Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad31. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 6 min

Masaker v Buči: Kremeľ ho už rok popiera

Začiatkom apríla 2022 sa objavili správy, že ruské vojenské sily zabili v ukrajinskom meste Buča desiatky civilistov. Ruská propaganda okamžite reagovala spŕškou lží a postupne vyrástla celá nová generácia klamstiev.

MASAKER

Koncom marca 2022 prehrali ruské ozbrojené sily bitku o Kyjev, ktorá začala leteckým útokom v skorých ranných hodinách 24. februára. Odvážny ukrajinský odpor prinútil ruských vojakov stiahnuť sa z mesta Buča ako súčasť širšieho ústupu z hlavného mesta. Okamžite sa objavili správy o mŕtvych telách v uliciach. Mnohí boli ukrajinskí civilisti – popravení s rukami zviazanými za chrbtom. Morbídne fotografie dopĺňali svedectvá miestnych. Viaceré vyšetrovania, vrátane podrobnej správy OSN, potvrdili vinu Ruska.

Čo sa stalo po vraždách? Aké taktiky využil Kremeľ, aby zmiatol svet, unikol zodpovednosti a zamietol pod koberec tieto otrasné zločiny? 

Klasická kremeľská taktika: len si spomeňte na let MH-17

Kremeľ siahol po svojej štandardnej taktike, ku ktorej sa uchyľuje vždy, keď je prichytený pri čine. Vytrvalé popieranie, hádzanie viny na druhých, príbehy hraničiace s bláznivou fikciou. Hlavne sa neospravedlniť, nepriznať, neľutovať, nevyvodzovať zodpovednosť pre konkrétne osoby. Namiesto toho si vytrvalo vymýšľať. Proruskí propagandisti postupne utkali prepracovanú pavučinu lží.

Ako príklad si stačí spomenúť na nespočetné množstvo klamstiev, ktoré kolovali po zostrelení MH-17, malajzijského lietadla zničeného 17. júla 2014 ruskými silami, keď zahynulo všetkých 298 osôb na palube. To isté sa vzťahuje aj na pokusy Moskvy umyť si ruky po strašných útokoch na Mariupol na jar 2022. Viac informácií nájdete tu.

Piate cez deviate a hlavne nahlas

Počiatočné kremeľské príbehy o Buči si často protirečili. Cieľom bolo zrejme vytvoriť šum na odvrátenie pozornosti od hrôz, ktoré sa tam udiali.

V apríli a máji 2022 prokremeľské médiá tvrdili, že Ukrajina musela masaker zinscenovať. Štátne médiá však písali, že na vine bol Washington, Londýn a Brusel. Iná alternatívna teória označila za vinníka riaditeľa ukrajinského hudobného televízneho kanála.

Ruskí predstavitelia, štátne médiá a kľúčoví propagandisti (viac informácií tu), tvrdia, že masaker bol v každom prípade rovnako falošný ako západné obvinenia sýrskeho prezidenta Bašára Asada z útokov chemickými zbraňami. Rovnako zinscenovaná bola vraj aj Srebrenica. Jednoducho, ich mantrou je popierať, popierať a popierať.

Podobne ako pri lete MH-17, aj o Buči sa čoskoro začali šíriť aj iné verzie príbehu s vykonštruovanými „technických detailmi“, ktoré slúžili na vytvorenie ilúzie akéhosi interného, odborného vhľadu. Napríklad sa tvrdilo, že nedostatok krvi a telesnej stuhnutosti mŕtvol naznačoval, že obete masakru boli zabité až po tom, ako Rusi 30. marca odišli. Ešte divokejšia verzia príbehu je taká, že nikto nezomrel. Mŕtvoly boli údajne iba herci pózujúci pre fotografov, pretože sa zdalo, že sa pohybujú. Ďalšia teória tvrdila, že mŕtve telá patrili proruským Ukrajincom, ktorých ukrajinské ozbrojené sily zabili pri vstupe do mesta.

Telá však mohli patriť aj proruským „kolaborantom“, ktorých ukrajinskí nacisti pred časom zabili. Možno nacisti uložili telá v lese neďaleko Irpinu a neskôr ich prepravili do Buče, aby zinscenovali popravu ukrajinských civilistov Rusmi. Máte v tom zmätok? Neviete komu veriť?

