- dezinformácia
- piatok 10. júna 2022, 13:00 - 15:00 (CEST)
- Bratislava, Slovensko
Praktické informácie
- Kedy
- piatok 10. júna 2022, 13:00 - 15:00 (CEST)
- Kde
- Európske informačné centrumPalisády 29, Bratislava, Slovensko
- Jazyky
- slovenčina
Opis
Dezinformácie predstavujú jednu z najväčších výziev pre súčasné iniciatívy pri tvorbe pravidiel s cieľom regulovať obsah a zodpovednosť na internete. Ako na túto situáciu reaguje EÚ prostredníctvom nových legislatívnych návrhov? Čo pripravuje v tomto kontexte Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) v avizovanom zákone o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu?
Na pripravovanom podujatí vám ponúkneme prezentáciu odbornej štúdie pod názvom „Analýza vybraných právnych úprav navrhovaných Európskou komisiou a technologických riešení vo vzťahu k šíreniu dezinformácií a správaniu sa online platforiem“, ktorú pripravil tím odborníkov pod vedením Márie Bielikovej z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT) z iniciatívy slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.
Potvrdenie účasti na tomto linku, najneskôr do 7. júna 2022.
PROGRAM:
13.00 – 13.10 – úvodné príhovory
- Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR
- Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (EPP/KDH)
13.10 – 13.30 - prezentácia štúdie KInIT - Analýza vybraných právnych úprav navrhovaných Európskou komisiou a technologických riešení vo vzťahu k šíreniu dezinformácií a správaniu sa online platforiem
- Mária Bieliková, riaditeľka KInIT
13.30 – 13.40 - prezentácia zákona o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu
- zástupca MIRRI SR (TBC)
13.40 – 13.50 - stanovisko
- Ľuboš Kukliš, riaditeľ kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu
13.50- 14.00 – krátke reakcie
- Katarína Klingová, Globsec
14.00 – 14.30 – diskusia
Diskusiu bude moderovať Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR.
Toto podujatie organizujeme ako súčasť novej iniciatívy Zastúpenia Európskej komisie v SR pod hlavičkou Think Tank Európa.
Súvislosti:
Slobodný prístup k informáciám, sloboda slova a schopnosť vyhodnocovať pravdivosť informácií a prijímať na základe nich rozhodnutia patria k základným pilierom demokratických spoločností. Nové technológie vrátane sociálnych médií a iných online platforiem dali každému z nás nebývalé možnosti vyjadrovať svoje názory a oslovovať nimi potenciálne veľké publikum. Na druhej strane, s prispením systémov umelej inteligencie, predovšetkým personalizovaných odporúčacích systémov, online platformy napomáhajú šíriť aj nepravdivé informácie vrátane dezinformácií s významnými negatívnymi dopadmi na spoločnosť. Vzhľadom na tieto negatívne dopady na jednej strane a na silný rešpekt k základným ľudským právam a slobodám zakotvený v európskych právnych systémoch na strane druhej, predstavujú dezinformácie jednu z najväčších výziev pre súčasné iniciatívy pri tvorbe pravidiel, ktorých cieľom je regulovať obsah a zodpovednosť na internete.
Kempelenov inštitút inteligentných technológií reagoval na výzvu poslankyne Európskeho parlamentu Miriam Lexmann o vysoko odbornú reflexiu tejto problematiky v kontexte schvaľovania európskych legislatívnych návrhov v digitálnej oblasti (DSA, AIA) a vypracoval odbornú štúdiu s názvom Analýza vybraných právnych úprav navrhovaných Európskou komisiou a technologických riešení vo vzťahu k šíreniu dezinformácií a správaniu sa online platforiem, ktorej prezentácia odznie vo svetle aktuálnej situácie v legislatívnom procese.
Vzhľadom na už uzatvorenú legislatívu (DSA – Akt o digitálnych službách) bude táto predmetom diskusie v kontexte jej uplatňovania, zatiaľ čo AIA (Artificial Intelligence Act) je stále v európskom legislatívnom procese.
Nakoľko MIRRI SR informovalo o práci na zákone o opatreniach proti šíreniu nedovoleného obsahu, považujeme za strategické diskutovať o tejto iniciatíve aj vo svetle DSA v rámci národného kontextu s expertmi na túto problematiku.
