Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok15. októbra 2021Odhadovaný čas čítania: 3 min

7. ročník Európskeho týždňa športu rozhýbal vyše 60-tisíc ľudí po celom Slovensku

Podujatia v hlavnom týždni Európskeho týždňa športu rozhýbali celé Slovensko, športovalo sa na vyše 400 podujatiach.

Európsky týždeň športu 2021 na Slovensku

Organizátori podujatí v rámci Európskeho týždňa športu (ETŠ) na Slovensku mali možnosť registrovať svoje podujatia a stať sa oficiálnou súčasťou celoeurópskej iniciatívy Európskej komisie. Jej hlavnou myšlienkou je motivovať ľudí k pohybu a aktivite.  Samotný Európsky týždeň športu sa uskutočnil v dňoch od 23. do 30. septembra 2021. V rámci kampane sú však evidované všetky pohybové aktivity organizované v termíne od 1. septembra až do 15. októbra. V danom období sa na viac ako 700 akciách zúčastnilo cez 112 000 účastníkov.

Európsky týždeň športu bol špeciálny nielen množstvom podujatí a programovými novinkami v rámci hlavných akcií #BeActive Village a #BeActive Night, ale aj tým, že už po štvrtýkrát sa do nich zapojili športovci Špeciálnych olympiád. V rámci #BeActive inklúzie sa do podujatí zapojilo celkovo 22 škôl a vyše 500 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením z celého Slovenska. Eva Gažová, riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko, vysvetľuje: „#BeActive inklúzia podporuje aj deti s mentálnym znevýhodnením, pretože túžbu súťažiť máme predsa všetci rovnakú. Ďakujeme Národnému športovému centru, koordinátorovi na Slovensku, že nás opätovne pozval na toto fantastické podujatie. Ďakujeme, že vnímate inklúziu cez šport.“

Podujatia organizované Národným športovým centrom vyvrcholili 25. septembra akciou #BeActive Night v bratislavskom Ružinove. #BeActive Night sa súbežne konalo v 42 krajinách Európy.

Do akcií na športoviskách sa zapojili stovky ľudí, ktorí mali možnosť stretnúť známe slovenské športové osobnosti ako úspešnú atlétku a olympioničku Emmu Zapletalovú i dvoch ambasádorov Európskeho týždňa športu - gymnastku a olympioničku Barboru Mokošovú a bývalého boxera Tomáša „Tomi KID“ Kovácsa. Vyskúšali si atletiku, gymnastiku, veslovanie, karate, lukostreľbu, box v ringu, basketbal, pre seniorov bol zážitkom Nordic Walking. V neposlednom rade účastníci zažili skvelý kultúrny program v podaní skupín Batida a Vertigo, roztancoval ich tanečník Ladislav „Laco“ Cmorej. Podujatie #BeActive Night otvoril riaditeľ Národného športového centra Vladimír Baluška a akcie sa zúčastnil aj starosta mestskej časti Bratislava – Ružinov Martin Chren.

Atmosféru podujatia najvýstižnejšie vystihol ambasádor podujatia Tomi KID Kovács: „Keby som mal dávať nejaké hodnotenie za účasť v ringu, tak sú to: plný ring, plnší ring, a potom ring, ktorý máme tu. Je tu veľmi veľa ľudí, veľmi veľa radosti a veľa nabudených detí, ktoré chcú športovať,“ dodal s úsmevom.

Podujatie plánuje riaditeľ NŠC Vladimír Baluška zopakovať aj budúci rok. „V tomto olympijskom roku sme zažili krásne chvíle plné aktívneho pohybu a radosti. Som nesmierne rád, že aj v čase pandémie sú ľudia naďalej aktívni. Počas Európskeho týždňa športu bolo jednoznačne vidieť, že ľudom chýbali športové aktivity a pohyb. Stovky podujatí a desaťtisíce športových fanúšikov - to je Európsky týždeň športu. Už teraz sa tešíme na rok 2022, ktorý bude ešte aktívnejší a verím, že aj atraktívnejší,“ vyslovil želanie šéf NŠC.

Všetky informácie o iniciatíve Európskej komisie Európsky týždeň športu a jeho histórii nájdete na stránke www.tyzdensportu.sk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
15. októbra 2021