Dobré fondy EÚ - Road movie
Pozrite si súhrnný diel videosérie Dobré fondy EÚ - úspešné príbehy zo slovenských miest a obcí s bývalým vedúcim Zastúpenia Európskej komisie v SR Ladislavom Mikom o tom, kde všade boli na Slovensku dobre investované európske prostriedky.
Stretnutie sa uskutočnilo vo štvrtok 19. septembra v poľskej Vroclave.
Peniaze by sa mali prinavrátiť späť do rozpočtu EÚ.
Medzi ďalších finalistov patril hlavný kontrolór mesta Prešov a bývalý analytik Inštitútu sociálnej politiky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Víťazkou Ceny Zastúpenia Európskej komisie za podporu európskych hodnôt sa stala Eva Radičová, ktorá je učiteľkou 1. stupňa na Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej v Liptovskom Mikuláši.
Každoročne si 9. mája pripomíname vznik Európskej únie. Počas osláv Dňa Európy čaká na návštevníkov pestrý program. Uvidíme sa v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici.
Začína sa najväčšie testovanie digitálnych zručností v strednej a východnej Európe
Prehliadnite si odpočet výsledkov práce Európskej komisie, ktorá sa ujala mandátu v roku 2019.
Do 3. marca môže verejnosť posielať tipy na výnimočné úradnícke iniciatívy, z ktorých odborná porota vyberie ocenených.
Opatrenia pomôžu jeho rozvoju a rastu konkurcieschopnosti v celosvetovom meradle.
Demografické zmeny majú zásadný vplyv na našu spoločnosť i ekonomiku. Cieľom nových nástrojov je posilniť všetky generácie, podporiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť EÚ.
Balík pomôže dosiahnuť ciele EÚ v oblasti klímy do roku 2030.
Slovenská záručná a rozvojová banka podpísala s Európskym investičným fondom dohodu o záruke, ktorou podporí slovenské malé a stredné podniky.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave o stave Únie načrtne hlavné priority na nasledujúci rok, pričom nadviaže na úspechy a výsledky Európskej únie v uplynulých rokoch.
V informačnom priestore opäť dominuje téma migrácie. Medzi diskutované témy patrí migračná politika EÚ a jej postoj k utečencom z Ukrajiny oproti odídencom z iných krajín, ochrana hraníc alebo vplyv migrácie na hospodárstvo.
Tohtoročnými laureátmi štvrtého ročníka ocenenia je vzdelávací tím Národnej banky Slovenska, ktorý dlhodobo pomáha zlepšiť finančnú gramotnosť ľudí nielen z vylúčených komunít. Školí mentorov, ktorí pracujú s chudobnými rodinami.
Naozaj sa postupne vytráca schopnosť porozumieť textu? Čítame menej? Sú knihy pre naše deti zaujímavé aj v časoch sociálnych sietí, podcastov či videí?
V roku, keď na európskej pôde zúri vojna a občanov i firmy čaká masívne zdražovanie energií, potrebuje Európska únia najmä odvahu a solidaritu.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie 14. septembra 2022 načrtla hlavné iniciatívy, ktoré Komisia plánuje uskutočniť v nadchádzajúcom roku.
Staršie i nové budovy môžu byť udržateľnejšie. Ako premeniť svoj domov na ekologickejšiu budovu? A čo by mali spĺňať takéto budovy? Prečítajte si v našom článku.
Extrémne horúčavy, výkyvy počasia, lokálne záplavy či úbytok snehovej pokrývky. Klimatická zmena prináša mnohé nepriaznivé prejavy, ktoré sa zásadne dotýkajú samospráv.
Už o 14 dní je tu festival Pohoda so všetkým, čo k nemu patrí. A patrí k nemu už 14 rokov aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré je na festivale prítomné v podobe EUrópa stage a EÚ Fun zóny.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenovaá sa 2. júna 2022 zúčastnila samitu Globsec 2022 Bratislava Forum a takto sa prihovorila na zúčastneným.
Poznáme držiteľku ocenenia Úradnícky čin roka 2021. Tento rok o toto ocenenie opäť súťažilo veľa inovatívnych úradníkov. Vybrať jedného víťaza tak nebolo vôbec jednoduchou úlohou.
Európska komisia prichádza s plánom, ako odpovedať na komplikácie na trhoch s energiou i ako zabezpečiť nielen energetickú bezpečnosť EÚ. Týmto plánom je REPowerEU.
Najväčšie testovanie digitálnych zručností expanduje za hranice Slovenska. Otestovať sa budú môcť žiaci a študenti v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku, test je dostupný aj v angličtine.
