformami a nabáda ich, aby propagovali hodnoverné zdroje, potláčali obsah, ktorý je preukázateľne falošný alebo zavádzajúci, a aby odstraňovali nezákonný obsah alebo obsah, ktorý by mohol viesť k fyzickej ujme.
Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi odhodlaná bojovať proti všetkým, ktorí profitujú zo súčasnej koronakrízy a ohrozujú tak životy občanov alebo šíria propagandu či nenávisť. Komisia preto vytvorila špecializovanú stránku na boj proti dezinformáciám týkajúcich sa koronavírusu.
V nadväznosti na akčný plán proti dezinformáciám z roku 2018 si toto úsilie vyžaduje koordinovanejšie opatrenia v súlade s našimi demokratickými hodnotami. V spoločnom oznámení Európska komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú konkrétne opatrenia v záujme silnejšej a odolnejšej EÚ. Tieto opatrenia budú podkladom pre budúcu prácu EÚ v boji proti dezinformáciám, najmä pre európsky akčný plán pre demokraciu a akt o digitálnych službách.
Stránka venovaná vyvracaniu nepravdivých informácií o Ukrajine na EUvsDisinfo.
Ako nepodľahnúť dezinformáciám? Prinášame päť tipov od odborníkov
Tu je 5 zaručených tipov od odborníkov z EDMO k tomu, ako nesadnúť na lep dezinformáciám a informačným manipulátorom a ako si overovať pravdivosť obsahu, ktorý sa k nám každodenne dostáva na internete:
- Dýchajte. Prv ako informáciu prepošlete ďalej, pozastavte sa a zapojte kritické myslenie. Počkajte, kým opadne prvá vlna emócií, ktoré vo vás informácia vyvolala.
- Zistite, či informáciu uviedli aj iné zdroje. Neponáhľajte sa a pred preposlaním konkrétnej informácie ďalej najprv aspoň krátko preverte, či o nej píšu i niekde inde. Použite aspoň jeden dôveryhodný zdroj spravodajstva a overte si, či danú informáciu potvrdili aj ďalšie nezávislé zdroje. Ak informácia pochádza z málo známeho zdroja na sociálnych médiách, nemusí byť dôveryhodná.
- Využite pokročilé vyhľadávanie. Mnohé internetové vyhľadávače poskytujú nástroj, vďaka ktorému možno vyhľadať pôvod obrázkov. Môžete si tak vyhľadať konkrétnu fotografiu alebo snímku obrazovky. Niekedy sa totiž zo šírenej správy môže zdať, že ide o niečo aktuálne, ale po krátkom vyhľadaní sprievodného obrázka či fotografie zistíte, že obrázok patrí k úplne inej udalosti, ktorá sa odohrala ešte v minulosti a obrázok bol zneužitý v úplne inom kontexte, čo môže i niečo napovedať o kvalite sprievodnej správy.
- Navštívte stránku na overovanie faktov a zistite, či sa danou informáciou zaoberala. Niektoré mediálne organizácie investujú do overovania informácií značné úsilie a poskytujú všetky svoje zdroje, takže ich skúmanie si môžete sami overiť. Medzi osvedčené služby overovania faktov patria okrem iného aj DW Fact Check, FRANCE24 Les Obervateurs, AFP Factcheck a EUvsDisinfo, euromýty a mnohé ďalšie.
- Riaďte sa základným pravidlom – ak je niečo príliš dobré alebo príliš zlé na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nie je.
Ponuka pre učiteľov a študentov
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku zverejnilo príručku pre učiteľov s názvom Odhaľ a poraz falošné správy, ktorá im pomôže pri identifikovaní dezinformácií a vysvetlí im vhodný spôsob, ako na dezinformácie reagovať. Príručka pozostáva z návrhu jednej až dvoch vyučovacích hodín, na ktorých sa žiaci dozvedia, ako sa nenechať oklamať falošnými správami.
