Skip to main content
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
 • Novinový článok

130. Dobré fondy EÚ: Kaštieľ v Nových Sadoch zrekonštruovali za eurofondy

História sa vrátila do Nových Sadov. Kaštieľ rodiny Ghýczyovcov zo 16. storočia bol pôvodne stredovekým hrádkom. Do renesančného štýlu ho prestavali v 17. storočí. Prestavbami prešiel aj v 18. a 19. storočí, kedy dostal mohutnejší vzhľad. Nachádza sa v centre Nových Sadov a v 1. polovici 20. storoči

 • Novinový článok

128. Dobré fondy EÚ: Brusel pomohol so sanáciou skládky pri Bošanoch.

Neďaleko obce Bošany nájdete na prvý pohľad peknú prírodu. A predsa ide o miesto, kde bývala v minulosti nebezpečná skládka priemyselného odpadu bez vybudovaného nepriepustného podložia. Toxický odpad sa začal šíriť aj do podzemných vôd. Fabriky zodpovedné za situáciu však v priebehu rokov zanikli,

 • Novinový článok

121. Dobré fondy EÚ: Múzeum holokaustu v Seredi obnovili za eurofondy

Múzeum holokaustu v Seredi pripomína strašnú historickú tragédiu. V dobách slovenského štátu bolo zavraždených viac ako 70-tisíc slovenských židov. Vďaka vybudovaniu múzea vznikla na Slovensku inštitúcia, ktorá napĺňa dôležitý a dodnes aktuálny cieľ - boj proti antisemitizmu, xenofóbii a rasizmu. 

 • Novinový článok

114. Dobré fondy EÚ: rotundu v Dechticiach zrekonštruovali za eurofondy

Krásny kostolík v Dechticiach je v skutočnosti rotunda, ktorá bola postavená v 12. storočí, výstavba sa datuje rokom 1172. Postavili ju z tehál vo vyvýšenej polohe na svahu a je pravdepodobné, že jej stavitelia sa inšpirovali talianskou architektúrou. 

 • Novinový článok

106. Dobré fondy EÚ: Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata dostali novú kanalizáciu

Hronovce, Pohronský Ruskov a Čata sú tri veľké obce pri Hrone. Dohromady v nich žije takmer 4000 obyvateľov, ktorí ešte donedávna nemali vyriešenú otázku odpadových vôd. Dnes už ale do Hronu odteká čistá voda z novej a modernej čistiarne vďaka vybudovaniu spojenej kanalizácie v celkovej dĺžke cez 45

 • Novinový článok

99. Dobré fondy EÚ: Margecany

V Margecanoch sa zrealizoval veľký projekt, ktorý pomohol zrevitalizovať centrum a jeho blízke okolie. Opravili sa miestne komunikácie, chodníky, vybudovalo sa nové značenie. 

 • Novinový článok

98. Dobré fondy EÚ: rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach

S modernizáciou električkových tratí v Košiciach sa začalo ešte v roku 2014 v rámci projektu Integrovanej koľajovej dopravy. Neskôr nasledovala modernizácie električkových uzlov a v roku 2016 sa pokračovalo modernizáciou električkových tratí, kedy sa začala druhá etapa modernizácie. 

 • Novinový článok

97. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Krásnej nad Hornádom

Pôvodne renesančný kaštieľ v Krásnej nad Hornádom zažil v priebehu svojej existencie niekoľko veľmi necitlivých prestavieb. Až rekonštrukcia, ktorá bola realizovaná v nedávnych rokoch s finančnou podporou Európskej únie, ho priviedla do súčasného stavu.

 • Novinový článok

95. Dobré fondy EÚ: Rožňava

Rožňava má bohatú históriu, je to slávne stredoveké banícke mesto a obnovené námestie túto slávu pripomína. Európska únia prispela na túto obnovu čiastkou viac ako 900-tisíc eur. 

 • Novinový článok

94. Dobré fondy EÚ: prvé gymnázium v Revúcej

V Revúcej, na úpätí Muránskej planiny, nájdeme najstaršiu slovenskú strednú školu. Pôvodný dom 1. slovenského gymnázia je rokoková kúria z druhej polovice 18. storočia. Nazývali ho aj „Latinákovým domom“. 