Vyššie ceny energií a komodít sa budú prenášať aj do cien ďalších výrobkov a služieb. S vysokou infláciou budeme musieť podľa ekonómov žiť dlhšie. Ktorých tovarov sa zdražovanie dotkne najviac?
Ako dopadla návšteva výkonného podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa na Slovensku? Čo môže Slovensko získať svojou zelenou transformáciou a na čo si musíme dať v Európe pozor?
Európska komisia vyzýva všetky zainteresované strany, aby sa vyjadrili k navrhovaným revidovaným pravidlám štátnej pomoci pre odvetvia poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a rybárstva.
Posledné video zo série Dobré fondy EÚ vás zavedie do Marcelovej, kde európske peniaze prispeli k lepšiemu hospodáreniu s vodou pri pestovaní zeleniny.
Viete, čo je to slanisko a kde ho na Slovensku môžete nájsť? A ako sa s ním spája Európska únia? Zistite v ďalšom dieli seriálu Dobré fondy EÚ.
Tento diel seriálu Dobré fondy EÚ vás zavedie do kasární Márie Terézie v Nových Zámkoch.
Ďalší diel seriálu Dobré fondy EÚ predstaví, ako pomohli eurofondy vybudovať uhorkovú spoločnosť pri Zemnom.
Obec Dolné Saliby dlho nemala svoj vlastný manažment komunálneho odpadu. Vybudovanie zberného dvora bolo preto dôležitým projektom, na ktorý prispela Európska únia.
Ďalší diel zo série Dobré fondy dokumentuje spojenie histórie a moderných technológií.
Historický kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou zrekonštruovali za státisíce eur. Zistite viac o tomto úspešnom projekte i o tom, ako prispela Európska únia.
Ako pomohli eurofondy oživiť históriu v slovenskej obci Marhaň? Zistite v najnovšom videu zo série Dobré fondy.
Prinášame ďalší tip na výlet, ktorý je zároveň ukážkou toho, ako európske prostriedky pomáhajú zveľaďovať Slovensko.
Pozrite si ďalší príklad dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku.
Bardejovské kúpele sú medzinárodne známe nielen kúpeľnými procedúrami, ale aj krásnym areálom múzea ľudovej architektúry.
Európsky komisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit v rámci prvého dňa svojej návštevy Slovenska navštívil útulok pre ľudí bez domova, ktorý zriadila nezisková organizácia Depaul.
Ďalší diel zo série Dobré fondy EÚ predstaví, ako eurofondy pomáhajú chrániť pred povodňami v okrese Kežmarok.
Koniec októbra priniesol motoristom v Prešove dobré správy. Nakoľko doprave pomôže otvorenie dlhoočakávaného západného obchvatu, a prečo ostáva infraštruktúra v srdci Šariša aj naďalej témou číslo jeden?
V ďalšom diele zo série videí Dobré fondy EÚ vám predstavíme úspešné projekty finančne podporené z európskych prostriedkov v obci Nižný Slavkov.
Tento diel Dobrých fondov EÚ vám priblíži obnovu historického kaštieľa v Šairišských Dravcoch, ktorá sa uskutočnila aj vďaka významnej finančnej pomoci EÚ.
Hrad na severovýchodnom Slovensku, v Starej Ľubovni, pochádza z konca 13. storočia. V jeho podhradí je viacero dôležitých budov, napríklad aj dom správcu. Práve jeho obnovu zaplatil Brusel.
Hraničný priechod na hlavnej ceste medzi Starou Ľubovňou a poľským mestom Nowy Sacz sa nachádza v Mníšku nad Popradom. Vďaka eurofondom sa v Mníšku podstavil nový most, ktorý zásadne posilnil toto slovensko-poľské cestné spojenie.
Ak budete mať cestu zo Starej Ľubovne cez Spiš, hneď prvá zastávka je v starobylom mestečku Hniezdne. Nemali by ste vynechať areál Nestville, kde bol postavený malý a veľmi zaujímavý pivovar.
Podtatranské mestečko Štrba uspelo s projektom rekonštrukcie vnútrobloku na existujúcom sídlisku. Projekt zahŕňal nielen údržbu súčasnej zelene, ale aj výsadbu novej krovinnej a stromovej zelene, vysiatie nových trávnikov všade v okolí, či sadovnícke úpravy vnútroblokovej zelene.
Ako zvládla únia jeden z najťažších rokov v histórii a akú víziu na ďalšie obdobie predniesla predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyenová v prejave o stave Únie 2021?
Súčasťou slovenskej gastronómie je bezpochyby aj mäso z diviny. Je to tradičná potrava, ale na slovenskom trhu nie je až tak veľmi zastúpená. Aby sa to zmenilo, Európska únia podporila projekt z fondu rozvoja vidieka, ktorý umožňuje spracovávať mäso z diviny do tradičných karpatských slovenských výr
Európska únia sústreďovala svoju pozornosť v krízovom režime najmä na zastavenie šírenia nového koronavírusu, obstarávanie očkovacích látok a na vyvedenie Európy z hospodárskej krízy pomocou nástroja NextGenerationEU.
Európsky rok železníc 2021 vyhlásila Európska komisia s cieľom podporiť a spropagovať osobnú a nákladnú železničnú dopravu v Európe. Pri tejto príležitosti vyrazil zo železničnej stanice Lisabon 2. septembra 2021 špeciálny vlak ‘Connecting Europe Express’. Po ôsmich dňoch dorazil do Bratislavy na Hl
Slovensko je svetovo známe ako krajina mnohých termálnych prameňov. Jeden z nich bol základom založenia kúpeľov aj v Sklených Tepliciach, v okrese Žiar nad Hronom.
Banská Štiavnica je unikátnym miestom svetového významu. Od roku 1993 je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aj v tomto meste je mnoho budov, ktorých obnovu a rekonštrukciu financovala Európska únia.
Na severnom okraji chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. Bola postavená vďaka cezhraničného programu EÚ Interreg, do ktorého sa zapojili obce na slovenskej ale aj na českej strane hranice.
Malých vidieckych kaštieľov nájdeme na Slovensku desiatky. Jednoduchý kaštieľ v Rišňovciach je ale niečím výnimočný. V zime v roku 1805 v ňom totiž prespal ruský generál Kutuzov, keď sa vracal zo slavkovského bojiska. Ako všetci vieme, odohrala sa tam veľká bitka, ktorú proti spojencom vyhral Napole
História sa vrátila do Nových Sadov. Kaštieľ rodiny Ghýczyovcov zo 16. storočia bol pôvodne stredovekým hrádkom. Do renesančného štýlu ho prestavali v 17. storočí. Prestavbami prešiel aj v 18. a 19. storočí, kedy dostal mohutnejší vzhľad. Nachádza sa v centre Nových Sadov a v 1. polovici 20. storoči
Čo je lepšie v centre mesta, skládka odpadu či úhľadná oddychová zóna? S odpoveďou isto netreba váhať. Neváhali ani vo Fačkove a vďaka pomoci EÚ dnes jej obyvatelia i návštevníci môžu tráviť voľné chvíle na ďalšom príjemnom mieste.
Neďaleko obce Bošany nájdete na prvý pohľad peknú prírodu. A predsa ide o miesto, kde bývala v minulosti nebezpečná skládka priemyselného odpadu bez vybudovaného nepriepustného podložia. Toxický odpad sa začal šíriť aj do podzemných vôd. Fabriky zodpovedné za situáciu však v priebehu rokov zanikli,
Goticko-renesančný kaštieľ v Partizánskom-Šimonovanoch je jednou z najstarších pamiatok svojho druhu na Slovensku. Bol vybudovaný ako takzvaný vodný hrad v 12. storočí, niekoľkokrát prestavaný v gotike, renesancii a do súčasnej podoby bol vrátený na začiatku 20. storočia.
Eurofondy prispievajú aj k bezpečnejšej a príjemnejšej cyklistike na Slovensku. Príkladom je aj cyklochodník zo Šuje do Rajca.
Požiadať o finančnú podporu môže byť pre malé obce obzvlášť zložité. V tomto prípade ale obec Domaniža zastrešila združenie štrnástich obcí zo Strážovských vrchov, ktoré vytvorili a požiadali o podporu na nákup kompostérov.
Do konca mája 2021 dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19 len 2,1 % Afričanov. Musíme odstrániť rozdiely v očkovaní medzi vyspelými ekonomikami a rozvojovými krajinami, aby sme sa vyhli tomu, čo riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus nazval očkovacím apartheidom. Je
Železničný tunel Milochov je najzložitejšou stavbou v histórii samostatných slovenských železníc a jednou z najväčších investícií. Je súčasťou modernizácie 16-kilometrového úseku trate Púchov - Považská Bystrica.
Zber komunálneho odpadu je problémom na každom väčšom sídlisku. Podobne tomu bolo aj na sídlisku v Šali - Veči. Väčšie smetné nádoby moderného typu umožnili, aby počet stojísk bol znížený z 30 na 17.
Obchvat Galanty bol pre obyvateľov mimoriadne dôležitý. Obrovský objem tranzitnej a nákladnej dopravy sa dostal mimo mesto. Vďaka obchvatu klesla totiž intenzita dopravy v meste o tretinu, čím sa zvýšil aj komfort bývania.
Múzeum holokaustu v Seredi pripomína strašnú historickú tragédiu. V dobách slovenského štátu bolo zavraždených viac ako 70-tisíc slovenských židov. Vďaka vybudovaniu múzea vznikla na Slovensku inštitúcia, ktorá napĺňa dôležitý a dodnes aktuálny cieľ - boj proti antisemitizmu, xenofóbii a rasizmu.
Zrekonštruovaný vodný mlyn v Jelke je jeden z mnohých mlynov, ktoré boli kedysi na malom Dunaji. Je súčasťou širšej turistickej infraštruktúry, ktorá sprístupňuje ľuďom a najmä cyklistom tento kraj. Pozoruhodná technická pamiatka stojí v prekrásnom zákutí na brehu Malého Dunaja.
Villa Solitude sa síce po slovensky volá “vila samota”, no stojí pritom takmer uprostred obce Bučany a patrí medzi najstaršie budovy obce. Ide o bývalý Nyáryovskú kúriu.
Prvý automatický dom pre bicykle na Slovensku je v prevádzke od začiatku roka 2020. Umiestnený je pri železničnej stanici v Trnave.
Ku efektívnej, rýchlej a príjemnej mestskej hromadnej doprave v hlavnom meste Slovenska prispela rekonštrukcia električkovej trate do Karlovej Vsi a Dúbravky, ktorá stála viac ako 66 miliónov eur. Vyše 56 miliónov eur z tejto sumy uhradila Európska únia z eurofondov.
Cesta tretej triedy z Malaciek do Rohožníka bývala v bratislavskom samosprávnom kraji synonymom pre problémy. Nekvalitný povrch, veľa zákrut, veľa dopravných nehôd a nakoniec aj rozhodnutie o jednosmernej premávke spôsobilo, že cestu nemohli ľudia využívať tak, ako by sa dalo, keby bola v dobrom sta
Kaštieľ v Chtelnici bol postavený na konci 16. storočia. Za obdobie svojej existencie prešiel niekoľkými významnými prestavbami.
Krásny kostolík v Dechticiach je v skutočnosti rotunda, ktorá bola postavená v 12. storočí, výstavba sa datuje rokom 1172. Postavili ju z tehál vo vyvýšenej polohe na svahu a je pravdepodobné, že jej stavitelia sa inšpirovali talianskou architektúrou.
Až pôjdete po kopaniciach cestou na Myjavu, nemôžete minúť odpočívadlo po ceste, z ktorého sa pýši krásna rozhľadňa. Melancholická vyhliadka na krásne okolie na rozmedzí myjavských vrchov a bielych Karpát.
Zaujímavosťou rekonštrukcie hradu Branč neďaleko Myjavy je spôsob obnovy. Bol totiž pri nej použitý podobný postup ako pri výstavbe hradu ešte z 13. storočia.
Historickú cestu, ktorá takmer pred 1200 rokmi viedla k centru Veľkomoravskej ríše na moravskej strane v Mikulčiciach, sa po dlhých rokoch podarilo prepojiť modernou a nadčasovou lávkou dlhou takmer 143 metrov.
Na hrádzi v Komoči na prvý pohľad nie je vidieť nič zvláštne. Napriek tomu sa tu realizoval projekt, do ktorého Európska únia prispela sumou okolo dvoch miliónov eur.
Aj v Dvoroch nad Žitavou nebolo vyhovujúcim spôsobom zaistené čistenie odpadových vôd. Neboli naň napojené všetky zdroje a chýbala veľká časť kanalizácie.
