Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku zahájilo ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019 úspešnú sériu podujatí v slovenských regiónoch Doma v EÚ. Neodradila nás ani pandémia spojená s obmedzením pohybu v rámci Slovenska. Aby sme mohli pokračovať v návšteve slovenských miest, niektoré podujatia sme preniesli do virtuálneho priestoru.
Naše stretnutia v regiónoch sa vám snažíme priblížiť aj prostredníctvom živých prenosov z diskusií na rôzne aktuálne témy.
24. marca 2022 zavítame do Lučenca.
Od 09:00 sa budeme venovať v našej prvej diskusii téme Zelený Novohrad - Spoločná poľnohospodárska politika a inovácie.
Implementačný balík Spoločnej poľnohospodárskej politiky – čo prinesie Novohradu? Ako a prečo sa inovuje na malých a stredných farmách?
Hostia:
Alexandra Pivková, primátorka Lučenca a poslankyňa NR SR;
Katarína Mihaľová, generálna riaditeľka Sekcie pre rozvoj vidieka a priamych platieb, Ministerstvo poľnohospodárstva SR;
Marcela Chreneková, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre;
Emil Schulz, Emilove sady, ovocinárske družstvo.
Diskusiu moderuje Radim Dvořák, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Druhá diskusia v Lučenci v rámci Doma v EÚ bude na tému Inovácie v regióne. Od 11:00 sa budeme hľadať odpovede aj na tieto otázky:
Lučenec ako regionálne inovačné centrum – prečo sú inovácie cestou vpred? Akým prekážkam čelia? Čo sa môže zlepšiť? Aké sú možnosti rozvoja lokálnej ekonomiky a cestovného ruchu v regióne?
Hostia:
Alexandra Pivková, primátorka Lučenca a poslankyňa NR SR;
Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja;
Daniel Kojnok, Centrum rozvoja inovácií Lučenec;
Ján Košturiak, INOVA.TO;
Marián Cipár, Odbor finančných nástrojov, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Diskusiu moderuje Radim Dvořák, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Tretia diskusia v Lučenci v rámci Doma v EÚ bude na tému Vzdelávanie a uplatnenie marginalizovaných skupín. Od 14:00 sa budeme hľadať odpovede aj na tieto otázky:
Prečo je dôležité hľadať spoločnú cestu? Aké sú možnosti podpory škôl z plánu obnovy?
Hostia:
Alexandra Pivková, primátorka Lučenca a poslankyňa NR SR;
Svetlana Síthová, štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR;
Jana Kamenská, riaditeľka ZŠ Vajanského v Lučenci;
Jana Tomová, riaditeľka SSŠ a SG, Kremnica;
Darina Tököliová, koordinátorka ŠPT - SSŠ a SG, Kremnica.
Diskusiu moderuje Radim Dvořák, zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
22. marca 2022 sme zavítali do Partizánskeho.
Od 10:30 do 12:00 sme sa venovali téme "Inovácie v regióne - cesta vpred".
Partizánske ako príklad inovácii v minulosti – odkaz Tomáša Baťu. Prečo sú inovácie cestou vpred? Akým prekážkam čelia? Čo sa môže zlepšiť? Kde sa dá inšpirovať na Slovensku a v zahraničí?
Hostia:
Jozef Božik, primátor mesta Partizánske;
Daniel Kojnok, Centrum rozvoja inovácií, Lučenec;
Jozef Žatko, Bioplant.sk;
Michaela Kršková, Sekretariát Úradu vlády Slovenskej republiky pre výskum inovácie;
Dušan Velič, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Diskusiu moderoval Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR.
Druhá diskusia v Partizánskom v rámci Doma v EÚ bola na tému Školstvo pre 21. storočie. Od 13:30 do 15:00 sme sa rozprávali o tom, ako by malo vyzerať školstvo v regióne, ktoré bude schopné čeliť výzvam 21. storočia?
Hostia:
Jozef Božik, primátor mesta Partizánske;
Svetlana Síthová, štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR;
Daniela Gubková, riaditeľka CZŠ a MŠ Jána Krstiteľa;
Eva Vyskočilová, zástupkyňa riaditeľa Gymnázium Partizánske.
Diskusiu moderoval Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR.
Zahrajte si s nami našu obľúbenú vedomostnú súťaž Koleso šťastia.
Počas samotných podujatí Doma v EÚ v slovenských regiónoch, je možné vyhrať v Kolese šťastia aj vecné ceny. Do vtedy si však môžete otestovať svoje vedomosti bez nároku na výhru.
Ako môže Európska únia zlepšiť život ľudí v regiónoch? Môže byť členstvo v EÚ prínosom v oblasti rozvoja vidieka a školstva či ochrany životného prostredia?
Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky ponúkame v diskusiách počas série podujatí pod značkou Doma v EÚ. Do diskusií pozývame nielen predstaviteľov vlády, miestnej samosprávy a zástupcov inštitúcií EÚ, ale aj zástupcov školstva či miestnych mimovládnych organizácií, podnikateľov a všetkých aktívnych občanov, ktorým nie je budúcnosť ich regiónu v európskom kontexte ľahostajná.