Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. mája 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

77. Dobré fondy EÚ: Robotnícky a meštiansky dom v Banskej Bystrici boli zrekonštruované aj vďaka európskym investíciám

90_1.jpg
© EU
V Banskej Bystrici – srdci stredného Slovenska, boli za európske peniaze rekonštruované dva nezvyčajné domy, ktoré sú zároveň historickými pamiatkami. 

Počas prvej republiky sa na Slovensku stavalo veľa takzvaných robotníckych domov. Ale iba jeden z nich, ten v Banskej Bystrici, sa neskôr stal národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho rekonštrukcia stála viac ako dva milióny eur a výraznú časť týchto prostriedkov uhradila Európska únia. Tento architektonicky zaujímavý objekt je svedkom svojej doby. Svedčí o tom aj jeho vnútorná výbava ako sú obrazy zobrazujúce výjavy zo stredovekej histórie, či robotníckeho hnutia. 

Po rekonštrukcii v roku 2013 slúži robotnícky dom ako kultúrny priestor, kde sa odohrávajú výstavy a kultúrne podujatia pre Banskobystričanov. Druhým objektom je Meštiansky dom na Dolnej ulici. Postavený bol pôvodne v renesančnom slohu na gotických základoch a neskôr, medzi rokmi 1620 až 2019 bol mnohokrát prestavaný. Pri jeho rekonštrukcii, na ktorú boli použité európske prostriedky, vznikla v podkrovných priestoroch galéria a dnes slúži dom pre stredoslovenské osvetové stredisko. Na oba domy v Banskej Bystrici prispela Európska únia  sumou viac ako 3,5 milióna eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Pozn.: Banskú Bystricu sme navštívili ešte v roku 2019 a nie v týchto dňoch.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. mája 2020