Obsah:
- Prezentácia Odhaľ a poraz falošné správy - obsahuje pomocné poznámky, vysvetlenia a zdroje, ktoré pedagógovi pomôžu viesť hodinu
- Cvičenie pre prácu v skupinkách - obsahuj verziu pre tlač ako aj kľúč pre pedagóga
- Ako rozpoznať falošné správy(poster)
- Vieš ako propaganda zaplavuje sociálne siete? (poster)
V posledných rokoch sme boli svedkami toho, ako rýchlo sa zavádzajúce alebo nepravdivé informácie vedia šíriť online. Tento nedávno aktualizovaný súbor dezinformačných nástrojov poskytne učiteľom stredných škôl nástroje na to, aby mohli svojich študentov priučiť životne dôležitým zručnostiam v oblasti orientovania sa v online priestore. Prostredníctvom príkladov z reálneho života a skupinových cvičení podporuje kritické myslenie. Venuje sa témam ako verejné zdravie a demokracia a stimuluje dialóg o rozpoznávaní pravdy:
EU Myths
8. júna máte možnosť ísť voliť v európskych voľbách. Využite svoj hlas a nenechajte iných rozhodnúť za vás.
Na sociálnych sieťach sa opäť šíria nepravdivé tvrdenia, že 20-ročné členstvo Slovenska v EÚ krajine nič neprinieslo, či o tom, že za nízke platy na Slovensku môže Brusel. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.
Na sociálnych sieťach sa opäť šíria nepravdivé tvrdenia, že EÚ vydiera členské štáty zastavením eurofondov a neprimerane zasahuje do ich vnútorných záležitostí. Radi by sme tieto tvrdenia objasnili a poskytli verejnosti niekoľko faktov.
Internetom sa šíria zavádzajúce informácie o tom, že EÚ zakáže opravovať autá staršie ako 15 rokov. Vysvetľujeme ďalší euromýtus.
V poslednej dobe na sociálnych sieťach dominovali diskusie o EÚ, Európskej zelenej dohode a jej vplyve na európske poľnohospodárstvo. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.
Najnovšie sa internetom šíria zavádzajúce informácie o údajnom konci výučby našich národných dejín či indokrinácii učiteľov a študentov.
Každý môže zabrániť šíreniu dezinformácií. Prinášame vám päticu základných spôsobov, ako na to.
V ostatných dňoch sa opäť začali šíriť klamlivé a zavádzajúce informácie o krokoch Európskej únie v oblasti potravinovej produkcie.
V informačnom priestore opäť dominuje téma migrácie. Medzi diskutované témy patrí migračná politika EÚ a jej postoj k utečencom z Ukrajiny oproti odídencom z iných krajín, ochrana hraníc alebo vplyv migrácie na hospodárstvo.
V poslednej dobe v diskusiách na sociálnych sieťach silne dominovala téma elektromobility. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.
Dnes sme si posvietili na tému dvojakej kvality potravín, ale aj na to, ako EÚ pomáha Slovensku.
Veľa počúvame o tom, ako EÚ nasilu pretláča témy, ktoré sa majú naše deti učiť v školách. Ako je to naozaj?
Začiatkom apríla 2022 sa objavili správy, že ruské vojenské sily zabili v ukrajinskom meste Buča desiatky civilistov. Ruská propaganda okamžite reagovala spŕškou lží a postupne vyrástla celá nová generácia klamstiev.
Prokremeľské dezinformácie sledujeme a vyvraciame počas celej vojny. Tentokrát sme sa pozreli na to, kto je skutočne zodpovedný za globálnu potravinovú bezpečnosť.
Kremeľ ukázal svetu svoju skutočnú tvár, za ktorou sa skrývajú veľmocenské ambície. Odhaľujeme ďalšie z najrozšírenejších mýtov o vojne na Ukrajine.
Rusko sa pripravovalo na vojnu proti Ukrajine šírením mýtov o tejto krajine. Už dávno pred komplexnou inváziou, ktorá sa začala 24. februára 2022, pripravoval pôdu pre ruskú vojenskú agresiu neustály tok dezinformácií.
Odhaľujeme niektoré z najrozšírenejších mýtov o vojne, ktoré aktívne šíria prokremeľské dezinformačné kruhy.
Rusko pred rokom rozpútalo nevyprovokovanú útočnú vojnu proti svojmu susedovi – Ukrajine. Dávno pred inváziou šíril Kremeľ mnohé dezinformácie. Tu ich vysvetľujeme.
