Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok2. júla 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

83. Dobré fondy EÚ: Starý Smokovec

76_1_0.jpg
© EU
V Starom Smokovci môžeme nájsť jedny z najstarších objektov vo Vysokých Tatrách. Obnova a rekonštrukcia dvoch chránených víl trvala šesť mesiacov. 

Vilu Ilona postavili ešte v roku 1889. Teraz slúži napríklad na reprezentačné účely mesta Vysoké Tatry a prijímanie delegácií. Vila Ilona bola pôvodne v bielo-hnedom prevedení, v rámci rekonštrukcie sa farba vily zmenila na odtiene zelenej a béžovej. 

Vila Flóra sa nachádza hneď vedľa mestského úradu a postavili ju ešte v roku 1861. Pred rekonštrukciou slúžila ako výstavná miestnosť a aj na administratívne účely. Časom už potrebovala kompletnú rekonštrukciu - nové nosné konštrukcie, strechu, krov, fasádu a moderné technické vybavenie, čím sa aj vrátil jej pôvodný účel. V súčasnosti v nej nájdeme výstavný priestor a galériu.

Obe vily nájdeme v súčasnosti na zozname národných kultúrnych pamiatok. Európska únia prispela na ich rekonštrukciu sumou 1,1 milióna eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. júla 2020