Koniec bláznivých príbehov, nastupujú konšpirácie

S dezinformáciami je to tak, že viaceré príbehy, hoci aj protichodné, posilňujú nedôveru v jedno pravdivé, dobre preskúmané a zdokumentované vysvetlenie. Ľudská myseľ je zvedavá a priťahujú ju škandály a mýty, hľadá odpovede na nevysvetliteľné. Skúsený manipulátor to vie a podoba dezinformácií a konšpirácií nie je náhodná.

Konšpiračné teórie sú útočiskom pre tých, ktorí hľadajú skryté dôvody problémov a konfliktov. Konšpirácia je jadrom mnohých prokremeľských manipulácií vo väčšine politických tém. Pozrite si viac ako 1 700 príkladov prípadov v našej databáze.

Prokremeľské zdroje navyše ponúkli aj dôvody, prečo by Ukrajina zosnovala takú strašnú inscenáciu. Možno chceli odvrátiť očakávaný prelom v rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Alebo ospravedlniť nové sankcie proti Rusku. Alebo odvrátiť pozornosť od záberov Ukrajincov mučiacich ruských zajatcov. Alebo od amerických vojenských biolaboratórií na Ukrajine? Niečo tu smrdí...

Prekliate klamstvá a ich výhonky

Prvá generácia týchto dezinformačných príbehov uzrela svetlo sveta v apríli a začiatkom mája 2022. Neskôr z nich vzišiel príbeh, ktorý tvrdil, že Rusko nie je schopné spáchať žiaden vojnový zločin. Aj dôkazy o iných trestných činoch boli falošné. Myšlienka „falošnej Buče“ sa stala vzorom pre zamietnutie všetkých zverstiev spáchaných ruskými vojakmi.

Hlavní ruskí propagandisti, ako je Vladimir Solovyov a iní, pokračujú v ofenzíve a aktívne spomínajú Buču. Je to ďalšia taktika v ktorej sú kritici, ktorí spomínajú Buču alebo iné zverstvá, označovaní za „rusofóbov“ – ďalší klasický kremeľský ťah.

Ako príklad uvedieme situáciu, keď ruské rakety zasiahli 27. júna nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Prokremeľské médiá odmietli správy o útoku a celú vec označili za ukrajinskú „provokáciu podobnú Buči“.

Ukrajina v septembri spustila protiútok z Charkova, ktorý rýchlo oslobodil územia okupované Ruskom. Moskva mala problémy to vysvetliť, ale čoskoro sa objavili správy o masových hroboch objavených v blízkosti oslobodeného mesta Izyum. Niektoré telá údajne vykazovali známky mučenia. Ruskí propagandisti označili tieto správy ako Buča 2.0„“.  Zverejnili sme dokument, kde vyvraciame tieto tvrdenia.

Stiahnutie ako prejav dobrej vôle. Aké zabíjanie?

Začiatkom roka 2023 mal svoju premiéru ďalší príbeh. Cielil prevažne na španielsky hovoriacich v Latinskej Amerike a francúzsky hovoriacich obyvateľov Afriky. Tento príbeh je vyčistenou, menej rozporuplnou verziou predchádzajúcich variantov, je však o to poburujúcejší.

Tvrdí, že ruskí vojaci neboli vyhnaní z Buče, ale opustili mesto ako „prejav dobrej vôle z Moskvy“. Zároveň hovorí, že ukrajinské orgány neposkytli „podrobné a overené“ forenzné správy o civilných úmrtiach napriek mnohým správam, ktoré forenzné tímy vypracovali.

Búrlivá minulosť pripravila podhubie pre nové lži

Už roky, ak nie desaťročia, si prokremeľské dezinformácie spracúvajú svoje zahraničné a domáce publikum, aby uverilo, že Rusko nikdy nie je vinníkom, ale je, naopak, vždy obeťou schémy rusofóbov.

Keď sa v budúcnosti udejú podobné zverstvá, buďte pripravení na búrku dezinformácií a spomeňte si na Buču. Stručný vizuálny prehľad nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
31. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku