Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok17. septembra 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

91. Dobré fondy EÚ: Fiľakovský hrad

92_1.png
© EU
Fiľakovský hrad hral v histórii Slovenska najmä v dobe tureckých vpádov mimoriadne významnú úlohu. Jeho rekonštrukcia a premena na moderné múzeum bola možná aj vďaka finančnej podpore európskych fondov. 

Rozsiahly hrad postavili ešte v 13. storočí, ale najviac sa zapísal do histórie v priebehu tureckých vojen. V 16. storočí ho dobili Turci a takmer 30 rokov bol sídlom najsevernejšieho správneho okrsku tureckej alebo osmanskej ríše, tzv. fiľakovského “sandžaku”. 

Fiľakovský hrad dnes patrí medzi najatraktívnejšie atrakcie mesta. Expozícia múzea ponúka možnosť nahliadnuť do histórie Fiľakova a jeho okolia ale aj do vývoja prírody v neďalekých cerových horách. 

Návštevníci majú možnosť pozrieť si nielen hradné múzeum, ale aj podzemnú chodbu, prejsť sa po archeochodníku, či navštíviť remeselný dom slúžiaci na prezentáciu tradičných remesiel. Nové informačné panely v nanovo zastrešenej okrúhlej bašte poskytujú zaujímavosti o hradoch a zámkoch v regióne. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vybudovanie veľkokapacitného parkoviska a informačnej infraštruktúry pre celý areál.

Európska únia prispela na rekonštrukciu hradu vo Fiľakove sumou vyše 927-tisíc eur.

Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

 

 

Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
17. septembra 2020