 • Novinový článok

93. Dobré fondy EÚ: čistička odpadových vôd v Tornali

Mestečko Tornaľa rieši svoj problém s odpadovými vodami už desaťročia. Nedarilo sa ho dlho vyriešiť, čo spomaľovalo až priam zastavovalo rozvoj mesta. Nebolo možné stavať nové objekty, domy, nebolo možné rozvíjať priemyselnú zónu, a tak je projekt novej čističky odpadových vôd akýmsi základom pre bu

 • Novinový článok

92. Dobré fondy EÚ: kaštieľ v Hodejove

V Hodejove, na juhu Slovenska, nečakane nájdeme pekný kaštieľ z 19. storočia, ktorý dostal meno podľa posledných majiteľov - Stojkovičov kaštieľ.

 • Novinový článok

91. Dobré fondy EÚ: Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad hral v histórii Slovenska najmä v dobe tureckých vpádov mimoriadne významnú úlohu. Jeho rekonštrukcia a premena na moderné múzeum bola možná aj vďaka finančnej podpore európskych fondov. 

 • Novinový článok

90. Dobré fondy EÚ: Zichyho palác v Divíne

Pod ruinami stredovekého hradu v obci Divín nájdete krásny Zichyho kaštieľ. Po vyhnaní Zichyovcov, po druhej svetovej vojne, zámok neustále chátral. Najskôr v ňom sídlila lesná správa, neskôr sa dostal do správy jednotného roľníckeho družstva.

 • Novinový článok

89. Dobré fondy EÚ: Korzo Zálesie

Neďaleko Bratislavy, v malej dedinke Zálesie, postavili za eurofondy krásne Korzo na Malom Dunaji. Promenáda ponúka jedinečnú atmosféru ako lokálna zóna relaxu bez všadeprítomnej komercie. 

 • Novinový článok

88. Dobré fondy EÚ: Lesná škôlka v Mlynici

Lesná škôlka v Mlynici je zariadením lesnej pedagogiky. Ide o jedinečný projekt, ktorý je zaradený v sieti škôl so štátnym pedagogickým programom Ministerstva školstva.

 • Novinový článok

87. Dobré fondy EÚ: cyklotrasa Babia hora

V lone nádhernej oravskej prírody vznikli kilometre nových cyklotrás typu “singletrack”, ktoré tak prepojili už existujúcu sieť cyklotrás na slovenskej aj poľskej strane. S dĺžkou 9,1 km sa postupne napájajú na ďalších už vybudovaných 30 km trás. 

 • Novinový článok

85. Dobré fondy EÚ: Východná

Amfiteáter a areál folklórnych slávností vo Východnej je najväčší na Slovensku. História tohto známeho festivalu siaha až do roku 1953. Po modernizácii aj s využitím európskych peňazí vytvára amfiteáter perfektné zázemie pre vystupujúce súbory a poskytuje dostatočný komfort pre návštevníkov a diváko

 • Novinový článok

84. Dobré fondy EÚ: Tatranská galéria v Poprade

Elektráreň v Poprade postavili ešte v roku 1911 pre potreby dodávky elektriny tatranskej železnici na trase Poprad - Starý Smokovec - Tatranská Lomnica - Štrbské pleso. Charakteristickou siluetou je komín, veža na nároží a takzvaná dvojloďová kompozícia. 

 • Novinový článok

83. Dobré fondy EÚ: Starý Smokovec

V Starom Smokovci môžeme nájsť jedny z najstarších objektov vo Vysokých Tatrách. Obnova a rekonštrukcia dvoch chránených víl trvala šesť mesiacov. 

 • Novinový článok

82. Dobré fondy EÚ: Heľpa

Aj malé obce môžu byť veľmi úspešné v čerpaní európskych fondov. Horehronská Heľpa je toho dobrým príkladom. Jedným z úspešných projektov bolo zateplenie školskej budovy, stavebné úpravy, jej modernizácia a vybudovanie školskej kotolne, čím sa zvýšila efektivita vykurovania a zároveň sa znížilo zneč

 • Novinový článok

81. Dobré fondy EÚ: unikátne múzeum vo Vavrišove

Je iba málo obcí na Slovensku, ktoré majú svoje vlastné múzeum. Jednou z nich je liptovská obec Vavrišovo, kde miestne obecné múzeum pripomína bitku, ktorá sa tu odohrala v roku 1709 medzi povstaleckými kurucmi a cisárskymi jednotkami - labancami v rámci stavovských povstaní Františka II. Rákociho. 

 • Novinový článok

80. Dobré fondy EÚ: hotel Bystrá

V obci Bystrá sa nachádza trojhviezdičkový hotel, ktorý je situovaný na začiatku atraktívneho turistického strediska Národný park Nízke Tatry. Okrem ubytovania na úpätí Chopku ponúka aj možnosť vodného sveta a wellnessu v nádhernom prostredí nízkotatranskej prírody. 

