Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. októbra 2016Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Café Európa na festivale Jeden svet: Vplyv Ruska vo svete

Prvá z diskusií Café Európa v rámci Filmového festivalu Jeden svet priniesla debatu o vplyve Ruska v súčasnosti, nielen v Európe ale aj inde vo svete.

CE Jeden svet: Vplyv Ruska vo svete

Podujatie moderoval Mirek Tóda z Denníka N. Pozvanie prijal Ondřej Soukup, reportér denníku Hospodářske noviny, Veronika Víchová, z Kremlin Watch a think-tank Evropské hodnoty a v neposlednom rade Alexander Duleba, obdorník na Ukrajinu zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Je Rusko víťazom?

Diskutujúci sa zhodujú, že pri pohľade na aktuálnu situáciu a krokom Ruska z nedávnej minulosti by sa mohlo javiť, že Rusko je víťazom. Rusku sa podarilo zastaviť integráciu Ukrajiny do euroatlantických štruktúr. Dnes je možné vnímať tieto dôsledky, ako je anexia Krymu a situácia na Donbase. Alexander Duleba si však myslí, že Rusko nie je tým, kto vyhráva. Rusko stráca svojich susedov a stratilo Ukrajinu. Domnieva sa, že keby Rusi vojensky nezasiahli na Kryme, tak by Ukrajinu mali stále pod vplyvom a mohli by ju dlhodobo a strategicky kontrolovať politicky aj ekonomicky. Rusko chcelo spraviť všetko pre to, aby nedošlo k podpísaniu Asociačnej dohody Ukrajiny s Európskou úniou. ,,Keby malo Rusko plán, situácia by bola iná,“ myslí si Duleba. Putinovu politiku považuje za prehru.

„Rusko urobilo strategickú chybu. Bol to krok, ktorý oslabil Rusko, pretože použitie sily v medzinárodných vzťahoch je príznak slabosti, a nie sily štátu.“ A.Duleba

(Ruská) propaganda

Rusko je úspešné v tom ako vytvárať obraz medzi ľuďmi. Často však nemusí úplne zodpovedať realite. Súčasnosť sa vyznačuje množstvom rôznych informácií, nie vždy je možné sa v nich vyznať, a málokto má chuť všetky analyzovať, a zisťovať ich relevantnosť. Zaujímavosťou je však taktika ruských médií a tlače, v rámci ktorej sa snažia nehovoriť dobre ani zlé o Rusku, avšak všetkých ostatných skritizujú. A. Duleba však argumentuje tým, že „propaganda je skôr o našich problémoch. A to nie je sila Ruska, ale naša slabosť.“

Relevantnosť informácií

V. Víchová poukazuje na skutočnosť, že čitateľom často chýba mediálna gramotnosť. Dôležité je podľa nej vybudovať v ľuďoch schopnosť kriticky myslieť, a nie všetkému na prvý pohľad uveriť. Poukazuje na potrebu overovať informácie z viacerých relevantných zdrojov.

„Riešením nie je sankcionovať, či zakazovať nedôveryhodné zdroje, ale naopak, zdiskreditovať ich.“ Veronika Víchová

Bojí sa Západ Putina?

To, čo sa v súčasnosti deje v Sýrii, pripomína karibskú krízu zo 60. rokov, kedy veľmoci zistili, že jadrová vojna nemá víťaza. Ešte nikdy nebola konfrontácia tak blízko, ako je teraz v týchto dňoch. Po rozpade ZSSR si boli Rusi vedomí toho, že len Rusko a USA je schopní odpáliť v jednom momente viac než 1000 balistických rakiet s jadrovými hlavicami a proti tomuto neexistuje obrana. Aj preto sa musia vzájomne rešpektovať, zhodli sa diskutéri.

Majú sa Pobaltské štáty obávať?

Situácia v Pobaltí je iná ako situácia v Ukrajine, kde v minulosti reálne existoval konflikt s Ruskom. Ukrajinci s výnimkou západnej Ukrajiny, neboli nikdy s Ruskom vo vojne.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. októbra 2016
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku