Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad26. mája 2017Odhadovaný čas čítania: 2 min

MÝTUS: Brusel povolí len niekoľko igelitiek týždenne

p033039002101-92399-680x360.jpg
© EU
V niektorých médiách sa prednedávnom strhla debata o tom, ako „nám Brusel povolí len dve igelitky týždenne“. Veľavravné titulky nasmerovali diskusiu na starý známy „bruselský diktát“. Ako to je v skutočnosti?

V skutočnosti sa však jednotlivé členské štáty vrátane Slovenska dobrovoľne zaviazali k cieľu výrazne znížiť spotrebu ľahkých plastových tašiek. V Európskej únii sa každoročne spotrebuje približne 100 miliárd plastových tašiek. Tie následne znečisťujú životné prostredie, najmä vo forme odpadu v moriach. Keď sa raz takéto plastové tašky dostanú do prírody, rozložia sa tam najskôr o viac ako sto rokov. V mori má navyše ich prítomnosť devastačný účinok na podmorský život.

V snahe riešiť tento problém s odpadom a znečisťovaním životného prostredia plastovými taškami, prijala EÚ v roku 2015 legislatívu, ktorá má členským štátom pomôcť výrazne znížiť spotrebu ľahkých plastových tašiek, so zameraním sa na všetky plastové tašky s hrúbkou menej ako 50 mikrónov. Oslobodené môžu byť len veľmi ľahké plastové tašky so stenou tenšou ako 15 mikrometrov a používané na balenie voľne uložených potravín (napr. ovocie, zelenina, ryby), a to v prípade, že to pomáha predchádzať plytvaniu potravinami.

Krajiny EÚ si môžu v rámci dosiahnutia zníženia spotreby ľahkých plastových tašiek vybrať z viacerých opatrení, napríklad spoplatniť plastové tašky alebo si stanoviť maximálnu mieru ročnej spotreby týchto tašiek. Členské štáty Únie môžu tiež zakázať používanie plastových tašiek, ale treba povedať, že je to na ich rozhodnutí a môžu tak urobiť iba vtedy, ak sú tieto opatrenia primerané a nediskriminačné.

Krajiny buď vymedzia maximálnu ročnú úroveň spotreby (90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca 2019 a 40 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca 2025) alebo zabezpečia, že sa do konca roka 2018 nebudú ľahké plastové tašky poskytovať v predajniach bezplatne. Tu však treba zdôrazniť, že veľké množstvo významných obchodných reťazcov aj na Slovensku plastové tašky zadarmo tak či tak už dnes neponúka.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. mája 2017