Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. augusta 2016

Aký drahý parfum si môžete z dovolenky priniesť a čo ak vás na dovolenke okradnú? Prečítajte si niekoľko zaujímavých rád

travelling.jpg
© EU
Chystáte na dovolenku v rámci EÚ? Minule sme písali, že v tom prípade by ste nemali napríklad zabúdať na doklady, či Európsky preukaz zdravotného poistenia. Dnes sa pozrieme bližšie na to, kde všade môžete platiť eurom, aké potraviny a koľko ich môžete prevážať z jednej krajiny do druhej, či na koho sa obrátiť, ak vás okradnú.

Eurom zaplatíte aj v Andorre

Eurom platia v súčasnosti približne dve tretiny občanov EÚ, čiže viac ako 337 miliónov ľudí v 19 krajinách EÚ. Euro ako národnú menu po dohode s EÚ používajú aj štáty ako Andorra, Monako, San Maríno a Vatikán. Niektoré krajiny a územia, napríklad Kosovo a Čierna Hora, používajú euro ako svoju de facto menu. Ak vstupujete do EÚ alebo opúšťate EÚ, pozor na to, ak máte v hotovosti 10 000 a viac eur. Vtedy to totiž musíte oznámiť colným orgánom.

 

Vďaka EÚ netreba víza na cestovanie ani do USA či Austrálie

Čo sa týka víz, na cestovanie v rámci EÚ ich nepotrebujete. Navyše vďaka EÚ nepotrebujete víza ani do Austrálie, Japonska, Kanady, na Nový Zéland, či do Spojených štátov, pokiaľ sa ich chystáte navštíviť na obdobie kratšie ako 90 dní. Bezvízový styk majú občania EÚ na kratší pobyt celkovo až s približne 50 krajinami sveta.

 

Potraviny, tabak, alkohol

Každá krajina môže stanoviť vlastné orientačné úrovne pre osobnú spotrebu tabaku a alkoholu. Ak máte pri sebe väčšie množstvo tohto tovaru, môžu vám položiť otázky, aby sa ubezpečili, že ho nemáte na žiadne obchodné účely. Ak prevážate iný tovar, ako napríklad parfumy, pre cestujúcich leteckou a námornou dopravou platí limit 430 eur a pre tých, ktorí využívajú iný druh dopravy 300 eur. Niektoré členské štáty EÚ však uplatňujú nižší limit pre cestujúcich, ktorí ešte nedosiahli vek 15 rokov, tento limit však nemôže byť nižší ako 150 EUR.

 

Mlieko a mäso

Z väčšiny krajín mimo EÚ sa nesmie dovážať do EÚ mäso ani mliečne výrobky, a to ani v malom množstve. Jedinými výnimkami sú Andorra, Faerské ostrovy, Grónsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, San Maríno a Švajčiarsko. Je to v záujme ochrany hospodárskych zvierat v EÚ pred chorobami.

 

Kam volať, ak potrebujete pomoc alebo vás okradli

Záchrannú službu v ktorejkoľvek krajine EÚ zavoláte z pevnej alebo mobilnej linky bezplatne na jednotnom európskom čísle tiesňového volania 112. Majte na pamäti, že ak sa nachádzate mimo EÚ na mieste, kde vaša krajina nemá zastúpenie, môžete sa v prípade potreby obrátiť na konzulát alebo veľvyslanectvo ktorejkoľvek inej krajiny EÚ. V európskych spotrebiteľských centrách dostanete praktické informácie o právach spotrebiteľov v EÚ, ako aj bezplatné poradenstvo a pomoc pri cezhraničných sťažnostiach či sporoch. Tieto centrá existujú vo všetkých 28 členských štátoch a na Islande a v Nórsku.

 

Cestovanie

Vo všetkých krajinách EÚ sa musia počas jazdy používať bezpečnostné pásy. Deti musia mať zároveň vhodné detské sedačky. Používanie mobilného telefónu počas jazdy, s výnimkou zariadenia „hands-free“, podstatne zvyšuje riziko nehody, a preto je takmer vo všetkých krajinách EÚ zakázané.  Maximálna povolená hladina alkoholu v krvi sa pohybuje medzi 0 mg/ml a 0,8 mg/ml. Pamätajte na to, že na Cypre, Malte, v Írsku a v Spojenom kráľovstve sa jazdí vľavo.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. augusta 2016