 • Novinový článok

79. Dobré fondy EÚ: Beňuš

Cesta do školy v obci Beňuš bola pre miestne deti niekedy skutočne nebezpečná. Pozdĺž vozovky na hlavnom ťahu totiž neexitoval bezpečný chodník pre peších. Nový chodník ku škole výrazne napomohol k bezpečností detí. 

 • Novinový článok

78. Dobré fondy EÚ: Kráľovský Chlmec

Kráľovský Chlmec je známy vďaka sochám troch uhorských panovníkov, ktorí sa neskôr stali svätcami - svätého Ladislava, svätého Imricha a svätého Štefana. V súčasnosti ho ale môže zviditeľniť aj niečo iné -  intenzívne využívanie možností, ktoré Slovensku poskytujú eurofondy. 

 • Novinový článok

76. Dobré fondy EÚ: zrekonštruované centrum v Partizánskej Ľupči

Kompletnou rekonštrukciou prešlo námestie v obci Partizánska Ľupča, ktorá patrí k najstarším obciam na Liptove. Zrekonštruované historické jadro sa dodnes považuje za centrálne miesto. Dominantami zrekonštruovaného námestia sú kultúrny dom a dva kostoly. 

 • Novinový článok

75. Dobré fondy EÚ: Wifi pre Teba v Šumiaci

V Šumiaci na námestí nájdeme nielen nádherné, ručne vyrezávané výstavné okná, ale aj okná do sveta internetu. Rázovité obce na Horehroní si zachovali svoj charakter aj vďaka ich odľahlej polohe. Nachádzajú sa v končinách, kam veľa ľudí bežne nezavíta. Aj v podobných obciach však žijú obyvatelia, kto

 • Novinový článok

74. Dobré fondy EÚ: Zberný dvor v Telgárte

Slovensko stále zaostáva za zvyškom Európskej únie v recyklácii a zbere odpadov. Ministerstvo životného prostredia SR preto vyčlenilo 37 miliónov eur na vybudovanie 52 zberných dvorov. Jeden z nich sa nachádza aj v Telgárte, priamo pod Kráľovou Hoľou. 

 • Novinový článok

73. Dobré fondy EÚ: horský priechod Vernár

S cestou na horský priechod Vernár sa v minulosti spájalo mnoho problémov. Voda podmývala vozovku, na mnohých miestach ju poškodzovali zosuvy pôdy a zo svahov padali kamene. Z tohto dôvodu bolo potrebné cestu zmeniť, zrekonštruovať a zabezpečiť. 

 • Novinový článok

72. Dobré fondy EÚ: cesty na Liptove

Na rekonštrukciu ciest, ktoré prepájajú menšie dedinky na Liptove, v minulosti väčšinou nezostali peniaze.  Vďaka eurofondom však bolo možné tieto menšie obce pripojiť na hlavné cestné ťahy. Za 2,3 milióna eur boli vybudované pripájacie cesty pri Pavčinej Lehote, Kvačanoch ale aj pri Smrečanoch. 

 • Novinový článok

71. Dobré fondy EÚ: obec Bobrov

Dlhé roky museli obyvatelia oravského Bobrova ako aj návštevníci z poľskej strany prechádzať cez nebezpečnú a neprehľadnú križovatku v strede obce. Vďaka cezhraničnému projektu však Bobrovčania môžu používať bezpečnejšiu cestnú infraštruktúru.  

 • Novinový článok

70. Dobré fondy EÚ: centrum sociálnych služieb v Likavke

Žilinský samosprávny kraj prišiel na pomerne unikátnu možnosť využitia európskych peňazí. V Likavke bol vďaka investícii vo výške 2,4 milióna eur z regionálneho operačného programu rekonštruovaný domov sociálnych služieb a stal sa tak jedným z najmodernejších na Slovensku. 

 • Novinový článok

69. Dobré fondy EÚ: nemocnica v Trebišove

V minulotýždňovom diely Dobrých fondov sme vám predstavili projekty podporené z európskych investícií, vďaka ktorým dnes na Slovensku zvládame lepšie boj proti šíreniu ochorenia COVID-19. Dnes vám chceme predstaviť nemocnicu v Trebišove, ktorá bude zmodernizovaná a doplní sa tu potrebné prístrojové

 • Novinový článok

68. Dobré fondy EÚ: eurofondy pomáhajú aj dnes v boji proti koronavírusu

V poslednej dobe sa veľmi často diskutuje o tom, či a ako prispieva EÚ k riešeniu súčasnej krízy s koronavírusom. Preto sme sa rozhodli priniesť vám špeciálny diel o tom, ako Európska únia už v minulosti prispela k tomu, aby sme dnes na Slovensku boj proti šíreniu ochorenia COVID-19 zvládali lepšie.

 • Novinový článok

67. Dobré fondy EU: Mosty medzi oravskými obcami Oravice a Vitanová

Dravé horské potoky aj riečka Oravica často poškodzovali cesty a mosty medzi obcami Oravice a Vitanová. Vďaka európskym investíciám boli postavené tri nové mosty, ktoré v tejto oblasti dobre odolávajú aj horším poveternostným podmienkam: Vitanová – Oravice, Zuberec – Liptovský Mikuláš a Vitanová – S

 • Novinový článok

66. Dobré fondy EÚ: Oravský hrad

Oravský hrad je známou dominantou Oravy. Okrem nádherných zákutí však ukrýval priestory, ktoré boli dlhodobo nevyužívané a chátrali. Vďaka príspevku z eurofondov sa ich podarilo zrekonštruovať a vybudovať unikátnu expozíciu rašelinísk. 

 • Novinový článok

65. Dobré fondy EÚ: domov sociálnych služieb v obci Novoť

Európska únia pomohla k lepšiemu života klientov domova sociálnych služieb Studienka. Toto zariadenie sa nachádza v malebnom prostredí Hornej Oravy, konkrétne v obci Novoť - jednej z najmladších zamagurských obcí na severe Slovenska.

 • Novinový článok

62. Dobré fondy EÚ: Plynovodné prepojenie Poľsko – Slovensko, Veľké Kapušany

Možno si ešte spomínate na plynovú krízu z roku 2009? Rusko vtedy zastavilo dodávky zemného plynu cez Ukrajinu aj na územie Slovenska. Aby sa podobná situácia nemohla opakovať, vznikol projekt nového plynovodného prepojenia, ktoré spolufinancuje Európska únia sumou viac ako 55 miliónov eur. 

 • Novinový článok

60. Dobré fondy EÚ: základná škola s materskou škôlkou v Pavlovciach nad Uhom

Východ Slovenska patrí k oblastiam s najväčším počtom detí zo sociálne vylúčených rodín. Práve pre tieto deti je predškolská výchova dôležitá, aby mali lepšiu šancu sa v živote uplatniť. V Pavlovciach nad Uhom bola kapacita tunajšej základnej školy spojenej s materskou škôlkou jedným z problémov ded

 • Novinový článok

59. Dobré fondy EÚ: obnova ciest v okrese Michalovce a Sobrance

Morské oko je nádherným miestom vo Vihorlatských vrchoch, ktoré vyhľadáva množstvo turistov. Vedeli ste, že čistá voda Morského oka je domovom mnohých rakov a rýb? Na to, aby sme sa k nemu mohli bezpečne dostať, bola potrebná rekonštrukcia ciest v okrese Michalovce a Sobrance.

 • Novinový článok

58. Dobré fondy EÚ: Zemplínska Šírava

Zemplínsku Šíravu poznáme hlavne ako cieľ letnej rekreácie niektorých dovolenkárov. Vedeli ste, že jej hlavným účelom je protipovodňová ochrana? Vďaka novému výpustnému objektu, ktorý bol zrekonštruovaný aj s použitím európskych financií, dokáže táto priehrada v prípade povodní zachytiť až 100 milió

 • Novinový článok

56. Dobré fondy EÚ: Rýchlostná cesta pri Ožďanoch

Stará hlavná cesta medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou prechádzala v Ožďanoch cez niekoľko veľmi nebezpečných zákrut. Cesta bola neslávne známa tým, že sa na nej často stávali dopravné nehody a mnoho áut sa v úseku zdržalo. Nová cesta je úplne bez zákrut, pozvoľna klesá a umožňuje dosiahnuť parametre

 • Novinový článok

54. Dobré fondy EÚ: Cesta medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom

Cesta medzi Pohronskou Polhorou a Tisovcom prechádza mimoriadne náročným terénom. Postaviť cestu na tomto mieste bez toho, aby došlo k poškodeniu prírody a pritom myslieť na bezpečnosť cestnej premávky, nebolo jednoduché.