Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok28. marca 2019Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Diskusia Café Európa: Kedy a aký bude brexit? A bude vôbec?

Takmer presne pred dvoma rokmi Spojené kráľovstvo aktivovalo článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa začali zložité rokovania o opustení Európskej únie.

CE Kedy a aký bude brexit? A bude vôbec?

29. marec 2019 mal byť posledným dňom britského členstva v spoločenstve. S blížiacim sa termínom sa však proces skomplikoval a brexit sa posunul. Rozhodujúce by mali byť najbližšie dni.

Zložité rokovania medzi Londýnom a Bruselom priniesli dohodu o brexite. Úľava z vyrokovanej dohody však netrvala dlho. Britský parlament ju dvakrát odmietol a nastala patová situácia. Únia odmietla dohodu meniť. Poslanci v Londýne ju zas na jednej strane odmietli, ale nedokázali sa zhodnúť ani na inej alternatíve.

V tejto delikátnej situácii sa minulý týždeň konal summit Európskej rady v Bruseli. Bol na ňom aj Andrej Matišák z denníka Pravda, ktorý počas diskusie Café Európa na margo atmosféry na summite poznamenal: “Summit sa niesol v hesle “take back control”. Európska 27čka dala Británii dva dátumy.”

Členské štáty, ktoré počas rokovaní o brexite preukázali neobvyklú jednotu, trvali na vyrokovanej dohode. Očakávali od britskej premiérky, že ju buď presadí v parlamente, alebo sa vráti do Bruselu s iným reálnym návrhom. Ani jedno sa nestalo a heslo stúpencov brexitu “take back control” sa obrátilo proti nim. Hrozil brexit bez dohody, ktorý by nepriaznivo pocítili obe strany.

Nové možné termíny brexitu

Únia týždeň pred plánovaným dňom brexitu, teda 29. marcom, dala na summite ostrovnej monarchii dva týždne času a dve možnosti. Ak britský parlament na tretíkrát schváli vyrokovanú dohodu, brexit sa posunie na 22. mája a bude nasledovať prechodné obdobie. V opačnom prípade Spojené kráľovstvo opustí Úniu natvrdo už 12. apríla a má navrhnúť Bruselu ďalší postup.

Ako vznikli tieto termíny? Skorší z nich je posledným možným dňom na to, aby sa Británia vyjadrila, či sa zúčastní na májových voľbách do Európskeho parlamentu. “12. apríl je pri voľbách dôležitý nielen pre Britániu, ale napríklad aj pre Írsko, ktoré má pri eurovoľbách väčšinový systém a brexit by ovplyvnil počet volebných obvodov,” uviedol počas diskusie v Prešove analytik portálu EurActiv Marián Koreň. Druhý termín, 22. máj, je zas dňom pred voľbami do europarlamentu. 

Predpovedať v súčasnosti, ktorý z brexitových scenárov sa stane realitou, si dnes analytici ani pozorovatelia netrúfajú. Podarí sa Therese Mayovej na tretíkrát presadiť dohodu? Obmäkčí poslancov ponúknutím demisie, alebo to nebude stačiť?

Rozloženie síl v britskom parlamente sa mení, neistota zostáva

Pozornosť sa upiera na desiatich poslancov severoírskej Demokratickej unionistickej strany DUP. Konzervatívna vláda v Londýne sa naďalej snaží získať ich podporu. V čase patu a paralyzujúcej brexitovej agónie zazneli nečakane povzbudivé slová od zástancov tvrdého brexitu z radov vládnej strany. Britský poslanec Jacob Rees-Mogg pripustil podporu dohody v prípade, že za ňu zahlasujú aj severoírski zákonodarcovia.

Tento týždeň prebrali britskí poslanci iniciatívu a naplánovali si hlasovania o alternatívach k aktuálnej brexitovej dohode. Hoci to nebudú záväzné hlasovania, môžu ukázať nálady a rozloženie síl v dolnej komore parlamentu pred dňom, na ktorý čaká celá Európa.

Tým dňom, termínom v poradí tretieho hlasovania o brexitovej dohode v britskom parlamente, by mal byť podľa všetkého pondelok, 1. apríla. Cynik by povedal, že povestný deň bláznov je azda najlepším dňom na ukončenie nepredvídateľného cirkusu, ktorý posledné týždne brexitový finiš sprevádza. Nie je však úplne vylúčené ani ďalšie referendum o brexite, predčasné voľby, či dokonca zrušenie brexitu.

A aký výsledok by bol najvýhodnejší pre Slovensko? Účastníci diskusie Café Europa v Prešove pripomenuli, že pri brexite so schválenou dohodou Británia vyplatí svoje miliardové záväzky voči Únii, občania ostatných členských štátov budú mať garantované práva a bude nasledovať prechodné obdobie, ktoré by malo zabrániť ekonomickému a logistickému chaosu na britských ostrovoch i kontinente.

Tvrdý brexit zas napriek príprave na úrovni Únie aj členských štátov predznamenáva negatívne a do veľkej miery nepredvídateľné dôsledky. Istotou však je výpadok nevyplatených britských príspevkov do európskeho rozpočtu, zdraženie exportu do Británie a komplikácie na hraniciach. Názor o tom, ktorá možnosť znie priaznivejšie, si môže spraviť každý sám.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
28. marca 2019
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku