Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. marca 2021

115. Dobré fondy EÚ: Kaštieľ zo 16. storočia v Chtelnici obnovili za eurofondy. Brusel poslal viac ako milión eur

df_115_s.jpg
© EU
Kaštieľ v Chtelnici bol postavený na konci 16. storočia. Za obdobie svojej existencie prešiel niekoľkými významnými prestavbami.

Svojím spôsobom je na Slovensku unikátny, pretože pozostáva z centrálnej budovy a štyroch pavilónov rozprestretých okolo zámku. Slúžil významným uhorským rodom, v 19. storočí bol letným sídlom Pálffyovcov a navštívili ho mnohé významné historické osobnosti, napríklad Mária Terézia. 

V súčasnosti je kaštieľ využívaný ako kultúrne zariadenie obce. V obnovených pavilónoch je umiestnené regionálne múzeum s viacerými zbierkami. V jednom z nich je napríklad kaplnka Ukrižovania z roku 1769, v ďalšom Malokarpatská galéria, ktorá poskytuje prehľad o miestnych umelcoch regionálneho významu a svoj priestor na tvorbu v nej nájdu aj súčasní maliari, sochári, či iní umelci. Na rekonštrukciu zámku prispela Európska únia čiastkou viac ako jeden milión EUR. 

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko. 

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. marca 2021