Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. októbra 2016Odhadovaný čas čítania: 4 min

Bratislava si skúsila úlohu digitálnej metropoly

dsm.png
© EU
Pre niekoho je Bratislava ospalé malomesto, pre iného moderná dynamická metropola, iný zas nedopustí na „Krásavicu na Dunaji“. Uplynulý týždeň si však naše hlavné mesto vyskúšalo aj celkom novú úlohu. Počas nášho predsedníctva v Rade Európskej únie sa na niekoľko dní premenilo na digitálne hlavné mesto Európy. Komentár Dušana Chreneka

Do Bratislavy zamierili tisícky odborníkov v oblasti najmodernejších informačných a komunikačných technológií, rozvoja internetu či podpory start-upov. V konferenčných sálach ale i počas neformálnej diskusie vo večerných hodinách sa živo debatovalo o testovacích koridoroch pre inteligentné autá komunikujúce cez internet, o inteligentnom ovládaní celých domácností a podnikov, ale aj o rýchlom zavádzaní 5G internetu či verejnom bezplatnom wi-fi pripojení do každej dediny.  

Jednotný trh aj pre online

Bratislava najskôr hostila veľké stretnutie na prepájanie expertov v oblasti IT technológií (ICT Proposers' Day 2016), ktoré vytvorilo priestor na nové partnerstvá medzi univerzitami, výskumníkmi a lídrami z priemyslu a malých a stredných firiem. Vzápätí sa v Bratislave konala aj dvojdňová prestížna konferencia Digitálne zhromaždenie (Digital Assembly 2016), na ktorej osemsto expertov, podnikateľov, odborníkov a predstaviteľov EÚ diskutovalo o tom, ako čo najskôr vybudovať jednotný digitálny trh v Európe a plne využiť jeho možnosti a potenciál.

Ak by prekážky na digitálnom trhu neexistovali, prinieslo by to do európskeho hospodárstva 415 miliárd eur ročne a státisíce nových pracovných miest. Odstránenie bariér na digitálnom trhu pomôže aj slovenskej ekonomike. Slovenské firmy by mohli expandovať na väčší európsky trh a občania na ňom nakupovať online bez zbytočných prekážok a obmedzení.

Wi-Fi do každej dediny

Experti v Bratislave venovali mimoriadnu pozornosť aj rozširovaniu a modernizácii internetového pripojenia. Rýchly a spoľahlivý internet sa stáva čoraz nenahraditeľným v mnohých oblastiach ako sú školstvo, zdravotníctvo, spracovateľský priemysel či doprava. Ľudia, ale aj mnohé zariadenia, kladú neustále nároky na zvýšenú spoľahlivosť, rýchlosť a kapacitu internetového pripojenia.

Podľa odhadov bude v roku 2020 až 50 miliárd zariadení a objektov pripojených k internetu, čo vytvára bezprecedentné príležitosti, ale aj potrebu masívnych investícií do infraštruktúry.

Aj preto Európska komisia navrhla v tejto oblasti ambiciózne ciele. Od 15. júna budúceho roka budú v EÚ zrušené roamingové poplatky, ktoré ľudí odrádzali od využívania internetu v iných krajinách Únie. Do roku 2025 by zas všetky európske domácnosti mali získať prístup na internetové pripojenie s rýchlosťou 100Mbps a všetky mestské oblasti, rovnako ako hlavné cestné ťahy a železnice by mali mať 5G pokrytie.

Prínosom bude aj zabezpečenie bezplatného Wi-Fi na verejných priestranstvách v celej EÚ, nielen v mestách, ale aj na dedinách. Tento projekt má potenciál vytvoriť 40 až 50 miliónov Wi-Fi pripojení za deň.

Slovensko pri kormidle

Slovensko má dnes vďaka predsedníctvu v Rade EÚ príležitosť významne ovplyvniť budovanie jednotného digitálneho trhu a rozvoj internetovej ekonomiky. Práve počas nášho predsedníctva by sa mali uzavrieť rokovania o návrhu, vďaka ktorému sa Európania cestujúci po EÚ dostanú k online službám poskytujúcim filmy, športové prenosy, hudbu, elektronické knihy či hry, za ktoré si doma zaplatili.

Ďalší posun potrebujeme v zjednodušení koordinácie frekvenčných pásiem tak, aby sme mohli čo najskôr využívať 5G sieť. Slovensko povedie rokovania aj o návrhu, ktorým sa odstráni geografické blokovanie online služieb v EÚ.

Musíme pridať

Diskusie a prednášky v Bratislave však poukázali aj na nedostatky, s ktorými sa v digitálnej oblasti u nás doma stále boríme. Hoci Slovensko v poslednom období do digitálnej oblasti významne investovalo, v celkovom hodnotení indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti stále figurujeme na nelichotivom 21. mieste z 28 členských štátov EÚ. Nedostatky máme aj v pokrytí územia modernými telekomunikačnými sieťami a vo využívaní elektronickej verejnej správy.

Nič však nie je stratené, na pokrok v tejto oblasti máme dobrý potenciál. Slovensko disponuje slušným počtom IT odborníkov i relatívne dobrou digitálnou gramotnosťou, viaceré naše IT firmy zároveň patria medzi najrýchlejšie rastúce v regióne strednej a východnej Európy.

Vláda pred pár dňami schválila po konzultácii s odborníkmi a zástupcami tretieho sektora Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, ktorá má dať nový impulz pre modernizáciu verejnej správy a rozvoj digitálnych služieb pre občanov. Táto stratégia je potrebná aj pre dobré nastavenie využívania značných európskych fondov v tejto oblasti.

Záujem ľudí, peniaze, ako aj legislatívna a technická podpora Európy sú faktory, ktoré rozvoju digitálneho sektora nahrávajú. Avšak Slovensko musí naozaj pridať, aby nebolo centrom digitálnej Európy len jeden týždeň.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Článok bol uverejnený na portáli Aktuality.sk 4.10.2016

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. októbra 2016