Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok16. júla 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

85. Dobré fondy EÚ: Východná

83_12.jpg
© EU
Amfiteáter a areál folklórnych slávností vo Východnej je najväčší na Slovensku. História tohto známeho festivalu siaha až do roku 1953. Po modernizácii aj s využitím európskych peňazí vytvára amfiteáter perfektné zázemie pre vystupujúce súbory a poskytuje dostatočný komfort pre návštevníkov a divákov z celého sveta. 

Okrem samotného amfiteátra a pódia je tu aj kongresové centrum, infraštruktúra, ubytovacie možnosti a samozrejme aj obslužné objekty, ktoré sú pre takýto areál potrebné. Viac než 1500 účinkujúcich a 70 000 návštevníkov, to sú čísla festivalu vo Východnej, čomu zodpovedá aj veľkosť areálu. 27 metrov vysoká vyhliadková veža Amália umožňuje kruhový rozhľad po celej liptovskej kotline, z ktorej je možné vidieť mnoho krás regiónu ako napr. Ďumbier, Kriváň alebo aj Roháče. 

Areál leží v srdci liptovskej kotliny. Návštevníci tak majú zaručený úžasný nielen úžasný zážitok z vystúpenia folklórnych skupín, ale aj pohľad na krásne slovenské hory v okolí. Cieľom projektu, na ktorý prispela Európska únia sumou viac ako 2,4 milióna eur, bola aj podpora rozvoja cestovného turistického ruchu v liptovskom regióne. Za týmto účelom boli zrekonštruované aj ubytovacie kapacity. Po viac ako 50 rokoch a každoročného organizovania folklórnych slávností potreboval areál nevyhnutnú rekonštrukciu. Peniaze na to poskytol Európsky fond regionálneho rozvoja. 30 rokov starý amfiteáter získal úplne novú podobu, bol výrazne prestavaný a rozšírený. Zmodernizoval sa aj hlavný vchod, oplotenie, kongresové a informačné centrum, tribúna, športové a rekreačné zariadenia, sociálne zariadenie pre návštevníkov, či nákupné stánky ľudových výrobkov.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. júla 2020