Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok3. decembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

102. Dobré fondy EÚ: V Spišskej Novej Vsi zmodernizovali vďaka eurofondom provinčný dom

103_2.png
© EU
Budova múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi sa nachádza v budove takzvaného provinčného domu, ktorý bol od roku 1777 sídlom správy 16-tich spišských miest. Ide o krásnu a jednu z najhodnotnejších svetských pamiatok v Spišskej Novej Vsi. 

Na jej rekonštrukciu prispela Európska únia a pomohla tak rozšíriť a skvalitniť priestory, v ktorých sa dnes nachádza predovšetkým expozícia prírody a histórie spišského regiónu. Provinčný dom bol miestom múzea Spiša aj pred rekonštrukciou. Po tejto obnove je lepšie vybavený, má lepšiu techniku a lepšie zázemie. 

Podzemné priestory provinčného domu vznikli ako nové zariadenia v rámci rekonštrukcie a múzeum ich využíva pre rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Správnym sídlom 16-tich spišských miest bol do roku 1876. V rokovacej miestnosti pravidelne zasadali zástupcovia všetkých šestnástich miest. Spišská Nová Ves totiž v tom čase bola významným administratívnym centrom. V rámci súčasnej obnovy sa podarilo sprístupniť a obnoviť aj doteraz nevyužívané časti suterénu a podkrovia. 

Európska únia prispela na obnovu sumou viac ako 1,7 milióna eur.
 
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.  ;

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
3. decembra 2020