Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. novembra 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

142. Dobré fondy EÚ: V okrese Kežmarok vybudovali protipovodňové poldre, pomohla Európska únia

Ďalší diel zo série Dobré fondy EÚ predstaví, ako eurofondy pomáhajú chrániť pred povodňami v okrese Kežmarok.

142. Dobre fondy EÚ

Veľkú povodeň v okolí povodia riečky Ľubica, v okrese Kežmarok, pripomína informačný panel spolu s fotografiami pri vstupe na novovybudovaný protipovodňový polder. Iba v meste Kežmarok spôsobila v roku 2009 škody za viac ako 1,367 milióna eur a ďalšie škody za státisíce eur zaznamenali v okolitých obciach. Preto je veľmi dôležité vybudovať sústavu protipovodňovcýh opatrení, ktoré podobným škodám v budúcnosti zabránia.

Úlohou protipovodňového poldra alebo nádrže je zadržať nahromadenú vodu, štandardne napustená nie je. Takéto poldre boli v rámci európskeho projektu na riečke Ľubica postavené dva v celkovej hodnote 8,6 milióna eur. Polder pripomína malú priehradu, slúži ako akumulačné územie, ktoré je možné bežne využívať. Avšak v čase povodní hrádza zadrží povodňovú vlnu a veľký objem vody ešte skôr, kým stihne urobiť škody v obciach ležiacich nižšie po toku rieky. Pre mnohých je ťažko uveriteľné, že malá riečka akou je Ľubica, dokáže spôsobiť miliónové škody. V čase výdatných zrážok sa však jej objem zväčší natoľko, že prúd vody dokáže strhnúť mostné konštrukcie, vyliať sa z koryta, zatopiť pivnice a narušiť statiku domov ako to bolo v spomínanom roku 2009. Z tohto dôvodu sa muselo prehĺbiť a zabezpečiť aj koryto rieky, najmä v nižšie položených obciach po jej toku.

Aj dnešným videom vás už tradične prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. novembra 2021