Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. apríla 2020

15. ročník súťaže Mladý Európan je dočasne pozastavený

p6131027.jpg
© EU
Zastúpenie Európskej komisie v SR rešpektuje všetky opatrenia a nariadenia vlády SR spojené s nákazou koronavírusu. Z toho vyplýva aj to, že naša súťaž ako taká bola dočasne pozastavená v dobe trvania mimoriadnych opatrení.

Aktualizácia správy

Zároveň hľadáme alternatívne riešenia, aby sme nesklamali učiteľov a študentov, ktorí sú doma. Chceli by sme im umožniť rozšíriť si obzory a hravou formou spoznať Európu, napríklad aj elektronickou cestou bez nutnosti zhromažďovať sa.
 

Súvislosti

9. marca 2020 začína 15. ročník úspešnej celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Cieľom súťaže je zvýšiť povedomie o Európskej únii medzi študentmi stredných škôl na Slovensku.

Tohtoročnými hlavnými oblasťami sú priority Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej, najmä Európska zelená dohoda, ale aj Európsky parlament a Rada Európskej únie. Súťažiaci sa môžu zamerať aj na krajiny predsedajúce Rade Európskej únie v roku 2020, konkrétne Chorvátsko a Nemecko. Medzi ďalšie hlavné priority patrí Partnerská dohoda, využívanie finančných prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), prínos EŠIF pre Slovensko a tiež ochrana finančných záujmov EÚ.

"Dnes už, pochopiteľne, existuje veľké množstvo príležitostí, pri ktorých sa môžu mladí ľudia dozvedieť viac o EÚ. Myslím si, že jednou zaujímavou a aj celkom adrenalínovou možnosťou je celoslovenská súťaž Mladý Európan, ktorá je určená pre študentov druhých a tretích ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl. V tejto súťaži si mladí Slováci otestujú svoje európske know-how v rôznych oblastiach – geografickej, historickej, ekonomickej a kultúrnej, no budú sa môcť otestovať aj v aktuálnych otázkach súčasnej politiky alebo vo veciach, s ktorými EÚ pracuje. Súťaž sa veľmi uchytila u študentov aj učiteľov. Svedčí o tom aj to, že od 9. marca 2020 beží už jej 15. ročník. Chcel by som zároveň povzbudiť, aby sa do aktuálneho ročníka neprihlásili len skúsené súťažiace školy, ale aj školy, ktoré sa do súťaže ešte nikdy nezapojili, a rozšírili si tak možnosti spoznávania EÚ týmto netradičným spôsobom. Ak by som bol ja na mieste vás študentov, a chcel by som sa v súťaži dostať na víťazné priečky, celkom isto by som sa v rámci prípravy pozrel na najnovšie priority Komisie pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej. Pozrel by som sa na podrobnosti o dvoch krajinách, ktoré tento rok predsedajú Rade EÚ, alebo by som sa pozrel na zloženie súčasnej Európskej komisie, mená jej čelných predstaviteľov a oblastí, ktorými sa zaoberajú.  Súťaž, samozrejme, ponúka aj zaujímavé a lákavé ceny. Okrem toho, že môžete nadviazať nové priateľstvá a vytvoriť zaujímavé spolupráce, pozveme víťaza na exkurziu do Bruselu, kde bude môcť navštíviť európske inštitúcie a zoznámiť sa s tým, ako EÚ funguje priamo,“ vyzval na účasť Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

Záštitu nad súťažou v roku 2020 prevzal podpredseda Európskej komisie pán Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR a podporuje ju aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Stredné školy sa môžu do súťaže prihlásiť prostredníctvom prihlasovacieho formulára. Škole ho zašle organizátor príslušného regionálneho kola súťaže, teda tým centrum Europe Direct, ktoré dané regionálne kolo súťaže organizuje.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. apríla 2020