Skip to main content
Zastúpenie na Slovensku logo
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24 jún 2021

128. Dobré fondy EÚ: Brusel pomohol so sanáciou skládky pri Bošanoch.

130_5.png
Neďaleko obce Bošany nájdete na prvý pohľad peknú prírodu. A predsa ide o miesto, kde bývala v minulosti nebezpečná skládka priemyselného odpadu bez vybudovaného nepriepustného podložia. Toxický odpad sa začal šíriť aj do podzemných vôd. Fabriky zodpovedné za situáciu však v priebehu rokov zanikli, a tak skládka zostala na pleciach obce Bošany.

Kožiarsky odpad z neďalekej fabriky sa na skládku vyvážal až do roku 1990. Celkovo bolo priemyselným odpadom zasypaných približne sedem hektárov. Vznikali tu menšie požiare, avšak požiar v roku 2000 sa nedarilo uhasiť ani profesionálnym hasičom. Mimoriadna situácia bola vyhlásená pre tri okolité obce. Po uhasení, ktoré trvalo niekoľko týždňov, sa obec rozhodla získať finančné prostriedky na sanáciu tejto skládky. Keďže štátne peniaze sa získať nepodarilo, obrátila sa na možnosť využiť predvstupové eurofondy, čo sa nakoniec podarilo. Brusel vyčlenil na sanáciu skládky približne tri milióny eur a ide tak o jeden z prvých veľkých projektov financovaný cez eurofondy.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24 jún 2021