Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. júna 2021Odhadovaný čas čítania: 1 min

Bojovať proti koronavírusu pomôžu slovenským nemocniciam aj nové dezinfekčné roboty od Európskej komisie

p047174-542034_s.jpg
© EU
Štyri nemocnice na Slovensku dostali roboty, ktoré zakúpila Európska komisia na dezinfekciu nemocničných miestností, aby tak pomohla zmierniť a zabrániť šíreniu koronavírusu. 

Týmito slovenskými nemocnicami, ktoré budú môcť využívať schopnosti nových robotov, sú nemocnice v Nitre, Prešove, Trenčíne a Banskej Bystrici. Roboty dokážu vydezinfikovať nemocničnú miestnosť štandardnej veľkosti (20-25 m2) za približne 15 minút použitím ultrafialového svetla, čím za pár minút eliminujú až 99,9 % všetkých patogénov. Dezinfekčný robot dokáže na jedno nabitie fungovať približne 2,5 hodiny a vydenzifikovať viac ako 18 izieb. Roboty zabezpečujú len dezinfekciu miestnosti, bežné manuálne čistenie sa bude zabezpečovať i naďalej.   

 

p047174-120024_s1.jpg
© EU

 

Tieto roboty už dostalo alebo čoskoro dostane po vyjadrení záujmu aj 22 ďalších členských štátov EÚ. 

Cieľom je zabezpečiť sterilné prostredie v nemocniciach bez toho, aby bol personál vystavený zbytočnému riziku. Keďže ide skôr o fyzikálny proces než o proces používajúci chemické dezinfekčné prostriedky, je pre nemocničných pracovníkov bezpečnejší, pretože už nemusia manipulovať s jedovatými, nebezpečnými alebo žieravými chemikáliami, či ich prepravovať alebo skladovať. Upratovací personál ovláda robota diaľkovo prostredníctvom mobilnej aplikácie a dezinfekcia sa začína zvonka miestnosti, takže počas nej nie je v danej miestnosti prítomný žiadny zdravotnícky pracovník.  

 

p047174-848376_s_2.jpg
© EU

 

Zariadenia sú dodávané dánskou spoločnosťou UVD Robots, ktorá vyhrala núdzové verejné obstarávanie. Európska komisia sa aj týmito robotmi snaží poskytnúť členským štátom užitočné a potrebné vybavenie na lepšie zvládnutie boja proti pandémii ochorenia COVID-19. Celkovo je z nástroja núdzovej podpory k dispozícii 12 miliónov eur na nákup viac ako 200 týchto dezinfekčných robotov.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. júna 2021