Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad15. decembra 2018Odhadovaný čas čítania: 1 min

MÝTUS: Únia zakáže zabíjačky a domácu výrobu mäsových produktov

shutterstock_154642748-680x360.jpg
© EU
Slováci sa báť nemusia, Únia nezakazuje domáce zabíjačky. Predchádza len šíreniu nebezpečného moru.

V kuloároch sa zjavili zvesti, že Európska únia už chystá ďalší diktát Bruselu. Aj v slovenských médiách sa pravidelne objavujú správy, ktoré sa venujú mýtom o tom, ako sa úradníci v Bruseli snažia zakázať naše tradície a zvyky. Už pred pár rokmi sa na sociálnych sieťach šírila informácia o tom, že Európska únia nám chce zakázať domáce zabíjačky, čo nebola pravda ani vtedy, ale ani dnes. Situácia sa však zmenila.

Slovensku po rokoch skončila špeciálna výnimka, ktorú si kedysi vyrokovalo s Európskou úniou o tom, že malí domáci chovatelia s jednou ošípanou nemuseli svoje zviera nahlasovať žiadnym úradom. Nebolo to ale najšťastnejšie riešenie, pretože Slovensko je riziková krajina nachádzajúca sa v blízkosti ohnísk afrického moru ošípaných. V praxi to znamená, že kvôli výnimke úrady nemali dostatočný prehľad o všetkých chovaných ošípaných, čo vytváralo potenciálne zdravotné riziko. Keby sa spomínaný mor dostal do našej krajiny a medzi našich chovateľov, straty by bez okamžitej reakcie úradom mohli narásť do závratných výšin.

Aj preto budú musieť Slováci úradom nahlásiť každú ošípanú, ktorú si doma chovajú. Európska únia však týmto domáce zabíjačky nezakazuje. Ľudia si naďalej môžu doma vychovať ošípané, sliepky, králiky, ovce či kozy a potom ich zabiť za účelom domácej spotreby, len pri chove ošípaných treba o počte svojich zvierat informovať príslušné úrady.

Slovensko sa týmto krokom len zosúladilo s ostatnými členskými krajinami Európskej únie, kde tieto nariadenia už platili a nejde teda o žiadnu novú legislatívu, ktorou by Európska komisia chcela zasahovať do možnosti Slovákov organizovať domáce zabíjačky. Každý, aj súkromný chovateľ, predsa musí dbať na zdravotný stav a hygienu svojich zvierat, inak pre chovateľov v okolí predstavuje potencionálne riziko.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
15. decembra 2018