Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok1. februára 2017Odhadovaný čas čítania: 2 min

Čo sme zatiaľ dosiahli v oblasti energetickej únie?

maros_01022017.jpg
© EU
Druhá správa o stave energetickej únie, ktorú dnes (1.februára 2017) v Bruseli predstavil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, potvrdzuje, že EÚ modernizuje svoje hospodárstvo a uskutočňuje prechod na nízkouhlíkovú éru.

Pokiaľ ide o emisie uhlíkových plynov, energetickú efektívnosť a energiu z obnoviteľných zdrojov, Európa je na ceste k naplneniu svojich cieľov vytýčených na obdobie do roku 2020. Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič tiež oznámil, že sa chystá navštíviť členské štáty EÚ v rámci nového turné venované problematike energetickej únie, aby tak ďalej podporil tento proces.

Podpredseda Komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič uviedol: „Energetická únia nie je len o energii a klíme, ale jej zámerom je aj urýchliť zásadnú modernizáciu celého hospodárstva Európy tak, aby bolo nízkouhlíkové a efektívne z hľadiska využívania energie i zdrojov, a zabezpečiť, aby táto modernizácia bola sociálne spravodlivá. Takisto by sme mali posilniť vonkajší rozmer energetickej únie s cieľom posilniť vedúcu úlohu EÚ v celosvetovom meradle. Keďže veľká časť príslušných legislatívnych návrhov už bola vypracovaná, rok 2017 by sa mal niesť v znamení ich vykonávania. To je odkaz, ktorý chcem členským štátom odovzdať počas nového turné venovaného problematike energetickej únie, ktoré začnem 3. februára 2017“.

Komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Cañete pri tejto príležitosti povedal: „Európa je na dobrej ceste k naplneniu svojich cieľov v oblasti klímy a energetiky vytýčených na obdobie do roku 2020. Aj napriek súčasným geopolitickým neistotám si razí cestu vpred v ústrety čistej energii. Neexistuje žiadna iná alternatíva. Fakty hovoria samé za seba: energia z obnoviteľných zdrojov je teraz nákladovo konkurencieschopná a niekedy dokonca aj lacnejšia než fosílne palivá, zamestnáva viac ako milión ľudí v Európe, priťahuje viac investícií než mnohé iné odvetvia a vďaka nej sa naše výdavky za dovoz fosílnych palív znížili o 16 miliárd EUR. Európa teraz v spolupráci so svojimi partnermi vedie celosvetové úsilie o udržateľnejšie a konkurencieschopnejšie hospodárstvo a v tomto úsilí je potrebné vytrvať.“

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
1. februára 2017