Európa je svetadiel s mnohými jazykmi patriacimi do rôznych jazykových rodín – patria sem úradné jazyky EÚ, ale aj regionálne a menšinové jazyky. Európska únia má 27 členských štátov a 24 úradných jazykov. Keď sa krajina stane členským štátom Únie, určí si, ktorý jazyk chce vyhlásiť za úradný jazyk EÚ.
Obyvatelia EÚ majú prístup ku všetkým dokumentom EÚ v úradnom jazyku ich štátu. Takisto majú právo napísať Komisii v jednom z úradných jazykov a dostať odpoveď v tom istom jazyku.
Kancelária pre viacjazyčnosť
Kancelária pre viacjazyčnosť je vysunutým pracoviskom Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre preklad. Jej hlavným cieľom je podpora viacjazyčnosti – či už ide o jazykové vzdelávanie, lingvistické aktivity na všetkých stupňoch škôl alebo kultúrno-vzdelávacie podujatia v širšom kontexte. Kancelária ponúka občanom informácie o aktuálnom dianí v oblasti viacjazyčnosti. Medzi kľúčové úlohy kancelárie patrí podpora Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku pri komunikácii s občanmi – predovšetkým formou prekladu a lokalizácie tlačových vyhlásení Európskej komisie.
Dajte nám vedieť o vašich aktivitách z oblastí patriacich do širokého portfólia viacjazyčnosti. Píšte nám na emailovú adresu: dgt-bratislava@ec.europa.eu.
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV 2024
Európsky deň jazykov sa oslavuje od roku 2001, keď ho vyhlásila Rada Európy. Súčasťou osláv sú rôzne diskusie, vzdelávacie aktivity pre pedagógov aj žiakov a súťaže pre školy a žiakov. Cieľom súťaží aj sprievodných podujatí je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia i celoživotného vzdelávania.
Európsky deň jazykov každoročne využívame ako príležitosť na zvýšenie povedomia o jazykovom vzdelávaní a jazykovej rozmanitosti.
Mnohé jazykové a kultúrne inštitúty, združenia, univerzity a školy sa zúčastňujú na rôznych podujatiach a aktivitách organizovaných v celej EÚ či už je to priamo v deň Európskeho dňa jazykov, 26. septembra, alebo v iný blízky dátum.
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) pripravili v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a veľvyslanectvami pôsobiacimi na Slovensku (členmi siete EUNIC) aj tento rok oslavu Európskeho dňa jazykov. Deň odštartuje Festival jazykov (26.9.2024) pre stredné a základné školy v bratislavskej Novej Cvernovke. Žiaci a študenti tu spoznajú európske jazyky a kultúry, a to nielen tie, ktoré sa učia v škole. Zahrajú sa jazykové hry a navštívia kreatívne workshopy, medzi nimi aj workshop pre stredné školy s názvom Jazyk dezinformácií ktorý pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku či workshop fraktálnej kresby vedený v slovinskom jazyku pripravený v spolupráci s veľvyslanectvom Slovinskej republiky. Festivalu sa zúčastní viac ako 300 žiakov z 10 rôznych škôl.
Večer Európskeho dňa jazykov bude patriť Speak Datingu a premietaniu krátkych filmov v cudzom jazyku v priestoroch Kácečka na bratislavskom Kamennom námestí od 18. 00 do 21. 00 hod. Podujatie je verejné. Viac informácií o podujatí nájdete tu. Tešíme sa na Vás!
ŠTÚDIUM JAZYKOV AKO CESTA DO EURÓPSKYCH INŠTITÚCIÍ
Zoznámte sa s Dankou Jurášovou, ktorá vám vysvetlí, aké to je pracovať pre najväčší prekladateľský servis na svete – Generálne riaditeľstvo pre preklad Európskej komisie.
20 ROKOV SLOVENČINY V EÚ
Jazyková rozmanitosť je neoddeliteľnou súčasťou našej európskej identity. Podpora viacjazyčnosti umožňuje Únii efektívne komunikovať so svojimi občanmi, chrániť kultúrne dedičstvo a budovať inkluzívnu a demokratickú spoločnosť. V súčasnosti má EÚ 24 úradných jazykov. Vždy, keď k EÚ pristúpili nové členské štáty, počet úradných jazykov sa zväčšil. Práve tento rok si popri 20. výročí vstupu Slovenska do EÚ pripomíname tiež 20 rokov slovenčiny v Únii. Viac sa dočítate tu.
Diskusia Café Európa: Aká budúcnosť čaká výučbu jazykov
S moderátorkou Kristínou Hamarovou na tému cudzích jazykov a ich výučby na Slovensku diskutovali Zuzana Izáková, projektová manažérka Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, Emília Andrejová, koordinátorka Európskeho dňa jazykov Európskej komisie na Slovensku a Katarína Bockaničová, Oddelenie pre jazykové a literárne vzdelávanie, Štátny pedagogický ústav. Pozrite si záznam z tejto diskusie na našom Facebooku tu.
Diskusia Café Európa: Ako na cuzdie jazyky? Iba angličtina už nestačí.
V rámci Európskeho dňa jazykov sme v Café Európe diskutovali o viacjazyčnosti v Európskej únii, o Generálnom riaditeľstve Európskej komisie pre preklad (DGT) a výučbe cudzích jazykov, ich význame, ale aj o rodnej reči. Blog a záznam z disuksie nájdete tu.