Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku

Euromýty

V posledných rokoch v médiách i z úst politikov počuť rôzne poplašné fámy a mýty o EÚ. Táto stránka prináša prehľad tých mýtov o EÚ, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Niektoré sú možno zábavné, pri iných sa možno budete čudovať, čomu ľudia uveria.

NOVÉ: Ponuka pre učiteľov a študentov

Európska komisia bojuje proti dezinformáciám

Boj proti dezinformáciám je spoločným úsilím, do ktorého sú zapojené všetky európske inštitúcie. EÚ úzko spolupracuje s online platformami a nabáda ich, aby propagovali hodnoverné zdroje, potláčali obsah, ktorý je preukázateľne falošný alebo zavádzajúci, a aby odstraňovali nezákonný obsah alebo obsah, ktorý by mohol viesť k fyzickej ujme.

Európska únia je spolu so svojimi členskými štátmi odhodlaná bojovať proti všetkým, ktorí profitujú zo súčasnej koronakrízy a ohrozujú tak životy občanov alebo šíria propagandu či nenávisť. Komisia preto vytvorila špecializovanú stránku na boj proti dezinformáciám týkajúcich sa koronavírusu.

V nadväznosti na akčný plán proti dezinformáciám z roku 2018 si toto úsilie vyžaduje koordinovanejšie opatrenia v súlade s našimi demokratickými hodnotami. V spoločnom oznámení Európska komisia a vysoký predstaviteľ navrhujú konkrétne opatrenia v záujme silnejšej a odolnejšej EÚ. Tieto opatrenia budú podkladom pre budúcu prácu EÚ v boji proti dezinformáciám, najmä pre európsky akčný plán pre demokraciu a akt o digitálnych službách.

Stránka venovaná vyvracaniu nepravdivých informácií o Ukrajine na EUvsDisinfo

 

Ako nepodľahnúť dezinformáciám? Prinášame päť tipov od odborníkov

Tu je 5 zaručených tipov od odborníkov z EDMO k tomu, ako nesadnúť na lep dezinformáciám a informačným manipulátorom a ako si overovať pravdivosť obsahu, ktorý sa k nám každodenne dostáva na internete:

 1. Dýchajte. Prv ako informáciu prepošlete ďalej, pozastavte sa a zapojte kritické myslenie. Počkajte, kým opadne prvá vlna emócií, ktoré vo vás informácia vyvolala.
 2. Zistite, či informáciu uviedli aj iné zdroje. Neponáhľajte sa a pred preposlaním konkrétnej informácie ďalej najprv aspoň krátko preverte, či o nej píšu i niekde inde. Použite aspoň jeden dôveryhodný zdroj spravodajstva a overte si, či danú informáciu potvrdili aj ďalšie nezávislé zdroje. Ak informácia pochádza z málo známeho zdroja na sociálnych médiách, nemusí byť dôveryhodná.
 3. Využite pokročilé vyhľadávanie. Mnohé internetové vyhľadávače poskytujú nástroj, vďaka ktorému možno vyhľadať pôvod obrázkov. Môžete si tak vyhľadať konkrétnu fotografiu alebo snímku obrazovky. Niekedy sa totiž zo šírenej správy môže zdať, že ide o niečo aktuálne, ale po krátkom vyhľadaní sprievodného obrázka či fotografie zistíte, že obrázok patrí k úplne inej udalosti, ktorá sa odohrala ešte v minulosti a obrázok bol zneužitý v úplne inom kontexte, čo môže i niečo napovedať o kvalite sprievodnej správy.
 4. Navštívte stránku na overovanie faktov a zistite, či sa danou informáciou zaoberala. Niektoré mediálne organizácie investujú do overovania informácií značné úsilie a poskytujú všetky svoje zdroje, takže ich skúmanie si môžete sami overiť. Medzi osvedčené služby overovania faktov patria okrem iného aj DW Fact Check, FRANCE24 Les ObervateursAFP FactcheckEUvsDisinfo, euromýty a mnohé ďalšie. 
 5. Riaďte sa základným pravidlomak je niečo príliš dobré alebo príliš zlé na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to pravda nie je.
MASAKER
 • Informačný prehľad

Masaker v Buči: Kremeľ ho už rok popiera

Začiatkom apríla 2022 sa objavili správy, že ruské vojenské sily zabili v ukrajinskom meste Buča desiatky civilistov. Ruská propaganda okamžite reagovala spŕškou lží a postupne vyrástla celá nová generácia klamstiev.

utečenci
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Ukrajinské územia sú historicky ruské

Rusko pred rokom rozpútalo nevyprovokovanú útočnú vojnu proti svojmu susedovi – Ukrajine. Dávno pred inváziou šíril Kremeľ mnohé dezinformácie. Tu ich vysvetľujeme.

