Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. júla 2020Odhadovaný čas čítania: 1 min

Čo je to Európske hlavné mesto kultúry?

eu_hl_mesta_kultury_2020.png
© EU
Európske hlavné mestá kultúry sú jedným z najuznávanejších projektov EÚ. Tento projekt iniciovala v roku 1985 vtedajšia grécka ministerka kultúry Melina Mercouriová. V roku 2026 bude titul Európskeho hlavného mesta putovať opäť na Slovensko.

Hlavnou myšlienkou projektu Európskeho hlavného mesta je, aby sa mestá stali centrom kultúrneho života v celej Európe. Vďaka kultúre a umeniu tak pomáha zlepšiť kvalitu života vo vybraných mestách a posilniť pocit spolupatričnosti. Občania týchto miest sa môžu počas celého roku zapájať do aktivít a zohrávať významnejšiu úlohu v ich rozvoji a kultúrnom vyjadrení.

Titul Európskeho hlavného mesta kultúry prináša týmto mestám nový vietor a je príležitosťou k naštartovaniu kultúrneho, spoločenského a ekonomického rozvoja. Mnohé z nich, napríklad Lille, Glasgow či Essen alebo Košice dokázali oživiť svoje mestské centrá, a to najmä vďaka tvorivosti, novým návštevníkom a medzinárodnému uznaniu, ktoré tento titul prináša.

Tento projekt je však prínosný pre všetkých Európanov: poukazuje na bohatstvo a rozmanitosť európskej kultúry a prináša čerstvý pohľad na našu spoločnú históriu a dedičstvo. Podporuje vzájomné porozumenie a ukazuje, ako univerzálny jazyk tvorivosti otvára Európu kultúram z celého sveta. 

 

eu_mesto_kultury_1_0.png
© EU

 

Hostiteľskou krajinou Európskeho hlavného mesta kultúry sa môžu stať všetky členské štáty EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo v EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu/Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa. V roku 2026 bude titul Európskeho hlavného mesta putovať opäť na Slovensko.  

 

eu_mesto_kultury_2_0.png
© EU

 

Viac informácií o Európskych hlavných mestách kultúry nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. júla 2020