Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok31. januára 2018Odhadovaný čas čítania: 2 min

Ako vidia mladí ľudia budúcnosť Európy?

zastava_eu.png
© EU
Stovka mladých ľudí z celej Európy po diskusii, ktorá prebiehala v rámci iniciatívy „Nový príbeh o Európe“, predstavila konkrétne nápady, ako zlepšiť budúcnosť Európy.

31. januára 2018 sa v Bruseli uskutočnilo záverečné podujatie v rámci iniciatívy Nový príbeh o Európe, na ktorom sa vyhodnotili výsledky diskusií s mladými ľuďmi, ktoré trvali dva roky. Ide o iniciatívu „zdola“, ktorá spojila až 62 000 mladých ľudí na diskusiách prebiehajúcich po celej Európe. Ich výsledkom je dvanásť konkrétnych nápadov týkajúcich sa budúcnosti Európy.

Komisár EÚ pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics v tejto súvislosti uviedol: „Stretnúť takých angažovaných mladých ľudí a vypočuť si ich progresívne názory ma napĺňa optimizmom, pokiaľ ide o budúcnosť Európy. Odporúčania, ktoré sú výsledkom iniciatívy Nový príbeh o Európe, si veľmi pozorne preštudujem. Týmto sa však celý proces nekončí. Mladí ľudia musia byť kľúčovou súčasťou diskusie o budúcnosti Európy, a preto by som bol rád, keby takéto stretnutia pokračovali.“

Nápady prezentované na dnešnom stretnutí boli otestované v nedávnom prieskume Eurobarometra, ktorý mal zistiť, čo si o nich myslí širšia skupina mladých ľudí. Z prieskumu zo septembra 2017, do ktorého sa zapojilo takmer 11 000 občanov vo veku od 15 do 30 rokov, vyplynula väčšinová zhoda v názoroch na tieto témy:

  • podporovať kritické myslenie a schopnosť vyhľadávať informácie v boji proti falošným správam a extrémizmu (49 %),

  • umožniť jednoduchý prístup k informáciám o možnostiach odísť do zahraničia a nájsť si tam zamestnanie (49 %),

  • podporovať zmenu v správaní ľudí, pokiaľ ide o environmentálne iniciatívy, akými sú napr. udržateľná doprava alebo recyklácia v Európe (40 %).

Z uvedeného prieskumu ďalej vyplýva, že:

  • viac ako polovica mladých Európanov považuje vzdelanie a nadobudnuté zručnosti za absolútnu prioritu. Hneď potom nasledujú ochrana životného prostredia a boj proti zmene klímy, zamestnanosť, zvládanie prílevu migrantov a integrácia utečencov.

  • Do tohto prieskumu sa aktívne zapojilo viac mladých ľudí ako do predchádzajúceho prieskumu v decembri 2014. Až 31 % respondentov odpovedalo, že sa v posledných 12 mesiacoch zapojilo do organizovaných dobrovoľníckych činností,

  • viac ako polovica z nich pracovala v organizáciách, ako sú športové kluby, mládežnícke kluby či miestne mimovládne organizácie

  • a predovšetkým 64 % respondentov uviedlo, že sa v posledných 3 rokoch zúčastnili volieb. 

Mladí ľudia predstavili svoje nápady o budúcnosti Európy

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
31. januára 2018