Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. januára 2019Odhadovaný čas čítania: 2 min

DiscoverEU: možnosť precestovať EÚ tento rok bude mať ďalších 14 500 mladých Európanov

discover_eu.png
© EU
Cestovné poukazy DiscoverEU získa vyše 14 536 osemnásťročných uchádzačov z celej Európskej únie, ktorí boli vybraní z takmer 80 000 prihlášok. Zo Slovenska sa o cestovné poukazy uchádzalo 979 uchádzačov, šťastie sa usmialo na 160 z nich. 

Vďaka poukazom DiscoverEU môžu vybraní osemnásťroční Európania objavovať krásy Európy a to buď sami alebo v maximálne päťčlenných skupinách. Cesta môže trvať najviac 30 dní v období od 15. apríla do 31. októbra 2019. Cestovať budú prevažne vlakom, pričom vo výnimočných prípadoch budú môcť využiť aj iné spôsoby dopravy.

Komisár Tibor Navracsics zodpovedný za vzdelávanie, kultúru, mládež a šport vyhlásil: „Je radosť vidieť, ako mladí Európania využívajú iniciatívu DiscoverEU na spoznávanie svojho kontinentu. V dvoch kolách, ktoré prebehli v roku 2018, sme zaznamenali takmer 180 000 prihlášok. Približne 30 000 mladým ľuďom sme teda poskytli príležitosť objavovať kultúru a tradície v Európe, nadväzovať kontakty s inými cestovateľmi i komunitami, ktoré navštevujú. Spôsob, akým spoznávajú Európu na svojej ceste, je veľkou inšpiráciou. Iniciatíva DiscoverEU im umožňuje cestu naplánovať, podeliť sa o zážitky v sociálnych médiách a získať nových priateľov.“

Okrem cestovných poukazov dostanú pred cestou aj potrebné usmernenia a informácie napríklad o zľavách na vstupy do múzeí či kultúrnych pamiatok a stánkov, možnostiach účasti na vzdelávacích aktivitách či podujatiach, ktoré organizujú obyvatelia miest, ktoré navštívia. Kontakt medzi sebou budú môcť udržiavať prostredníctvom sociálnych médií.

Čo je DiscoverEU?

Iniciatíva DiscoverEU ponúka mladým ľuďom vo veku 18 rokov, a to vrátane mladých ľudí zo znevýhodneného prostredia, neformálnu, dostupnú a jednoduchú možnosť cestovať či už ako jednotlivci alebo skupinovo. Je to príležitosť spoznávať európske kultúrne dedičstvo i rozmanitosť, nadväzovať kontakty s inými mladými ľuďmi a objavovať európsku identitu. Iniciatíva bola na základe návrhu Európskeho parlamentu na prípravnú činnosť spustená v júni 2018. Rozpočet na ňu v roku 2018 predstavoval 12 miliónov EUR. V prvom kole možnosť cestovať po Európe dostalo 15 000 mladých ľudí. Na rok 2019 Európsky parlament na iniciatívu schválil prostriedky vo výške 16 miliónov EUR. Ďalšie kolo prihlášok Komisia plánuje na leto 2019.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. januára 2019