Ochrana zraniteľných spotrebiteľov v digitálnom veku bola hlavnou témou Spotrebiteľského dialógu, ktorý v piatok 8. marca spoluorganizovala Európska komisia a Ministerstvo hospodárstva SR. Panelovej diskusie sa okrem zástupcu Ministerstva hospodárstva SR zúčastnili zástupcovia Európskej komisie, Národnej banky Slovenska, neziskových organizácií a obchodníkov.
„Zložitosť a zvýšená obchodná sila hráčov na trhu si vyžaduje nový prístup k ochrane spotrebiteľa. Musíme nanovo definovať, čo znamená spravodlivosť v novej digitálnej realite. Stratégia spotrebiteľskej politiky EÚ pre ďalšie obdobie predstavuje jedinečnú príležitosť pripraviť pôdu pre novú generáciu právnych predpisov a opatrení, ktorá odpovie na niektoré súčasné trendy. Vo svete ovládanom digitálnymi technológiami, pokročilými marketingovými technikami a novými spôsobmi predaja nemôžeme nechať spotrebiteľa osamote,“ skonštatoval na štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vladimír Šimoňák.
Účastníci panelovej diskusie ocenili prínos digitalizácie, avšak poukázali na potrebu nového prístupu k ochrane spotrebiteľa v novej digitálnej realite. V rámci diskusie upozornili na aktuálne problémy spotrebiteľov v oblasti poskytovania finančných služieb, prístupu k tovaru a službám pre zraniteľných spotrebiteľov, ale aj na časté zneužívanie dôvery spotrebiteľov a používanie nekalých praktík zo strany niektorých obchodníkov. Spotrebitelia v súčasnosti musia čeliť novým výzvam doby. Rýchlo sa meniace obchodné modely, digitalizácia a umelá inteligencia vyžadujú neustálu pozornosť a prispôsobovanie sa. Hoci digitálny svet priniesol mnohé výhody, spotrebitelia sa stávajú zraniteľnejšími.
„Na dnešné stretnutie som si prišla vypočuť, pochopiť, ale aj diskutovať o výzvach, ktorým na Slovensku čelíte v oblasti ochrany spotrebiteľov. Vidím, že výzvy sú tu veľmi podobné ako v iných členských štátoch. V Európskej komisii intenzívne pracujeme na ochrane najzraniteľnejších spotrebiteľov, či už ide o osoby so zdravotným znevýhodnením, starších ľudí alebo deti. Rôzne nové výzvy, s ktorými sa pri nákupoch v bežnom obchode nestretneme, prináša najmä nakupovanie online. Jednou z nich je napríklad aj fakt, že mnoho výrobkov európski spotrebitelia nakupujú v online obchodoch mimo EÚ. Na európskej úrovni preto pravidlá ochrany spotrebiteľov priebežne aktualizujeme. Prioritou pri príprave legislatívy je prinášať také riešenia, ktoré reagujú na aktuálne výzvy a posilnia postavenie európskych spotrebiteľov, ako aj organizácií na ich ochranu v celej Európskej únii,“ povedala po stretnutí riaditeľka pre agendu spotrebiteľov z Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť a spotrebiteľov Európskej komisie Isabelle Pérignon.
Európska komisia pravidelne organizuje v členských štátoch sériu podujatí s názvom Spotrebiteľský dialóg. Ich cieľom je diskutovať s vnútroštátnymi orgánmi a zainteresovanými subjektmi o ich skúsenostiach so spotrebiteľskou agendou, zhodnotenie spotrebiteľskej politiky a podpora spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 12. marca 2024
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku