Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok16. mája 2016Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Diskusia Café Európa: Bratislava nie je Viedeň

V sobotu 7. mája sa počas bratislavského Majálesu uskutočnila verejná diskusia Café Európa na tému "Bratislava nie je Viedeň" - Bratislava v kontexte iných európskych metropol, počas ktorej sa diskutovalo o bratislavských témach.

CE Bratislava nie je Viedeň

Diskusie sa zúčastnili primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal, architekt a urbanista Peter Gero, a aktivistka a konzultantka pre verejné priestory Zuzana Čupková. Diskusiu moderoval Michal Havran.

V sobotu 7. mája sa počas bratislavského Majálesu uskutočnila verejná diskusia Café Európa na tému "Bratislava nie je Viedeň" - Bratislava v kontexte iných európskych metropol, počas ktorej sa diskutovalo o bratislavských témach. Diskusie sa zúčastnili primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal, architekt a urbanista Peter Gero, a aktivistka a konzultantka pre verejné priestory Zuzana Čupková. Diskusiu moderoval Michal Havran.

Aký pokrok dosiahla Bratislava vo svojom rozvoji?

Odkedy sa Bratislava stala metropolou nášho štátu, prešlo mesto mnohými zmenami. Napriek veľkej snahe a iniciatíve, ktorú Bratislava doposiaľ vynaložila, existuje ešte veľké množstvo problémov, ktoré v tomto hlavnom meste zostalo nevyriešených. Hlavnou témou a problémom minulého roka bola včasná dostavba Starého mosta. V prípade meškania prác, by Bratislava musela vrátiť 70 miliónov EUR, ktoré dostala z EÚ a išla by do nútenej správy. Témami, o ktorých sa v súvislosti s rozvojom mesta neustále diskutuje sú napr. parkovacia politika, vizuálny smog, kvalitné verejné priestory, alternatívne spôsoby dopravy. Zuzana Čupková v tejto súvislosti poukázala na to, že zo strany mesta chýba určitá komunikácia voči obyvateľom, ktorá by vyzdvihovala skutočný posun v diskutovaných témach. Zdôraznila, že priority mesta treba jeho obyvateľom komunikovať jasne a zreteľne.

Ako spraviť z Bratislavy mesto európskeho významu?

Porovnávanie sa s inými európskymi metropolami je pre Bratislavu, ako aj pre iné metropoly Európy, dôležité. Ivo Nesrovnal tvrdí, že Bratislava, ako hlavné mesto, patrí do prvej ligy európskych miest. Avšak, ak chceme byť ako iné európske mestá, musíme vedieť robiť veci ako ich robia ostatní. Bratislava je v tomto kontexte zanedbané mesto, v ktorom prevláda roztrieštenosť a v ktorom dochádza k nakopeniu problémov a k ich dlhodobému neriešeniu. Preto je cieľom súčasného primátora hlavného mesta, aby Bratislava dostala viac peňazí zo štátneho rozpočtu, nakoľko vykonáva funkciu hlavného mesta, z ktorého čerpá celé Slovensko.

Ivo Nesrovnal ďalej poukázal na to, že Bratislave možno chýba kultúra, akú má Viedeň, reštaurácie, ako má Budapešť a hrad, ako má Praha, ale nechýba jej dynamika, strhujúci príbeh a bohatá história, ktoré búrlivý vývoj Bratislavy podporujú.

Má naše hlavné mesto víziu?

Peter Gero tvrdí , že ani veľké miliónové mestá nevedia čo chcú, aj keď navonok pôsobia tak, že áno. Stojí za tým dlhoročný proces, ktorý vygeneroval cieľ rozvoja týchto miest a Bratislava je ešte len na štartovnej línii vypracovať víziu svojich cieľov. Ako upozornil Peter Gero, „To miesto na rieke nestačí, ale treba to zviditeľniť aj koncepčne a toto mesto k tej rieke obrátiť.“ Bratislava má určitú dynamiku, ktorú treba využiť. Avšak, niektoré štruktúry nefungujú tak, ako by mali. Starostlivosť občanov o svoj verejný priestor by nemala byť anomáliou, pretože je to občianska záležitosť starať sa o svoje bezprostredné okolie.

Bratislava je úspešným hlavným mestom, ktoré sa za 25 rokov postavilo na nohy a krok za krokom sa približuje k ostatným európskym metropolám. Preto si netreba sypať popol na hlavu, ale treba z Bratislavy spraviť mesto, kde budú všetci cítiť pulzovanie tohto mesta a v ktorom budú prevládať  úsmevy na tvárach.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. mája 2016
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku