Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok18. júna 2021

Aký je aktuálny postoj Európanov a špeciálne Slovákov k očkovaniu proti COVID – 19? Zvyšuje sa ochota Slovákov zaočkovať sa? Výsledky Eurobarometra

p048345-217577_s_0.jpg
© EU
Už druhý rok zažívame pandémiu koronavírusu, ktorá zasiahla takmer do všetkých oblastí nášho každodenného života. Priniesla mnohé obmedzenia a zmenila aj naše správanie. Vidina cestovania po svete bez obmedzení, odstránenie rúšok a respirátorov či výnimka z testovania, to sú viaceré výhody, ktoré prináša očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ale chceme sa vôbec nechať zaočkovať? Na túto a ďalšie otázky súvisiace s postojom k očkovaniu odpovedali Európania v aktuálnom prieskume verejnej mienky Eurobarometer.

S tvrdením, že očkovanie je nástrojom, ktorý pomôže ukončiť pandémiu, vyjadrilo súhlas 64 % opýtaných Slovákov (EÚ 68 %). Takmer polovica slovenských respondentov (49 %) patrí do skupiny už zaočkovaných resp. tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať čo najskôr (v EÚ je to 69 % opýtaných). Ďalších 14 % opýtaných Slovákov vyjadrilo zámer dať sa zaočkovať niekedy počas roka 2021 (EÚ 10 %). Ešte neskôr sa chce dať zaočkovať podľa prieskumu 12 % opýtaných (EÚ 6 %) a 17 % respondentov sa na Slovensku vyjadrilo, že sa vôbec neplánujú dať zaočkovať proti COVID-19 (EÚ priemer je 9 %)

 

eurobarometer_vakciny_1_s.jpg
© EU

 

Eurobarometer analyzoval aj jednotlivé postoje, prečo je v rámci krajín EÚ neochota ľudí dať sa zaočkovať. Podľa výsledkov, viac ako 6 z 10 Európanov (63 %) si myslí, že vakcíny proti COVID-19 neboli ešte dostatočne otestované, 57 % opýtaných sa bojí vedľajších účinkov týchto vakcín a 30 % opýtaných v EÚ pochybuje o ich účinnosti. 2 z 10 občanov EÚ všeobecne odmietajú akékoľvek očkovanie.

Pri efektívnom zvyšovaní ochoty dať sa zaočkovať a posilňovaní dôvery v očkovanie zohráva dôležitú úlohu účinná vakcinačná stratégia. Prieskum sa pýtal respondentov na ich hodnotenie týchto stratégií, pričom sa zameral na dve skupiny, ktoré pracovali na danej stratégií. Patria sem vlády jednotlivých členských štátov a Európska únia. Podľa výsledkov je iba 26 % Slovákov spokojných s ich národnou očkovacou stratégiou. Slováci sú spokojnejší s tým, ako zvládli očkovaciu stratégiu inštitúcie EÚ – spokojných je 40 % opýtaných Slovákov.  

 

eurobarometer_2_postoje_k_ockovaniu_s.jpg
© EU

 

Európska únia si kladie za cieľ starať sa o zdravie Európanov. Prezentuje vakcinačnú kampaň, zabezpečuje dodávky vakcín, ako aj schvaľovanie jednotlivých vakcín. Eurobarometer analyzoval, ako na Slovensku vnímajú pozíciu EÚ v rámci zabezpečovania vakcín proti COVID-19. V priemere 66 % opýtaných Slovákov si myslí, že EÚ zohráva strategickú úlohu v rámci zabezpečovania vakcín proti COVID-19, zatiaľ čo 25 % opýtaných s tým nesúhlasí (EÚ 19 %).  

Prieskum sa zameriaval aj na zdroje, z ktorých občania čerpajú informácie ohľadom koronavírusu a očkovania. K najdôležitejším zdrojom relevantných informácií o očkovaní proti COVID-19 zaradili opýtaní Slováci najmä lekárov, zdravotníkov a farmaceutov. Dôveru k nim pociťuje až 60 % slovenských respondentov. Nasledujú národné inštitúcie v oblasti zdravia (39 %), blízke okolie jednotlivcov - rodina, priatelia, kolegovia (17 %), Európska únia (17 %) a sociálne siete (5 %).  

Z prieskumu vyplynulo, že Slováci by chceli ohľadom očkovania získať viac informácií otom, či sú vakcíny proti COVID-19 skutočne bezpečné (59 % opýtaných); ako veľmi sú tieto vakcíny účinné (51 %) či ako boli vyvinuté, testované a povoľované (50 %).

 

eurobarometer_3_s.jpg
© EU

 

Rýchly prieskum Eurobarometra 494: „Postoje k očkovaniu“ koordinovala Európska komisia spolu s generálnym riaditeľstvom pre komunikáciu v období od 21. mája do 26. mája 2021. Zúčastnilo sa ho 26 106 občanov z 27 krajín EÚ vrátane 1000 slovenských respondentov.

Prieskum Eurobarometra si môžete prečítať v plnej verzii tu:

Eurobarometer 494 Postoje k očkovaniu COVID-19  

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
18. júna 2021