Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. februára 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

111. Dobré fondy EÚ: Brusel zaplatil 143 metrov dlhú oceľovú lávka cez rieku Morava

114_3.png
© EU
Historickú cestu, ktorá takmer pred 1200 rokmi viedla k centru Veľkomoravskej ríše na moravskej strane v Mikulčiciach, sa po dlhých rokoch podarilo prepojiť modernou a nadčasovou lávkou dlhou takmer 143 metrov. 

Oceľovú konštrukciu, ktorá vedie ponad rieku Morava, môžu využívať cyklisti, peší turisti, ale aj miestni obyvatelia. Neďaleko sa zachoval aj unikátny dobový kostolík. Turisti v tejto mimoriadnej vzácnej historickej oblasti slovanského hradiska môžu obdivovať prvky spojené s počiatkami kresťanstva na našom území. Zároveň sa prepojili aj dve národné cyklistické trasy. Tento most tak prepája historické územia na moravskej a slovenskej strane.

Na slovenskej strane vznikla nová infraštruktúra, ktorej súčasťou je spomínaná cyklotrasa, ako aj chodník dlhý viac ako dva kilometre vedúci k unikátnemu kostolíku sv. Margity
Antiochijskej z 9. storočia. Neďaleko nájdeme tiež pozostatky Kačenárne z 18. storočia. 

Na českej strane už vybudovaný cyklochodník vedie k slovanskému hradisku v Mikulčiciach s modernou exopzíciou archeologického parku, ktorý má cezhraničný význam. Archeopark Mikulčice - Kopčany sa po otvorení lávky, a teda prekonaním doterajšej bariéry - rieky Morava, stal vyhľadávaným miestom spojeným s turistikou aj rekreáciou. Súčasťou projektu sú aj archeologické prieskumy v danej lokalite. Európska únia vďaka programu Interreg prispela na projekt sumou 3 227 271, 98 EUR.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. februára 2021