Organic shop
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Kvôli tajnému nariadeniu EÚ budeme jesť cvrčky v rožkoch

Budú jesť Európania hmyz bez toho, aby o tom vedeli? Ako je to možné v regióne, ktorý sa pýši najprísnejšími štandardmi pre produkciu a predaj potravín? V aktuálnom euromýte sa pozrieme na fakty o potravinách, ktoré dezinformátori účelovo zamlčiavajú.

7 mýtov o rusko-ukrajinskom konflikte © EU vs Disinformation
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Ukrajina patrí k privilegovanej sfére vplyvu Ruska

Každý deň počujeme nové a nové lži o Ukrajine a súčasnom napätí na rusko-ukrajinskej hranici. V tomto prehľade sa pozrieme na 7 najrozšírenejších a najnebezpečnejších mýtov – a často úplných lží – súvisiacich s rusko-ukrajinským konfliktom.

MÝTUS: Europoslanci odhlasovali diktát Bruselu a médiá mlčia.
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Europoslanci odhlasovali diktát Bruselu a médiá mlčia

Európsky parlament na svojom októbrovom zasadnutí v Bruseli vraj odhlasoval, že európske zákony sú nadradené národným zákonom jednotlivých členských štátov Európskej únie. Štát, ktorý nebude bruselské nariadenia poslúchať, vraj bude potrestaný a všetky jeho rozhodnutia budú neplatné.

pexels-samson-andreea-3933582_s.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Zákazom olova EÚ chráni kaluže po daždi

Dostrieľané? Dorybárčené? Minimálne v okolí všetkých vodných plôch vrátane krátkodobých kaluží? Ale kdeže! Zoznámte sa s novým oloveným euromýtom. Olovo kontaminuje a poškodzuje zvieratá, znečisťuje životné prostredie a ohrozuje zdravie ľudí. Je čas ho nahradiť bezpečnejšími alternatívami, ktoré sú

tattoo-artist-556036_1920_s_0.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Koniec farebnému tetovaniu v EÚ

EÚ chce vraj zatrhnúť farebné tetovanie. Reč pritom nie je o žuvačkových tetovačkách, ale o tých trvácnych pre dospelých. Netreba však podliehať panike, ide o ďalšiu nesprávnu interpretáciu a nový euromýtus. EÚ nechce zakázať ani znemožniť farebné tetovanie. Áno, boli prijaté nové celoeurópske pravi

p045507-470577_s.png
 • Informačný prehľad

MÝTUS: O COVID-19 sa nešíria žiadne konšpirácie

Ani súčasná pandémia spôsobená šírením nového koronavírusu sa neobišla bez toho, aby inšpirovala vznik viacerých konšpiračných teórií. Tie sú stále populárne a veria im aj mnohí Slováci, ktorí majú spomedzi obyvateľov krajín V4 najvyššiu tendenciu v konšpiračné teórie uveriť.

5g_and_covid19_0.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Koronavírus sa šíri pomocou 5G siete

Nie, medzi koronavírusom a technológiou 5G nie je žiadna súvislosť. Navyše neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by preukázal vplyv elektronických signálov na ľudský imunitný systém ani DNA. Takéto konšpirácie sa opakovane objavujú a sprevádzali už zavedenie Wi-Fi routerov, 3G aj 4G siete.

car-dawn-drive-2622123-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ zakazuje autokamery

I napriek tomu, že tento mýtus patrí k jedným z najviac rozšírených, stále sa nájde mnoho Európanov, ktorí mu veria.

pexels-photo-413195-680x360.jpeg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ chce zakázať umelé trávniky

V poslednej dobe sa objavili na internete informácie, že EÚ chce zakázať umelé trávniky. Ako to skutočne je? Mali by sa športovci začať obávať? Čo bude so všetkými ihriskami s umelým trávnikom? Skončili nadobro?

pexels-photo-168804-680x360.jpeg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ chce zakázať nože

Vreckový nôž vie byť frajerinou nejedného mladého skauta alebo dospelého MacGyvera. Najmä, ak sa s ním vie vynájsť v rôznych situáciách, kde mu poslúži ako užitočný nástroj.

cas4-642x360.png
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ nám chce diktovať už aj čas na hodinkách

Začínate vidieť žlté hviezdičky už aj na svojich hodinkách? Alebo vám v poslednej dobe akoby tikali v rytme európskej hymny? Mnohí si totiž myslia, že EÚ už nevie čo od dobroty a zmyslela si teda skoncovať v Európe so striedaním letného a zimného času. A čo úbohí európski občania, milovníci sezónny

corn-gmo1-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Európu zaplavia geneticky modifikované plodiny

V poslednej dobe sa, aj v súvislosti s rokovaniami EÚ so Spojenými štátmi, v médiách objavujú informácie o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO). Môže sa zdať, že sa Európa ide zrútiť pod hrozbou mutantov sóje či kukurice.

money-2696238_1920-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Európska komisia nám môže zvýšiť platy

Je všeobecne známe, že výška platov sa medzi členskými štátmi EÚ líši. No môže vôbec Európska komisia zariadiť, aby na Slovensku boli rovnako vysoké platy ako napríklad v Belgicku či Luxembursku?

juncker-memes-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Odzvonilo mémom na internete

Opäť sa šíria zvesti o blížiacej sa hrozbe plynúcej z regulácie Európskej únie. Kto by sa mal podľa chýrov báť tentokrát? Vraj sú na rane čoraz obľúbenejšie mémy, rôzne parodické dielka, ba dokonca aj sloboda internetu ako taká.

bread-and-butter-1758669_1920-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Za vysoké ceny masla môže regulácia z Bruselu

Je pravda, že cena masla sa síce za posledné mesiace rekordne zvýšila takmer na celom svete, no je to kvôli viacerým faktorom, okrem iného najmä kvôli tomu, že sa prudko zvýšil dopyt po masle na svetových trhoch, zatiaľ čo jeho ponuka tento dopyt nestíha pokryť.

french-fries-923687_1920-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ chce zakázať hranolky, tmavý chlieb a kávu

Poplašné správy šíria informáciu o tom, že hranolky v EÚ už nebudú mať svoje miesto. Podobné vraj platí aj pre tmavý chlieb a kávu. Budú si musieť Európania upraviť jedálniček a prestať piť kávu?

p033039002101-92399-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Brusel povolí len niekoľko igelitiek týždenne

V niektorých médiách sa prednedávnom strhla debata o tom, ako „nám Brusel povolí len dve igelitky týždenne“. Veľavravné titulky nasmerovali diskusiu na starý známy „bruselský diktát“. Ako to je v skutočnosti?

ilustračná fotka uhoriek
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Predávať sa smú len rovné uhorky

Uhorkový euromýtus je už akýmsi kráľom medzi rozšírenými výmyslami o EÚ. Keď ju chce niekto skritizovať, neraz vďačne siahne po mýte, že EÚ je tak prebyrokratizovaná, že reguluje už aj chúdence uhorky. Je to teda príklad čírej úradníckej roztopašnosti alebo je uhorka zakopaná niekde inde? Platí vôbe

candlelight-candles-54512.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ nariadila rozmery sviečok

Po údajnom zákaze balónov, vysávačov či zabíjačiek, treba uviesť na pravú mieru ďalší euromýtus: Brusel stanovil parametre sviečok.

shutterstock_51481933-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Brusel zakázal bielenie zubov

Tie reklamné slogany poznáte – „Zuby snehovo biele už za pár minút“, či „Doživotná garancia žiarivého úsmevu“.

shutterstock_55712455-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: Zákaz kostolných organov

Kostolné organy sú neodmysliteľnou súčasťou kostolov. Šíri sa však fáma, že by mohli byť zakázané. Viete v akej súvislosti sa o tom hovorí? Mohli by byť skutočne zakázané?

shutterstock_202172830-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ chce zakázať výkonné vysávače

Chce EÚ, aby naše vysávače vysávali slabšie? Ako zamýšľa ovplyvniť efektivitu domácich prác občanov? Koľko pravdy je na mýtmi opradenom vzťahu EÚ a vysávačov?

shutterstock_243307285-680x360.jpg
 • Informačný prehľad

MÝTUS: EÚ zakazuje krivé banány

Dostali sa krivé banány na okraj spoločnosti? Prečo ich už nechceme? Uvalila na ne Únia doživotný zákaz predaja?