Budú jesť Európania hmyz bez toho, aby o tom vedeli? Ako je to možné v regióne, ktorý sa pýši najprísnejšími štandardmi pre produkciu a predaj potravín? V aktuálnom euromýte sa pozrieme na fakty o potravinách, ktoré dezinformátori účelovo zamlčiavajú.
V poslednej dobe v diskusiách na sociálnych sieťach silne dominovala téma energetickej krízy. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.
Je pravdou, že Rusko sankcie vôbec nepociťuje? A prečo EÚ prijíma nezmyselné sankcie, ktoré nám len škodia? Pozrieme sa na ďalší euromýtus.
V poslednej dobe v diskusiách na sociálnych sieťach silne dominovala téma rusko-ukrajinského konfliktu. Radi by sme uviedli niektoré tvrdenia na pravú mieru a poskytli verejnosti niekoľko faktov.
Ako je to s tými elektrickými autami? Siaha ich cena do nedozerných výšin alebo klesá? Prečo ich mnohí majitelia už nechcú vymeniť za klasické? Batérie sú tiež veľkou témou. A oplatí sa vziať elektrické auto na dlhšiu trasu? Je tu ďalší euromýtus.
Každý deň počujeme nové a nové lži o Ukrajine a súčasnom napätí na rusko-ukrajinskej hranici. V tomto prehľade sa pozrieme na 7 najrozšírenejších a najnebezpečnejších mýtov – a často úplných lží – súvisiacich s rusko-ukrajinským konfliktom.
Európsky parlament na svojom októbrovom zasadnutí v Bruseli vraj odhlasoval, že európske zákony sú nadradené národným zákonom jednotlivých členských štátov Európskej únie. Štát, ktorý nebude bruselské nariadenia poslúchať, vraj bude potrestaný a všetky jeho rozhodnutia budú neplatné.
Dostrieľané? Dorybárčené? Minimálne v okolí všetkých vodných plôch vrátane krátkodobých kaluží? Ale kdeže! Zoznámte sa s novým oloveným euromýtom. Olovo kontaminuje a poškodzuje zvieratá, znečisťuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí. Je čas ho nahradiť bezpečnejšími alternatívami, ktoré sú
EÚ chce vraj zatrhnúť farebné tetovanie. Reč pritom nie je o žuvačkových tetovačkách, ale o tých trvácnych pre dospelých. Netreba však podliehať panike, ide o ďalšiu nesprávnu interpretáciu a nový euromýtus. EÚ nechce zakázať ani znemožniť farebné tetovanie. Áno, boli prijaté nové celoeurópske pravi
Áno, pravda. V mnohých krajinách by to pravdepodobne vyzeralo inak. Horšie. A ani tie, kde by to vyzeralo dobre, by týmto nevyhrali. Prečo?
Po Európskej únii koluje viacero rôznych mýtov týkajúcich sa fajčenia a európskej legislatívy v oblasti verejného zdravia. Prinášame päť najčastejších mýtov o fajčení v EÚ.
Niektoré médiá priniesli nedávno správu, že výrobca ruskej vakcíny Sputnik V podal Európskej agentúre pre lieky (EMA) žiadosť o povolenie na uvedenie ich vakcíny na trh v EÚ. Táto správa sa však nezakladá na pravde.
Nie, nemusí. Pandémia ochorenia COVID-19 nás v minulom roku nečakane prepadla a prinútila nás rýchlo sa prispôsobiť a hľadať krízové riešenia na ochranu životov i živobytí.
Na Slovensku sa nám z času na čas rozšíri taká klebeta, že nám tu EÚ plánuje nanútiť zástupy migrantov. Hovorí sa o povinných kvótach a nútenom prerozdeľovaní medzi všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. No netreba podľahnúť zbytočnej panike, lebo ani najnovší návrh Európskej komisie v oblasti m
Európska komisia sa opäť stala terčom neoprávnenej kritiky. Najnovšie vraj brzdí schvaľovanie slovenskej štátnej pomoci potrebnej na boj proti dopadom pandémie COVID-19. No veru tak to nie je.
Ani súčasná pandémia spôsobená šírením nového koronavírusu sa neobišla bez toho, aby inšpirovala vznik viacerých konšpiračných teórií. Tie sú stále populárne a veria im aj mnohí Slováci, ktorí majú spomedzi obyvateľov krajín V4 najvyššiu tendenciu v konšpiračné teórie uveriť.
