Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok20. decembra 2022Zastúpenie na Slovensku

Automobilový priemysel sa musí dívať do budúcnosti, nie do spätného zrkadla

Väčšina európskych automobiliek chce ukončiť výrobu vozidiel na fosílne palivá do roku 2035, niektoré ešte skôr. Úlohou Európskej únie je pripraviť sa na túto transformáciu.

VP Frans Timmermans

V honbe za cieľom musíte udržať pozornosť, inak stratíte smer. Táto parafráza ghanského autora Israelmora Ayivora perfektne vystihuje automobilový priemysel v Európe. Niet pochýb o tom, kam naša cesta vedie. Do roku 2035 majú byť všetky nové osobné autá bezemisné.

Tento dátum je opodstatnený. Európska únia sa zaviazala k uhlíkovej neutralite do roku 2050. Dovtedy by preto mali takmer všetky autá na našich cestách fungovať na bezemisný pohon. S ohľadom na priemernú životnosť auta je rok 2035 tým správnym časom. Okrem toho väčšina výrobcov áut v Európe oznámila, že budú dovtedy vyrábať iba autá s elektrickými motormi. Mnohí plánujú tento prechod ešte skôr. Daimler, vynálezca spaľovacích motorov, chce do konca desaťročia vyrábať už iba elektromobily.

Európa má hrdú tradíciu vo výrobe automobilov a zaslúži si pohnúť sa s rovnakou hrdosťou v ústrety budúcnosti. Chcel by som, aby naše fabriky vyrábali bezkonkurenčné autá najvyššej kvality a udržali si pozíciu lídrov vo svete automobilového priemyslu. Svet však nestojí na mieste.

Spojené štáty americké nedávno prijali balík klimatických opatrení, ktorý prinesie výraznú podporu elektromobility. Čína tento rok prišla s 80 novými modelmi elektroáut. Čoraz viac európskych miest povoľuje vstup do svojich centier len bezemisným vozidlám.

Milióny Európanov denne pracujú vo výrobe áut. Milióny rodín sú závislé od platov týchto pracovníkov. Potrebujú priemysel, ktorý čerpá z minulosti, no nežije v nej. Potrebujú priemysel, ktorý prosperuje v Európe a vyváža do sveta. Musíme exportovať bezemisné európske autá na ďalšie kontinenty, no neprenechávať im naše pracovné miesta a investičné príležitosti. Rovnako nemôžeme exportovať znečisťujúce vozidlá, ktoré by zvyšovali produkciu emisií niekde inde.

Transformácia automobilového priemyslu má výrazný vplyv na pracovné pozície, najmä v oblasti výroby súčiastok a pohonu spaľovacích motorov. Riešením však nie je pretláčať nástroje, ktoré nie sú v súlade s priemyselnými plánmi a s globálnymi trendami. Nemôžeme odsúvať snahy o zníženie znečistenia ovzdušia a o značné zníženie závislosti od fosílnych palív.

Našim riešením by malo byť zabezpečenie oveľa väčšieho počtu pracovných miest v oblasti elektrifikácie, výroby batérií, nabíjania a vývoji softvérov. So správnym zameraním a správnymi prostriedkami to dokážeme.

Electric vehicle

Pri nedávnej návšteve českej Škody mi manažér závodu povedal, že produkcia elektromobilov v skutočnosti vytvorila viac pracovných miest. Výrobne momentálne vyvíjajú spôsob, ako zapracovať súčiastky spaľovacích motorov do výroby tepelných čerpadiel. Najväčšou výzvou nie je vytvorenie nových miest, ale rekvalifikácia zamestnancov.

Odpoveďou nie je ani výroba áut so spaľovacími motormi. Prechod k elektromobilite je možno v iných častiach sveta pomalší, no elektrifikácia celých ekonomických odvetví sa stáva súčasťou našej medzinárodnej klimatickej diplomacie. Radšej by som videl Európu vyvážať čisté autá a technológie. Rád by som videl, že pracujeme na možnostiach mimosieťového nabíjania, aby sme mohli urýchliť prechod k zeleným technológiám niekde inde.

Ekonomické možnosti máme. Priemysel ale nevie dostatočne efektívne plánovať, ak si stále nebudeme istí a budeme šíriť pochybnosti. Výnimky a zadné vrátka nespravia nič pre podporu nášho priemyslu a jeho pracovníkov. Stratili by sme z dohľadu cieľ a zišli by sme z cesty.

V roku 2026 budeme posudzovať posun pri plnení nášho zámeru nulových emisií osobných áut a ľahkých úžitkových vozidiel do roku 2035. Posudzovanie klauzúl je súčasťou každého európskeho zákona. Toto hodnotenie bude o tom, ako dosiahnuť tento záväzok, nie či sa oň chceme pokúšať. Konečný termín postupného vyraďovania bol schválený Európskym parlamentom a 27 členskými štátmi. Je to ten správny termín, ktorý mnohí z automobilového priemyslu uvítali pre určitosť a smer, ktorý ponúka.

Transformácia európskeho automobilového priemyslu bude úžasná, o tom niet pochýb. Našou úlohou je sa na ňu pripraviť. Znamená to tiež, že spotrebitelia musia byť presvedčení o rovnakej jednoduchosti a pohodlnosti elektroáut, na aké sú zvyknutí pri benzíne a nafte. Potrebujeme zapracovať na infraštruktúre nabíjania, aby sme zaistili dostupnosť elektromobility. Je nutné vybudovať trh áut z druhej, tretej a pokojne aj štvrtej ruky. Čím viac sa výrobcovia zamerajú na tvorbu nových modelov, tým rýchlejšie sa nové technológie rozšíria, a čím bude technológia dostupnejšia, tým bude lacnejšia.

Takisto potrebujeme zvýšiť udržateľnú produkciu batérií v Európe a zaistiť dostupnosť kritických surovín pre elektromobilitu. Predovšetkým však treba pomôcť zamestnancom a tisíckam menších odvetví automobilového priemyslu nadobudnúť zručnosti na spoločný prechod k budúcnosti.

Ak sa stále budeme pozerať do spätného zrkadla, ostatné krajiny nás v týchto pretekoch jednoducho predbehnú. V Spojených štátoch amerických a v Ázii je už silná podpora elektromobility spolu s celým reťazcom zásobovania. Európa pracuje na komplexných riešeniach, ktoré zabezpečia príležitosti a pracovné miesta tu, na našom kontinente.

Európski výrobcovia sú pripravení byť lídrami. Vedia vyrábať autá, ktoré by konkurenčne zvíťazili nad americkými a ázijskými modelmi. Poďme preto spolupracovať na vytvorení čistého a dostupného automobilového priemyslu v Európe. Pre Európu aj svet.

Frans Timmermans, viceprezident Európskej komisie pre Zelenú dohodu

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
20. decembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku