Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. mája 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

78. Dobré fondy EÚ: Kráľovský Chlmec

65_1.jpg
© EU
Kráľovský Chlmec je známy vďaka sochám troch uhorských panovníkov, ktorí sa neskôr stali svätcami - svätého Ladislava, svätého Imricha a svätého Štefana. V súčasnosti ho ale môže zviditeľniť aj niečo iné -  intenzívne využívanie možností, ktoré Slovensku poskytujú eurofondy. 

Peniaze z Európskej únie pomohli miestnej občianskej poriadkovej službe, pri modernizácii technického vybavenia základných škôl či pri zateplení kultúrneho domu. 

Čo však zrejme obyvatelia Kráľovského Chlmca ocenili najviac, bolo vybudovanie novej splaškovej kanalizácie. Napojenie na čistiareň odpadových vôd totiž chýbalo množstvu domácností. Napojených na ňu bolo iba 40 percent obyvateľov. Cieľom projektu, ktorý Európska únia podporila viac ako 15 miliónmi eur, bolo rozšírenie kanalizácie a intenzifikácia čističky odpadových vôd. Novovybudovaná kanalizácia, dlhá 18 kilometrov, sa zapustila do už jestvujúcej kanalizácie. 

Čistička odpadových vôd je navyše dimenzovaná aj pre obce Pribeník a Malý Horeš. V rámci projektu teda vzniklo sedem čerpacích staníc a 620 kanalizačných prípojok a pripojiť sa bude môcť viac ako 12-tisíc ľudí. Výstavba kanalizácie, ktorá sa začala v roku 2017, trvala celkovo dva roky. Po jej dokončení sa mesto konečne vracia do pôvodného stavu. Zároveň bol vyriešený aj iný problém - vďaka modernizácii zmiznú problémy s dodržiavaním limitov vyčistenej odpadovej vody.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Pozn.: Kráľovský Chlmec sme navštívili ešte v roku 2019 a nie v týchto dňoch.

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. mája 2020