Mesto Palárikovo je v nitrianskom kraji v čerpaní dotácií mimoriadne úspešné. Rekonštrukcia a modernizácia základnej školy a materskej školy bola prvým veľkým úspešným projektom s finančnou dotáciou z európskych fondov okolo jedného milióna eur. Ďalší milión prispel k zlepšeniu mestskej infraštruktú
Podobne ako na mnohých iných miestach na Slovensku, aj v nitrianskom kraji je stály nedostatok miest v materských školách. Preto vznikol projekt pre zvýšenie kapacity v ôsmich mestách a obciach nitrianskeho kraja a vďaka nemu sa podarilo zvýšiť kapacitu o 177 nových miest v mestách Šaľa, Želiezovce,
Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata sú tri veľké obce pri Hrone. Dohromady v nich žije takmer 4000 obyvateľov, ktorí ešte donedávna nemali vyriešenú otázku odpadových vôd. Dnes už ale do Hronu odteká čistá voda z novej a modernej čistiarne vďaka vybudovaniu spojenej kanalizácie v celkovej dĺžke cez 45
Modra je známa vinárskou tradíciou ale aj modranskou majolikou. Kultúrno-kreatívne centrum, ktoré má vzniknúť v priestoroch modranského kaštieľa, nadviaže práve na spomínané tradície a umožní im ďalší rozvoj.
9. ročník IT Fitness Testu prebiehal v mimoriadnych podmienkach a v čase zatvorených škôl, no napriek tomu sú výsledky najväčšieho testovania IT zručností na Slovensku v porovnaní s minulým rokom lepšie.
Aj vďaka investícii z Európskej únie bolo možné rekonštruovať Spišské múzeu v Levoči.
Aj vďaka investícii z Európskej únie bolo možné kaštieľ v Smižanoch rekonštruovať. Vynovená budova teraz slúži ako kultúrne zariadenie obce.
Budova múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi sa nachádza v budove takzvaného provinčného domu, ktorý bol od roku 1777 sídlom správy 16-tich spišských miest. Ide o krásnu a jednu z najhodnotnejších svetských pamiatok v Spišskej Novej Vsi.
Spišský Hrušov patrí medzi najstaršie spišské obce. Obnovený kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, jednou z troch, ktoré v obci môžeme nájsť.
Spišské Podhradie je už viac ako 25 rokov registrované ako pamiatka svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
V Margecanoch sa zrealizoval veľký projekt, ktorý pomohol zrevitalizovať centrum a jeho blízke okolie. Opravili sa miestne komunikácie, chodníky, vybudovalo sa nové značenie.
S modernizáciou električkových tratí v Košiciach sa začalo ešte v roku 2014 v rámci projektu Integrovanej koľajovej dopravy. Neskôr nasledovala modernizácie električkových uzlov a v roku 2016 sa pokračovalo modernizáciou električkových tratí, kedy sa začala druhá etapa modernizácie.
Pôvodne renesančný kaštieľ v Krásnej nad Hornádom zažil v priebehu svojej existencie niekoľko veľmi necitlivých prestavieb. Až rekonštrukcia, ktorá bola realizovaná v nedávnych rokoch s finančnou podporou Európskej únie, ho priviedla do súčasného stavu.
Obec Čečejovce, neďaleko Košíc, bola v čerpaní eurofondov mimoriadne úspešná. Na rekonštrukciu verejných budov, obecného úradu a spoločenského centra sa jej podarilo získať a preinvestovať viac ako jeden milión eur z európskych fondov.
Rožňava má bohatú históriu, je to slávne stredoveké banícke mesto a obnovené námestie túto slávu pripomína. Európska únia prispela na túto obnovu čiastkou viac ako 900-tisíc eur.
V Revúcej, na úpätí Muránskej planiny, nájdeme najstaršiu slovenskú strednú školu. Pôvodný dom 1. slovenského gymnázia je rokoková kúria z druhej polovice 18. storočia. Nazývali ho aj „Latinákovým domom“.
Mestečko Tornaľa rieši svoj problém s odpadovými vodami už desaťročia. Nedarilo sa ho dlho vyriešiť, čo spomaľovalo až priam zastavovalo rozvoj mesta. Nebolo možné stavať nové objekty, domy, nebolo možné rozvíjať priemyselnú zónu, a tak je projekt novej čističky odpadových vôd akýmsi základom pre bu
V Hodejove, na juhu Slovenska, nečakane nájdeme pekný kaštieľ z 19. storočia, ktorý dostal meno podľa posledných majiteľov - Stojkovičov kaštieľ.
Fiľakovský hrad hral v histórii Slovenska najmä v dobe tureckých vpádov mimoriadne významnú úlohu. Jeho rekonštrukcia a premena na moderné múzeum bola možná aj vďaka finančnej podpore európskych fondov.
Pod ruinami stredovekého hradu v obci Divín nájdete krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednotného roľníckeho družstva.
Neďaleko Bratislavy, v malej dedinke Zálesie, postavili za eurofondy krásne Korzo na Malom Dunaji. Promenáda ponúka jedinečnú atmosféru ako lokálna zóna relaxu bez všadeprítomnej komercie.