Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. júna 2019Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Diskusia Café Európa: Nárast počtu otcov na materských dovolenkách je dobrou správou

Otec na materskej. Ešte nedávno skôr rarita. Päť rokov dozadu si dávku uplatňovali len stovky mužov oproti viac ako 50 000 ženám ročne. Vlani už to bolo približne 13 000 mužov. Za čo môže nárast?

CE Nárast počtu otcov na materských dovolenkách je dobrou správou

Hoci počet mužov na otcovskej dovolenke stúpal postupne, dá sa povedať, že sa v ostatných piatich rokoch každoročne zdvojnásoboval. Bezpochyby k tomu prispel postupný nárast dávky z 55 až na 75% z hrubej mzdy, ale zrejme to súvisí aj so zmenami v spoločnosti.

„Isteže je to aj finančne výhodné, ale zároveň množstvo otcov to využíva, pretože chcú by s dieťaťom doma,“ vyhlásila na diskusii Café Európa v Bratislave poslankyňa NR SR Simona Petrík.

Pribúdanie pripisuje rozmáhajúcemu sa trendu v mestách. Nárast počtu mužov ocenili aj sociológovia. Podľa Barbory Holubovej by sa o deti mali starať obaja rodičia aj vo forme materskej dovolenky. „Stráviť polroka s dieťaťom doma nie je na škodu,“ s dodatkom, že je to v prospech dieťaťa a môže to viesť aj k vyššej pôrodnosti, keďže matky v partneroch pocítia väčšiu oporu.

Okrem materskej by sociológovia ocenili, keby šli otcovia aj na rodičovskú dovolenku. Tá je však finančne omnoho menej lákavá. Kým pri materskej, či otcovskej dovolenke môže pri najlepšie zarábajúcich príspevok dosiahnuť až 1400 eur, rodičovský príspevok je v jednotnej výške 220 eur. Od budúceho roka sa zvýši o 50 respektíve 150 eur, v závislosti od toho, či pred nástupom na rodičovskú dovolenku rodič pracoval.

Vysoký zárobok môže motivovať otcov zostať doma s potomkom, na druhej strane, pri nižších zárobkoch alebo v oblastiach s menšími pracovnými príležitosťami narazí trend zrejme na svoje limity. V neposlednom rade treba brať do úvahy aj mentalitu Slovákov, na čo poukázal výskum sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Na Slovensku ako v jedinom skúmanom stredoeurópskom štáte nadpolovičná väčšina opýtaných vyjadrila zaužívaný postoj, že muž by mal primárne zarábať a žena zas zostať s deťmi v domácnosti.

Sú pravidlá vyplácania dávok nastavené spravodlivo?

Materský príspevok prináleží rodičovi, ktorý si v ostatných dvoch rokoch platil aspoň 270 dní nemocenské poistenie. Bez nároku na dávku sa tak ocitajú napríklad nezamestnané ženy, alebo študentky na vysokej škole. Navyše, otcovská dovolenka je populárna najmä v pároch, kde buď žena, alebo obaja partneri dobre zarábajú. V tom prípade má aj ekonomický zmysel – ak si dávku postupne uplatnia obaja, prinesú viac peňazí do domácnosti.

Z úplne iného dôvodu sa najmä od vlaňajška ozývajú muži. Síce dávku môžu poberať aj pri pracovnom pomere, či aktívnej živnosti, ale niektorým bola aj tak dávka odopretá. Okrem niekoľkých špekulatívnych prípadov vidia odborníci problém skôr v nejasne nastavených pravidlách, napríklad pri otcoch s viacerými zdrojmi príjmov.

„Ak nebudú jasné pravidlá, môžu otcovia prichádzať o dávky, čo môže dobrý trend v konečnom dôsledku aj zvrátiť,“ varoval sociológ Daniel Gerbery.

Poslankyňa Simona Petrík skritizovala Sociálnu poisťovňu, ktorá podľa nej nad rámec zákona začala svojvoľne rozhodovať o prideľovaní týchto dávok. Otcovia, ktorí sú daňovými poplatníkmi, pritom žiadajú príspevok, na ktorý odvádzali peniaze vo forme odvodov.

Niekoľko návrhov na zlepšenie

Jedným z dôležitých míľnikov je tohtoročné schválenie európskej smernice, ktorá upravuje minimálnu dĺžku materskej a rodičovskej dovolenky v Európskej únii. Otcovia napríklad budú mať po novom nárok na najmenej desať dní dovolenky po narodení dieťaťa. Na zmenu zákonov v súlade s novou smernicou bude mať Slovensko tri roky.

To je podľa Daniela Gerberyho ideálna možnosť na otvorenie zložitej spleti zákonov v sociálnej oblasti. Jedným dychom dodal, že by to znamenalo zmenu zákonníka práce a novú dohodu so zamestnávateľmi. „Cieľom rodinnej politiky je mať viac detí – tu nepomôžu len finančné nástroje, v zahraničí sa overilo vytváranie dobrého priestoru na život.“

„Veľa koncepcií je pripravených, otázkou je, či máme politickú vôľu o nich debatovať,“ doplnila ho sociologička Barbora Holubová. Poslankyňa Simona Petrík okrem iného navrhla, aby mali deti garantované miesto v škôlke, čo uľahčí rodičom plánovanie kariéry popri výchove detí v ranom veku. Všetci účastníci diskusie sa zhodli na tom, že jednorazové opatrenia (ako zvýšenie materskej) by mala nahradiť koncepčná rodinná politika.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. júna 2019
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku