Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. decembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

104. Dobré fondy EÚ: Spišské múzeum v Levoči ožilo vďaka eurofondom

105_5.png
© EU
Aj vďaka investícii z Európskej únie bolo možné rekonštruovať Spišské múzeu v Levoči.

Pri vykopávkach v dome na Mäsiarskej ulici v Levoči sa ukázalo, že dom stál ešte ako kamenný na začiatku 14. storočia. Aj keď v dobe socializmu bola časť budovy prerobená na dôstojnícke byty, tá najcennejšia - historická časť, sa zachovala a stala sa jednou z prvých akvizícií Slovenského národného múzea ako depozitár Spišského múzea v Levoči. 

Podľa historických záznamov stojí na mieste, kde stáli pôvodne dva vežové domy a kamenný objekt pochádza z roku 1317. Až po roku 2000 sa podarilo celú budovu komplexne revitalizovať a zrenovovať a priviesť do súčasnej podoby. Aj dnes táto budova slúži ako depozitár Slovenského národného múzea, ale hlavne slúži ako knižnica pre občanov Levoče.

Budova má v súčasnosti neskorogoticko-renesančný ráz. Na začiatku 18. storočia bola využívaná ako mestské stajne. Počas medzivojnového obdobia tu sídlil vojenský pluk kvôli ktorému na rovnakej parcele postavili dôstojnícky dom. Historická pamiatka stojí v centre mesta, v jeho historickom jadre, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. 

V rámci regionálneho operačného programu poskytla Európska únia na renováciu a rekonštrukciu vzácnej budovy vyše 1,2 milióna eur.

 

 

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. decembra 2020