- politika vzdelávania
- streda 20. apríla 2022, 18:00 - 19:00 (CEST)
Praktické informácie
- Kedy
- streda 20. apríla 2022, 18:00 - 19:00 (CEST)
- Jazyky
- slovenčina
- Social media links
Opis
Pripojte sa v stredu, 20. apríla od 18:00 do 19:00 h., z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu organizácie Ambrela v spolupráci s časopisom .týždeň s názvom "Vojna na Ukrajine: Koľko politiky patrí do školských lavíc’. Dozviete sa viac o tom, čo by sa mali deti a mladí v triede dozvedieť o ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu, ale tiež o súvisiacej dezinformačnej kampani a nástrahách pro-kremeľskej propagandy. Ako aj o tom, kam zaradiť do vzdelávacieho procesu mediálnu a informačnú gramotnosť či ako bude nová Národná stratégia globálneho vzdelávania SR odrážať súčasnú situáciu a aspekty rozvojového vzdelávania.
Na otázky moderátorky Boby Markovič Baluchovej budú odpovedať:
- Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku;
- Miroslava Hapalová, riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu;
- Juraj Hipš, odborník na vzdelávanie v Komenského inštitúte;
- Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku;
Diskusia bude prenášaná live cez facebookovú stránku platformy Ambrela, časopisu .týždeň, Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a ďalších partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu Sli.do použitím vstupného kódu: #PolitikaVSkole.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje európsky projekt ‘Globálne ciele a migrácia‘ (s podporou EÚ z programu DEAR aj SR cez SlovakAid) s cieľom: rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o globálnych témach a Globálnych cieľoch OSN. Na jeseň 2021 odštartovala realizáciu projektu ‘EduGlobe – cesta k implementácii Národnej stratégie globálneho vzdelávania’, ktorý je podporený z programu Active citizens fund – Slovakia a financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014–2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
Táto diskusia je teda realizovaná vďaka podpore ACF – Slovakia a tiež EÚ cez DEAR program – pri príležitosti tvorby Národnej stratégie globálneho vzdelávania v SR a aj v rámci potreby dôsledne pracovať so študujúcimi a ich vyučujúcimi, a zodpovedne informovať o vojne na Ukrajine aj jej dôsledkoch pre Slovensko i celú Európu.