Skip to main content
Zastúpenie na Slovensku logo
Zastúpenie na Slovensku
Verejné diskusie

Online diskusia: Prinesú nová klimatická dohoda a plán obnovy Slovensku zelenšiu budúcnosť?

Pozývame vás na online diskusiu, ktorá sa bude konať vo štvrtok 25. novembra o 18:00.

  • Prispôsobovanie sa zmene klímy
  • to

Praktické informácie

Kedy
to
Jazyky
slovenčina

Opis

Prinesú nová klimatická dohoda a plán obnovy Slovensku zelenšiu budúcnosť?
Diskusia - Prinesú nová klimatická dohoda a plán obnovy Slovensku zelenšiu budúcnosť?

Dozviete sa, ako a či pomôžu Slovensku medzinárodné záväzky v oblasti klímy a ochrany životného prostredia ale aj plán obnovy dosiahnuť lepšiu a zdravšiu udržateľnú budúcnosť. Navyše si pripomenieme, čo všetko môže pre zmenu k lepšiemu urobiť každý z nás.

Počas klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe prijalo takmer 200 krajín sveta vrátane Slovenska novú klimatickú dohodu. Mnohí aktéri oceňujú, že sa k dohode pridali okrem celej EÚ aj  také mocnosti, ako sú Spojené štáty americké, Čína či India. Na druhej strane environmentálni aktivisti na celom svete varujú, že výsledky samitu sú nedostatočné. Ako to vnímame my na Slovensku? Podarí sa Slovensku dosiahnuť ciele, ktoré mu vyplývajú z týchto medzinárodných záväzkov?

Slovenská republika si navyše predsavzala, že pomocou prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti (2,17 miliardy eur) investuje do zelenej ekonomiky, vďaka čomu bude možné zlepšiť zdravie ľudí, verejného priestoru a životného prostredia. Slovensko tak reaguje na ambiciózne ciele na dosiahnutie uhlíkovej neutrality v Európskej únii do roku 2050 a redukciu skleníkových plynov do roku 2030 znížením emisií o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Bude krajina schopná prijímať reformy tak, aby spĺňala míľniky, ktoré si sama predsavzala (napr. v prípade reformy národných parkov a ochrany slovenských lesov)?

Na tieto ale aj mnoho ďalších otázok budeme hľadať odpovede v diskusii vo štvrtok 25. novembra 2021 o 18:00 h. spolu s našimi hosťami.

Diskutovať budú:

  • Michal Sabo, klimatický aktivista a jeden z iniciátorov petície Klíma ťa potrebuje;
  • Anetta Vaculíková, zakladateľka Skutočne zdravá škola a členka hnutia Slow Food;
  • Marek Kuchta, zástupca iniciatívy My sme les.

Moderátor: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Sledujte podujatie online z pohodlia vašej obývačky na našom Facebooku alebo Youtube

Pozrite si záznam diskusie: