Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. februára 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Bratislavčania aj Košičania oceňujú nárast možností pre športové vyžitie v ich meste

bratislava_0.jpg
© EU
S kým sa môžu rovnať Bratislava a Košice - s rakúskou Viedňou alebo talianskym Palermom? Pozreli sme sa z bližšia na to, ako sa žije ľudom v 83 európskych mestách.

Európska komisia uskutočnila celoeurópsky prieskum o kvalite života v európskych mestách. Pýtali sme sa 40 000 ľudí žijúcich v 83 mestách Európy. Zo slovenských miest boli do prieskumu zaradené Košice a Bratislava. Prieskum skúmal ako sa obyvateľom európskych miest žije, ako sú spokojní s kvalitou života, ako hodnotia kvalitu verejných služieb, akými sú vzdelávanie, doprava, dostupnosť kultúrnych a športových zariadení. Za tri najväčšie problémy miest Európania považujú zdravotníctvo, nezamestnanosť a vzdelávanie. Veľká časť Európanov tiež negatívne hodnotí prístup k dobrému bývaniu za rozumnú cenu. Zo skúmaných miest sú ľudia najspokojnejší v dánskom Aalborgu, litovskom Vilniuse a severoírskom Belfaste. Naopak najmenšia spokojnosť so svojimi mestami panuje v Palerme, Aténach, Neapole a Miškolci.

Najväčšia spokojnosť s dopravou je vo Viedni a Helsinkách. Naopak, najmenej spokojní sú obyvatelia Košíc, fínskeho Oulu, Lefkosie a talianskych miest. Košice v tomto parametri dokonca zaznamenali spolu s Rigou najväčší pokles v porovnaní s rokom 2012. Na druhej strane Košice a Bratislava patria medzi mestá, kde bol zaznamenaný najväčší nárast spokojnosti so športovými zariadeniami.

Prieskum ukázal, že z pohľadu kultúrnej ponuky jednoznačne vedú Viedeň a Helsinki.

Bratislava je zas medzi štyrmi mestami, kde je najväčšia spokojnosť s pracovnými príležitosťami. Naopak najhoršie sú na tom mestá v Španielsku, Grécku a Taliansku. Z pohľadu otvorenosti k cudzincom vynikajú rumunské mesto Kluž a dánska metropola Kodaň.

So službami samosprávy sú najviac spokojní v Luxemburgu, Belfaste a Aalborgu. Naopak v Bratislave a Berlíne zistil prieskum najväčšiu nespokojnosť. S názorom, že samospráva pomáha ľuďom, nesúhlasí v Bratislave 61 % obyvateľov. To sa odzrkadľuje aj na miere dôvery obyvateľov k miestnym úradom. Bratislava je v tomto rebríčku na chvoste spolu s Rímom a Palermom.

Kvalitu vzduch najhoršie hodnotia v Krakowe a Ostrave. Čistotou mesta vyniká Oviedo a Luxemburg, naopak Rím a Palermo majú čo doháňať. So zeleňou sú spokojní najmä vo švédskom Malmo, Mníchove a poľskom Bialystoku. Košice sú v tejto kategórii skokanom, keďže zaznamenali v porovnaní s rokom 2012 nárast spokojnosti až o 18 %. Pod tento úspech sa nepochybne podpísali aktivity a revitalizácia mesta pri príležitosti Európskeho hlavného mesta kultúry. 

Kvalita života v európskych mestách – prieskum január 2016 (EN)

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. februára 2016