Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Denné spravodajstvo11. decembra 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Deň ľudských práv

10. decembra sme si pripomenuli 75 rokov od prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv.

75 rokov ľudských práv

Všeobecnú deklaráciu ľudských práv prijalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov 10. decembra 1948. Deklarácia, ktorá je najprekladanejším dokumentom na svete, vymenúva a opisuje zákadné ľudské práva a po prvýkrát stanovuje ich všeobecnú ochranu.

Európska únia je založená na hodnotách, ako je úcta k ľudskej dôstojnosti, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a dodržiavanie ľudských práv vrátane práv osôb patriacim k menšinám. Dodržiavanie ľudských práv je jedným z našich základných záväzkov. 

Vo štvrtok 7. decembra 2023 sme spolu s Ústavom pamäti národa, občianskym združením Misia 89 a s podporou Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku spoluorganizovali medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorá sa venovala ľudským právam a ich vývoju v priebehu 75 rokov od prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv. 

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha vystúpil v panelovej diskusii zameranej na tému ľudských práv a totalitných režimov v Európe. Pripomenul, že ľudské práva a Charta základných práv Európskej únie tvoria jeden zo základných pilierov, na ktorých stojí Európska únia. Pokiaľ tento pilier obmedzíme, výrazne sa poškodí aj naša európska súdržnosť a silný zväzok 27 štátov.

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Deň ľudských práv sme sa rozhodli pripomenúť si tiež pozitívnym príkladom úspešného portugalského futbalistu Ricarda Quaresmu, ktorý vlastným životným príbehom chce povzbudiť a motivovať rómsku komunitu na Slovensku.

„Prekážky sú nevyhnutnou súčasťou života. My ich však musíme prekonávať častejšie ako bežní ľudia. Ľudia na nás zle pozerajú, podceňujú nás a ak im to dovolíme, nikdy sa nám nepodarí splniť si sny a žiť tak, ako chceme,“ hovorí v tejto súvislosti Ricardo Quaresma.

Pozrite si jeho inšpiratívny príbeh v krátkom videu:

Európska únia sa dlhodobo zaviazala k ochrane a posilňovaniu základných práv svojich občanov. V rámci EÚ existujú rozsiahle právne mechanizmy a orgány zamerané na zabezpečenie dodržiavania ľudských práv vo všetkých členských štátoch. Európska komisia a Európsky parlament hrajú kľúčovú úlohu v presadzovaní a monitorovaní týchto práv.

Podpora Európskej komisie nám pripomína, že záväzok k ochrane ľudských práv nekončí na hraniciach národnej štátnosti. Európa sa snaží byť príkladom v oblasti dodržiavania a posilňovania ľudských práv nielen vo vnútri, ale aj v medzinárodnom meradle.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. decembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku