
Do 31. októbra 2019, dátumu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie, zostáva 8 týždňov. Komisia preto vo svojom 6. oznámení o pripravenosti na brexit opätovne vyzvala všetky zainteresované strany v EÚ27, aby sa pripravili na scenár bez dohody.
Európska komisia uverejnila podrobný kontrolný zoznam s cieľom pomôcť podnikom, ktoré obchodujú so Spojeným kráľovstvom, urobiť konečné prípravy. Komisia okrem toho navrhla Európskemu parlamentu a Rade aj cielené technické úpravy dĺžky trvania krízových opatrení EÚ v oblasti dopravy v prípade brexitu bez dohody. Technická úprava konkrétnych krízových opatrení s cieľom zohľadniť dátum 31. október 2019 ako dátum vystúpenia Spojeného kráľovstva:
1. Doprava
• Nariadenie, ktorým sa zabezpečuje základná prepojenosť v cestnej nákladnej a osobnej doprave - návrh predĺžiť účinnosť nariadenia do 31.7.2020.
• Základná letecká prepojenosť – dnešný návrh je predĺžiť účinnosť tohto nariadenia do 24.10.2020.
2. Rybolovné činnosti
• Nariadenie o oprávneniach na rybolov: Komisia dnes navrhla rozšíriť prístup zvolený v krízovom nariadení prijatím podobného opatrenia na rok 2020, aby si rybári z EÚ a Spojeného kráľovstva zachovali vzájomný prístup do svojich vôd aj v roku 2020.
3. Rozpočet EÚ
• Komisia dnes navrhla rozšíriť prístup krízového nariadenia o rozpočte na rok 2019 o podobné opatrenie na rok 2020. Spojené kráľovstvo a prijímatelia zo Spojeného kráľovstva by tak boli naďalej oprávnení zúčastňovať sa na programoch v rámci rozpočtu EÚ a prijímať finančné prostriedky do konca roka 2020, ak Spojené kráľovstvo akceptuje a splní podmienky už stanovené v krízovom nariadení na rok 2019, zaplatí rozpočtové príspevky na rok 2020 a umožní vykonanie požadovaných auditov a kontrol.
Finančná podpora EÚ pre tých, ktorých brexit bez dohody najviac postihne - Komisia dnes okrem existujúcich programov a nástrojov navrhla:
• rozšíriť rozsah pôsobnosti Európskeho fondu solidarity tak, aby sa za určitých podmienok vzťahoval aj na výrazné finančné zaťaženie členských štátov v prípade scenára bez dohody,
• zaistiť, aby bol Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii za určitých podmienok k dispozícii na podporu pracovníkov a samostatne zárobkovo činných osôb, ktorí boli prepustení v dôsledku scenára bez dohody.
V sektore poľnohospodárstva bude k dispozícii celé spektrum existujúcich nástrojov na podporu trhu a priamu finančnú podporu pre poľnohospodárov, aby sa zmiernili najhoršie dôsledky pre poľnohospodársko-potravinárske trhy.
Komisia a Írsko pokračujú v spolupráci s cieľom identifikovať opatrenia pre krízové riešenia bezprostredne po vystúpení bez dohody, ako aj pre stabilnejšie riešenie na nasledujúce obdobie. Zabezpečovací mechanizmus stanovený v dohode o vystúpení je jediným identifikovaným riešením, ktoré chráni Veľkopiatkovú dohodu, zabezpečuje dodržiavanie povinností vyplývajúcich z medzinárodného práva a zachováva integritu vnútorného trhu.
Scenár bez dohody – podľa neho sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou bez akýchkoľvek prechodných dojednaní. Od toho momentu sa na Spojené kráľovstvo prestanú vzťahovať všetky primárne a sekundárne právne predpisy EÚ. Nebude sa uplatňovať žiadne prechodné obdobie stanovené v dohode o vystúpení.
Ako vyhlásil predseda Európskej komisie Juncker v apríli 2019 v Európskom parlamente, ak by sa naplnil scenár bez dohody, od Spojeného kráľovstva by sa očakávalo riešenie troch hlavných otázok spojených s odlúčením, ktoré by pre EÚ boli nevyhnutným predpokladom na začatie rokovaní o budúcom vzťahu. Týmito otázkami sú:
1. ochrana a zachovanie práv občanov, ktorí využili svoje právo na voľný pohyb pred brexitom,
2. dodržanie finančných záväzkov, ktoré Spojené kráľovstvo prijalo ako členský štát,
3. uchovanie litery a ducha Veľkopiatkovej dohody, udržanie mieru na ostrove Írsko a zachovanie integrity vnútorného trhu.
Čo treba robiť v prípade scenára bez dohody?
Pokiaľ ide o obdobie bezprostredne po vystúpení, Komisia zriadila telefonické kontaktné centrum pre správne orgány členských štátov, aby získali jednoduchý prístup k odborným poznatkom útvarov Komisie. Občania EÚ, ktorí chcú vedieť viac o tom, ako sa dá pripraviť na scenár bez dohody, môžu v prípade akýchkoľvek otázok kontaktovať Europe Direct. Na bezplatné telefónne číslo 00 800 6 7 8 9 10 11 môžete volať z celej EÚ a v ktoromkoľvek úradnom jazyku EÚ.
Podrobnejšie informácie nájdete aj v tlačovej správe na tomto odkaze.
Užitočné odkazy pre občanov EÚ:
– dnešné oznámenie
– kontrolný zoznam pre podniky
– webové stránky Európskej komisie o pripravenosti
– prehľad práv na pobyt v jednotlivých členských štátoch EÚ27
– webové stránky venované brexitu bez dohody v jednotlivých členských štátoch
– oznámenie o cestovaní
– prehľady o cestovaní, právach občanov, štúdiu a právach spotrebiteľov
– otázky a odpovede týkajúce sa programu Erasmus+
– otázky a odpovede o scenári bez dohody
– informácie pre občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve
Užitočné odkazy pre podniky EÚ:
– rôzne materiály o clách a nepriamych daniach (vrátane jednoduchého 5-krokového kontrolného zoznamu) pre podniky
– informácie týkajúce sa poľnohospodárstva
– Sedem vecí, ktoré musia podniky v EÚ27 vedieť, aby sa pripravili na brexit
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 4. septembra 2019