Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok12. januára 2017

Cyprus si zaslúži lepšiu európsku budúcnosť

cyprus.jpg
© EU
V súčasnosti prebiehajú vo švajčiarskej Ženeve rokovania o zjednotení Cypru. Európska komisia dlhodobo politicky a technicky podporuje vyjednávania lídrov oboch cyperských komunít, ktoré sa uskutočňujú pod záštitou OSN.

Aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa v Ženeve zúčastnil rokovaní o zjednotení Cypru. Pri tejto príležitosti uviedol: „Odkedy som sa stal predsedom Komisie, mám osobný záujem v otázke zjednotenia Cypru. Teraz sa musíme chopiť šance na jeho zjednotenie. Všetci Cyperčania si zaslúžia lepšiu európsku budúcnosť. Poliaľ ide o mier, musíte si sadnúť do lietadla. Je to riskantné, ale ak ide o mier, musíte podstúpiť riziká. Tí, ktorí neriskujú vôbec, riskujú oveľa viac.“

Európska komisia už dlhodobo politicky a technicky podporuje vyjednávania lídrov oboch cyperských komunít, ktoré sa uskutočňujú pod záštitou OSN. Už počas svojej kampane na post predsedu Komisie Juncker podporoval proces urovnania konfliktu na Cypre a po zvolení bol v neustálom kontakte so všetkými kľúčovými aktérmi procesu. 

Komisia poskytuje technickú a právnu podporu pre proces urovnania konfliktu prostredníctvom OSN. Takisto podporuje turecko-cyperskú komunitu, aby sa uľahčilo zjednotenie Cypru. V rámci tohto rozvojového programu Európska komisia poskytla 449 miliónov eur v rokoch 2006-2016 a v rokoch 2014-2020 plánuje poskytnúť ďalších 30 miliónov eur ročne. Táto pomoc by bola prehodnotená v prípade úspešného urovnania cyperského problému.

Európska komisia považuje urovnanie cyperského konfliktu za prospešné pre Cyprus a Európsku úniu a taktiež pre väčšiu bezpečnosť a stabilitu v regióne. 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
12. januára 2017