Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. novembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Desať rokov od spustenia projektu Galileo

Deň, keď Európska únia prerazila v oblasti globálnych navigačných systémov.

Štart Sentinel-1B lifts z Kourou

Pre európske vesmírne dejiny sa 21. október 2011 stal významným míľnikom. V tento deň, konkrétne o 12:30 hod. stredoeurópskeho času, Európa vypustila prvé dva operačné satelity systému Galileo z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Európska únia sa vďaka tomu posunula o krok bližšie k vlastnému globálnemu navigačnému satelitnému systému.

Galileo je navigačný a polohový systém Európskej únie a zároveň najpresnejší globálny navigačný satelitný systém, ktorý celosvetovo využíva viac než 2,3 miliardy používateľov. V súčasnosti ho tvorí konštelácia 26 satelitov na obežnej dráhe Zeme v nadmorskej výške približne 23 tisíc kilometrov. Je plne financovaný z prostriedkov EÚ a podporujú ho mnohé pozemné centrá a snímače po celom svete. Od svojho spustenia v decembri 2016 sa systém neustále vyvíjal, až sa napokon stal oporou pre viaceré služby s pridanou hodnotou, ktoré sú prospešné pre občanov EÚ a zaisťujú autonómiu a zvrchovanosť Únie.

Systém Galileo má priamy dopad na európske hospodárstvo, keďže podľa expertov satelitná navigácia umožňuje vytvárať až 11 % európskeho HDP. Vďaka satelitnému navigačnému systému EÚ bola Únia schopná posilniť svoju digitalizačnú stratégiu, podporiť Európsku zelenú dohodu a stimulovať hospodársky rast. Používanie systému Galileo vo vozidlách môže napríklad skrátiť čas jazdy o viac ako 10 %, a tým prispieť k zníženiu emisií škodlivých a znečisťujúcich látok. Európska únia sa v priebehu rokov stala svedkom viacerých technologických pokrokov: od zavedenia systému eCall v novovyrobených automobiloch až po jedinečnú funkciu pátracej a záchrannej služby systému Galileo (Galileo Search and Rescue Service – SAR) s názvom Galileo Return Link (RLS)

O krok bližšie k plnej prevádzkovej spôsobilosti

Štart ďalších dvoch satelitov na rakete Sojuz z Francúzskej Guyany je plánovaný na 1. december 2021 o 00:35 greenwichského času. Vypustením týchto satelitov sa program dostane o krok bližšie ku svojej plnej prevádzkovej spôsobilosti (Full Operational Capability – FOC). Udeje sa tak pár mesiacov potom, čo nadobudlo účinnosť nové nariadenie o vesmírnom programe. Nariadenie prináša efektívnejšie riadenie medzi európskymi aktérmi v oblasti kozmického priestoru a poskytuje potrebnú rozpočtovú istotu na nasledujúcich sedem rokov.

Galileo sa naďalej vyvíja. Nové služby, ktoré sa v súčasnosti testujú, budú onedlho k dispozícii aj pre používateľov a otvoria nové trhové príležitosti v rôznych odvetviach.

Patrí medzi ne aj služba vysokej presnosti (Galileo High Accuracy Service – HAS), vďaka ktorej sa Galileo stane prvou celosvetovo bezplatnou službou určovania polohy s vysokou presnosťou pre vysoko výkonné technológie, ako sú bezpilotné lietadlá a autonómne vozidlá.

Ďalšou pripravovanou službou je otvorená služba systému Galileo na autentifikáciu navigačných správ (Open Service Navigation Message Authentication – OSNMA), ktorá má prispieť k odhaleniu útokov na globálne navigačné satelitné systémy. Táto služba poskytuje autentifikačný mechanizmus, ktorý prijímačom navigačných satelitných systémov umožňuje overiť pravosť informácií a uistiť sa, že prijaté údaje skutočne pochádzajú zo systému Galileo a neboli žiadnym spôsobom upravené.

Galileo rastie vďaka intenzívnej 3D spolupráci

Systém Galileo, na čele ktorého stojí Európska komisia, je výsledkom bezprecedentnej spolupráce medzi zákonodarcami, aktérmi vesmírneho priemyslu a predovšetkým členskými štátmi EÚ. Zatiaľ čo Európska vesmírna agentúra (ESA) je dôveryhodným partnerom pri navrhovaní architektúry systému, Agentúra Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) ako správca využívania systému zabezpečuje nepretržité poskytovanie bezpečných, chránených a súčasne najmodernejších služieb občanom EÚ, ale aj čoraz väčšej skupine používateľov po celom svete.

„V agentúre EUSPA sme odhodlaní pozdvihnúť vesmírnu politiku EÚ na vyššiu úroveň. Základom je spolupráca medzi EUSPA, Európskou komisiou a ESA. Každý partner má v tomto systéme jedinečnú funkciu a jeho kompetencie sa vzájomne dopĺňajú s kompetenciami ostatných,“ vyhlásil Rodrigo da Costa, výkonný riaditeľ agentúry EUSPA.

 

Poznámka pre médiá: Tento článok možno bezplatne publikovať za predpokladu, že v hornej alebo dolnej časti článku bude uvedená Agentúra Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) ako zdroj informácií. Pred použitím ktorejkoľvek z fotografií na stránke je potrebné požiadať o povolenie. V prípade opätovného uverejnenia, prosím, uveďte internetový zdroj stránky EUSPA (http://www.euspa.europa.eu).

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. novembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku