Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok31. januára 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Online diskusia: Európsky pamätník obetiam holokaustu

Holokaust bol európskou katastrofou. Spôsobil ju antisemitizmus, ktorý dehumanizoval ľudí židovského vyznania. Nesmieme nikdy zabudnúť. 

Online diskusia: Európsky pamätník obetiam holokaustu

Dehumanizácia v nacistickom Nemecku vydláždila cestu pre vyvražďovanie miliónov Židov počas druhej svetovej vojny, po hebrejsky známe ako šoa. Za veľkou tragédiou, akou holokaust bol, či už vo vzťahu k židovskej, rómskej alebo k akejkoľvek inej komunite, bola ľudská nenávisť, neznalosť, nedostatok informácií, predsudky aj príležitosť niekomu ublížiť.  

Môže sa také niečo, ako bol holokaust, ešte zopakovať? Posledné udalosti, nielen na Ukrajine, nám jasne ukázali, že optimizmus nie je na mieste. O tom, či sa zopakujú  hrôzy štyridsiatych rokov minulého storočia však rozhodne zapojenie občianskej spoločnosti, sila demokracie, vymožiteľnosť práva a najmä naša schopnosť spracovávať a overovať informácie, ktoré sa šíria internetom. Spracovávanie informácií a kvalitné vzdelávanie môžu byť krokom k tomu, aby sme zabránili opakovaniu chýb minulosti. 

27. január je Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Pri tejto príležitosti, kedy sme si zároveň pripomenuli 78. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora v Osvienčime, zorganizovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku diskusiu s názvom Európsky pamätník obetiam holokaustu. Táto diskusia bola súčasťou série podujatí Komisie, ktoré sa konali naprieč celou Európskou úniou. 

Diskusiu viedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha. Spolu s hosťami – štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry SR Radoslavom Kutašom, predsedom židovskej náboženskej obce v Bratislave Tomášom Sternom a novinárkou a autorkou Príbehov spravodlivých Dagmar Mozolovou sa pokúšali nájsť odpovede na otázky, ktoré sú stále rovnako ťaživé aj po takmer ôsmich desiatkach rokov. 

Pripomenuli sme si pamiatku všetkých preživších, milióny židovských žien, mužov a detí, ako aj na tých, ktorí sa stali počas 2. svetovej vojny obeťami vražedného nacistického režimu. O týchto tragických udalostiach sme sa však tento rok rozprávali v novom geopolitickom kontexte. Za našimi hranicami zúri kvôli okupačným ambíciám Kremľa krvavá vojna, o život prichádzajú nevinní civilisti – ukrajinské ženy, deti a ukrajinskí muži. 

Diskusia sa preto dotkla viacerých naliehavých tém. Aj dnes je dôležité pripomínať si holokaust a hrôzy, ktoré so sebou priniesol a nezabúdať to, čo sa v minulosti udialo. Súčasne bola vyzdvihnutá odvaha a solidarita ľudí, ktorá je obzvlášť dnes nesmierne dôležitá. Záver diskusie bol venovaný otázkam publika, ktoré tvorili predovšetkým študenti stredných škôl.  

Cieľom tohto podujatia bolo prispieť podnetmi k vytvoreniu Európskeho pamätníka obetiam šoa, ktorý sa v roku 2021 Európska komisia zaviazala podporiť vo svojej stratégii boja proti antisemitizmu a podpory židovského života v EÚ. Proces vytvorenia pamätníka je v súčasnosti v počiatočnej fáze – podľa stratégie sa má nachádzať v Bruseli a má byť výsledkom širokej a inkluzívnej diskusie medzi európskymi občanmi. 

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bol Organizáciou spojených národov ustanovený na 27. január pri spomienke na 60. výročie oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime v roku 2005. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
31. januára 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku