Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad23. októbra 2019Odhadovaný čas čítania: 1 min

MÝTUS: EÚ zakazuje autokamery

car-dawn-drive-2622123-680x360.jpg
© EU
I napriek tomu, že tento mýtus patrí k jedným z najviac rozšírených, stále sa nájde mnoho Európanov, ktorí mu veria.

Po tom, ako túto informáciu znepokojení vodiči zdieľajú ďalej, sa automaticky medzi ich známymi spustí vlna kritiky a nesúhlasného krútenia hlavou alebo klopkania na čelo. Ako môže Európska únia zakázať tak podstatnú vec? Nevie predsa o tom, že autokamera je pre vodičov v menej šťastných situáciách na cestách nesmierne prospešná? Alebo ju to nezaujíma?

Pravdou však je, že Európska únia o tom vie. Zaujíma ju to. A ani žiaden takýto zákaz nevydala.

Ako každý správny mýtus, i tento vznikol naozaj jednoducho. Nesprávne porozumenie problematike, nedostatočné  čítanie s porozumením – a hneď je ďalší euromýtus na svete!

Celá problematika (týkajúca sa naoko komplikovaného používania autokamier) nie je pritom vôbec zložitá. Problém s údajným „zákazom používania kamier vo vozidle“, ako aj používaním záznamu, totižto nespočíva v samotných zariadeniach. Tkvie skôr v ochrane osobných údajov. Pri používaní autokamery je nutné mať na pamäti jej správne použitie a následné uskladnenie zaznamenaného materiálu. V opačnom prípade totiž môže v dôsledku porušenia ochrany osobných údajov dôjsť k právnemu deliktu alebo dokonca až k trestnému činu. Pre bližšie pochopenie problematiky odporúčame preštudovať si Metodické usmernenie SR o kamerových systémoch.

Čo sa týka používania samotného zariadenia, je dôležité myslieť na jeho správne umiestnenie vo vozidle. Podľa platného Zákona o cestnej premávke je totižto povinnosťou vodiča umiestniť predmety na čelnom skle tak, aby mu nebránili vo výhľade. Pokiaľ umiestnenie kamery túto podmienku spĺňa, neexistuje dôvod, pre ktorý by mala byť prípadná policajná kontrola vášho vozidla problematickou. Na základe Smernice Európskeho parlamentu je totižto kamera, resp. monitor, schválenou samostatnou technickou jednotkou vozidla.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. októbra 2019