Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. februára 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Deň bezpečnejšieho internetu 2020

klavesnica.jpg
© EU
Život bez prístupu na internet si v dnešnej dobe vieme predstaviť veľmi ťažko. Počítače, tablety, smartfóny, digitálne hodinky, či herné konzoly. To je ešte úzky výber technologických výdobytkov, ktoré nás neustále obklopujú a my ich využívame na dennej báze. Bezpečný internet bez nenávistných prejavov, kyberšikany, phishingu, či explicitného obsahu je dávno minulosťou. Preto sa každý rok v druhý deň druhého týždňa a druhého mesiaca koná Deň bezpečnejšieho internetu, pričom tento rok pripadá na 11. február 2020.

Deň bezpečnejšieho internetu sa organizuje od roku 2004. Jeho hlavný cieľom je zvýšiť informovanosť o bezpečnejšom a lepšom internete, kde má každý možnosť používať technológie zodpovedne, s úctou, kriticky a tvorivo. Slovným spojením „lepší internet“ sa zvykne označovať kvalitný, rýchly, ale predovšetkým bezpečný internet. Preto aj slogan „Spoločne za lepší internet!“, ktorý sprevádza tohtoročnú kampaň, mapujúcu vznikajúce online problémy a vyberajúcu témy odrážajúce súčasné obavy súvisiace s online priestorom.

Európsky deň za bezpečnejší internet organizujú spoločne siete Insafe a INHOPE  s podporou Európskej komisie a jej programu Nástroja na prepájanie Európy. V krajinách EÚ, ako aj v mnohých ďalších štátoch sveta, sa pri príležitosti Európskeho dňa za bezpečnejší internet organizujú mnohé podujatia. Slovensko sa taktiež pravidelne zapája. Dnešok sa preto bude sociálnymi sieťami niesť pod heslom #SaferInternetDay alebo #SID2020.

Kto všetko sa môže zapojiť?

Do celosvetového projektu „Deň bezpečnejšieho internetu“ sa v roku 2019 zapojilo viac ako 150 štátov sveta. Zúčastniť sa môže každý, mladý či starší, učitelia, sociálni pracovníci, podniky alebo aj samotní politici. Pretože každý môže prispieť k tvorbe lepšieho internetu. Dôraz sa kladie predovšetkým na tzv. netiketu (pravidlá slušného správania sa na internete). Dôležité je úctivé správanie sa a rešpekt voči ostatným užívateľom, ako aj nahlasovanie nevhodných obsahov online. 

Ako surfovať bezpečne?

Každý z nás, bez ohľadu na vek, by mal byť opatrný a vyvarovať sa rizikám súvisiacim s používaním internetu, tak aby mohol v čo najväčšom rozsahu využívať mnohé z užitočných výhod, ktoré internet v dnešnej dobe ponúka. O tom, aké nebezpečenstvá môžu hroziť pri využívaní internetu, dostávajú informácie nielen žiaci v školách, ale aj ich rodičia. Otázka znie ako sa chrániť v dobe digitálu, kedy už bežné surfovanie internetom nie je považované za bezpečné? Odpovede na túto otázku je niekoľko od množstva odborníkov.

Na zhrnutie možno uviesť aj týchto 11 tipov na to ako pri surfovaní po internete na svojom smartfóne, tablete či počítači zostať v bezpečí:

1.    Na sociálnych sieťach rozmýšľajte dvakrát a zdieľajte obsah s rozumom.
2.    Dajte si pozor na online hry zadarmo, ktoré môžu obsahovať malvér a pár chvíľok zábavnej hry vás môže stáť aj zneužitie vašich osobných údajov. 
3.    Pozor na otvorenú WiFi, ktorá môže byť napadnutá hekermi.  
4.    Dômyselne vyberajte vaše heslá a často ich meňte. 
5.    Kontrolujte si vaše nastavenia súkromia.
6.    Dobre rozlišujte nevyžiadanú reklamu vo forme spamov a phishingu, neotvárajte prílohy podozrivých emailov.
7.    Používajte antivírusové programy a bránu firewall. 
8.    Starostlivo si zálohujte vaše dáta.
9.    Buďte pripravení na útoky hekerov a reagujte rýchlo.
10.    Nezabúdajte sa odhlásiť z vášho konta. 
11.    Dajte prednosť https pred http, https webstránky sú zabezpečené, u http sa  neodporúča poskytovať svoje osobné údaje.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. februára 2020