Nie, medzi koronavírusom a technológiou 5G nie je žiadna súvislosť. Navyše neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by preukázal vplyv elektronických signálov na ľudský imunitný systém ani DNA. Takéto konšpirácie sa opakovane objavujú a sprevádzali už zavedenie Wi-Fi routerov, 3G aj 4G siete.
Nie, nezlyháva. EÚ v súčasnej kríze spôsobenej šírením nákazy COVID-19 robí, čo je v jej silách a kompetenciách.
Koľko pravdy je na tom, že sa už na našich potravinách nedočítame odkiaľ konkrétne pochádzajú? Naozaj ich pôvod zostane skrytý pod tajomným označením Made in EÚ? Alebo je to opäť len nezmysel? Ako to skutočne je?
I napriek tomu, že tento mýtus patrí k jedným z najviac rozšírených, stále sa nájde mnoho Európanov, ktorí mu veria.
V poslednej dobe sa objavili na internete informácie, že EÚ chce zakázať umelé trávniky. Ako to skutočne je? Mali by sa športovci začať obávať? Čo bude so všetkými ihriskami s umelým trávnikom? Skončili nadobro?
Ak sa aj k vám dostali ponuré chýry, že sa nás EÚ snaží úplne odzbrojiť a zobrať všetkým, vrátane poľovníkov a športovcov, ich zbrane, nemusíte sa báť. O čo v skutočnosti ide?
Vreckový nôž vie byť frajerinou nejedného mladého skauta alebo dospelého MacGyvera. Najmä, ak sa s ním vie vynájsť v rôznych situáciách, kde mu poslúži ako užitočný nástroj.
Slováci sa báť nemusia, Únia nezakazuje domáce zabíjačky. Predchádza len šíreniu nebezpečného moru.
Ak ste si mysleli, že vašich najmenších Ježiško pri plnení ich prianí počas týchto Vianoc nenájde, lebo GDPR im zatrhla posielanie listov so želaniami, dali ste sa nachytať. Nič také totiž nehrozí!
Začínate vidieť žlté hviezdičky už aj na svojich hodinkách? Alebo vám v poslednej dobe akoby tikali v rytme európskej hymny? Mnohí si totiž myslia, že EÚ už nevie čo od dobroty a zmyslela si teda skoncovať v Európe so striedaním letného a zimného času. A čo úbohí európski občania, milovníci sezónny
V poslednej dobe sa, aj v súvislosti s rokovaniami EÚ so Spojenými štátmi, v médiách objavujú informácie o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO). Môže sa zdať, že sa Európa ide zrútiť pod hrozbou mutantov sóje či kukurice.
Je všeobecne známe, že výška platov sa medzi členskými štátmi EÚ líši. No môže vôbec Európska komisia zariadiť, aby na Slovensku boli rovnako vysoké platy ako napríklad v Belgicku či Luxembursku?
Opäť sa šíria zvesti o blížiacej sa hrozbe plynúcej z regulácie Európskej únie. Kto by sa mal podľa chýrov báť tentokrát? Vraj sú na rane čoraz obľúbenejšie mémy, rôzne parodické dielka, ba dokonca aj sloboda internetu ako taká.
Nové nariadenie GDPR ohrozí existenciu školských násteniek, ochromí malé a stredné firmy, byrokraticky ich zavalí a nakoniec ich nemilosrdne zlikviduje astronomickými pokutami. Dobre a teraz vážne.
Tento mýtus patrí k jedným z najstarších a ani zďaleka nie je rozšírený len na Slovensku.
Téma migrácie polarizuje spoločnosť v celej Európe a Európska únia si za svoje kroky vypočula mnoho kritiky.
Je pravda, že cena masla sa síce za posledné mesiace rekordne zvýšila takmer na celom svete, no je to kvôli viacerým faktorom, okrem iného najmä kvôli tomu, že sa prudko zvýšil dopyt po masle na svetových trhoch, zatiaľ čo jeho ponuka tento dopyt nestíha pokryť.
Aj keď by nemalo, stále nás dokáže prekvapiť z čoho všetkého sa môže vytvoriť euromýtus. Čím si to vlastne EÚ „ide pohnevať záhradkárov“?
Poplašné správy šíria informáciu o tom, že hranolky v EÚ už nebudú mať svoje miesto. Podobné vraj platí aj pre tmavý chlieb a kávu. Budú si musieť Európania upraviť jedálniček a prestať piť kávu?
EÚ siahla na roaming. Čo to pre Európanov znamená? Sú pravdivé správy o tom, že to poškodí ľudí, ktorí málo cestujú?
V niektorých médiách sa prednedávnom strhla debata o tom, ako „nám Brusel povolí len dve igelitky týždenne“. Veľavravné titulky nasmerovali diskusiu na starý známy „bruselský diktát“. Ako to je v skutočnosti?
Uhorkový euromýtus je už akýmsi kráľom medzi rozšírenými výmyslami o EÚ. Keď ju chce niekto skritizovať, neraz vďačne siahne po mýte, že EÚ je tak prebyrokratizovaná, že reguluje už aj chúdence uhorky. Je to teda príklad čírej úradníckej roztopašnosti alebo je uhorka zakopaná niekde inde? Platí vôbe
Po mýte o vysávačoch, ktorý sme priviedli na pravú mieru v roku 2014, sú tentokrát titulky plné hriankovačov a varných kanvíc.
Sú kohézne fondy zbytočné? O čom je tento mýtus?
Táto predstava nie je pravdivá. Náklady EÚ na administratívu dosahujú menej ako 6 % celkového rozpočtu, pričom platy tvoria z týchto 6 % približne polovicu.
Ide na podporu poľnohospodárstva členských štátov skutočne taká veľká časť spoločného európskeho rozpočtu?
Pozrime sa na to ako je to s dôchodkami euroúradníkov?
Naozaj euroktrati prerozdeľujú rozpočet EÚ podľa seba? A kde je EÚ a členské štáty?
Po údajnom zákaze balónov, vysávačov či zabíjačiek, treba uviesť na pravú mieru ďalší euromýtus: Brusel stanovil parametre sviečok.
Je naozaj rozpočet EÚ taký neúnosný? Rastie neustále do obrovských výšin?
Naozaj nás čaká regulácia toaliet, ktorej sa bude musieť prispôsobiť celá EÚ?
Zmena letného času na zimný nie je nejaký bruselský výmysel.
Tie reklamné slogany poznáte – „Zuby snehovo biele už za pár minút“, či „Doživotná garancia žiarivého úsmevu“.
Koľko pravdy je na tomto tvrdení?
Ako to bude so zverejňovaním fotiek, na ktorých sa okrem vás nachádza aj nejaký ten historický architektonický skvost?
Overte si v stručnosti, ako je to v skutočnosti.
Kostolné organy sú neodmysliteľnou súčasťou kostolov. Šíri sa však fáma, že by mohli byť zakázané. Viete v akej súvislosti sa o tom hovorí? Mohli by byť skutočne zakázané?
Čaká nás v tejto veci celoeurópska harmonizácia?
Chce EÚ, aby naše vysávače vysávali slabšie? Ako zamýšľa ovplyvniť efektivitu domácich prác občanov? Koľko pravdy je na mýtmi opradenom vzťahu EÚ a vysávačov?
Naozaj si Európske inštitúcie neberú k srdcu názory občanov?
Štandardné struny na hudobných nástrojoch skončili. Mýtus alebo pravda?
Pomôžu povinné čierne skrinky v autách predísť stratám na životoch v Európe? A naozaj sa stanú povinnými?
Balóny sú často obľubenou hračkou detí. Mali by sme im ich zakázať? V čom sú pre ne nebezpečné?
Dostali sa krivé banány na okraj spoločnosti? Prečo ich už nechceme? Uvalila na ne Únia doživotný zákaz predaja?
Koľko je na tomto tvrdení pravdy? Zistite ako sa veci majú.
Ide o pravdu alebo je to len mýtus? Čítajte ďalej.
Pečiete doma torty a cukrovinky? Prikladáte k nim aj etiketu o zložení dobroty? Doma vyrobené torty musia byť označené etiketou. Je to pravda?
Ak ste kaderníčka/ kaderník, noseniu prsteňov či topánok s opätkami pre vás odzvonilo. Je to pravda?